Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Румънците държат ръка на най-отговорния спусък в бойната група

[post-views]
[post-views]
Румънците държат ръка на най-отговорния спусък в бойната група

Военнослужещите от северната ни съседка участват с разузнавателен и комуникационен взвод

Румънският разузнавателен взвод начело с командира си старши лейтенант Клаудиу Берчес (петия отляво надясно в първата редица)
Фото личен архив 
       

Във военните действия има множество важни компоненти, но вероятно най-важният е комуникацията. Благодарение на нея в най-важните моменти се издават бойни заповеди, активират се планове и предварително заложени сценарии, задействат се унищожителни оръжия от разстояние. Комуникационните сигнали по различни канали могат да бъдат заглушавани, хаквани и декриптирани, което би довело до хаос в организацията на бойните действия. Затова ролята на комуникационните звена, които осигуряват защитата и безпроблемното функциониране на информационните мрежи от всякакъв характер е от изключително значение. В многонационалната бойна група, базирана на тренировъчния център „Ново село” за доброто функциониране на комуникационните съоръжения и информационни мрежи се грижи една млада жена на 28 години, която командва взвод от комуникационни военни експерти. Капитан Делия Деаконеску е с ключова роля за защита на IT сектора в бойната група. Основните ѝ задължения са свързани с настройване и поддържане на защитни стени за блокиране на неоторизиран достъп, като същевременно позволява защитната стена за откриване и реагиране на потенциални заплахи, прилагане на трудноуязвими методи за удостоверяване, което би гарантирало възможен достъп до критични системи и мрежи само на оторизиран персонал.

Капитан Деаконеску завършва Академията на Сухопътните войски „Николае Балческу” в Сибиу, като преди това учи в гимназия с профил математика и информатика. По-късно специализира и завършва магистърска програма по „Инженеринг на комуникационни системи и електронна сигурност”.

„Избрах военната кариера, защото според мен тя предлага уникални възможности за личностно развитие, включително възможност да подобря лидерските умения, дисциплината и умението за ефективна работа в екип. Колкото до очакванията ми за служба в армията и комуникацията ми в среда с преобладаващо мъжко присъствие – очаквах да придобия ценни лидерски умения и професионално развитие чрез моя опит, а също така очаквах да се свържа с разнообразна група от хора и да се уча от техния опит. Откакто постъпих в армията имам добри отношения с мъжете, основани на професионализъм, надеждност и уважение”, разказва крехката Делия.

За нея участието ѝ в международна мисия по опазване на мира и в служба за предотвратяване на конфликти е важно като морален императив. „Силите на НАТО често участват в мироопазващи операции, хуманитарна помощ и усилия за предотвратяване на конфликти по света. В този смисъл съм мотивирана от идеята, че моите действия могат да допринесат за дългосрочни мир и стабилност. Служенето в многонационален съюз като НАТО предоставя възможности за културен обмен и сътрудничество”, разказва капитан Деаконеску. „Смятам, че за да служиш в армията като жена, не е много трудно, особено когато имаме различна ръководна позиция, която изисква по-голямо участие и повече отговорности. За мен е по-добре, когато имам много задачи, защото съм съсредоточена да ги изпълнявам и нямам достатъчно време да се боря с емоционалното си състояние и чувството на самота, когато си далеч от семейството и близките си.”

За капитан Деаконеску човек трябва непрекъснато да намира вдъхновение, за да дава най-доброто от себе си. „Като офицер постоянно се вдъхновявам от отговорността, която имам да давам пример на моите войници. Те търсят от мен насоки, лидерство и посока. Искам да вдъхновя моя екип не просто да върши работата си, но и да я върши с почтеност, дисциплина и чувство на гордост. Също така съм вдъхновена от мисълта, че моите действия и решения, колкото и малки да са, допринасят за безопасността и сигурността на нацията”, казва тя.

Капитан Делия Деаконеску по време на работилница за изработване на автентична сурвакница на 6 декември 2024 г., когато е церемонията по запалването на светлините на коледната елха на полигон Ново село.
Фото Кремена Димова

Целите амбиция и енергия имат своята по-далечна цел – мечтата на Делия е след пет години да е експерт по тактически комуникации. Както се казва в рекламата за служба в Българската армия: Дай на способностите си по-висша цел.

Добрата комуникация дава отлична възможност за войсково разузнаване. Вторият румънски взвод в състава на многонационалната група е специализиран във войсково разузнаване, а негов командир е старши лейтенант Клаудиу Берчес.

„Нашата цел е да подпомогнем Многонационалната бойна група на предните Сухопътни сили с рамкова държава Италия в България. Изпълняваме специфични разузнавателни мисии, за да осигурим необходимата информация и оперативната съвместимост чрез модули за обучение и учения съвместно с държави – партньори на НАТО”, разказа за в. „Българска армия” старши лейтенант Клаудиу Берчес.

Това е първата мисия в чужбина за старши лейтенант Клаудиу Берчес, който също е завършил Академията на Сухопътните войски „Николае Балческу” в Сибиу. „Моята първа и най-важна цел като командир на разузнавателния взвод е да изпълня мисията. Каквато и да е мисията ми, трябва да се уверя, че ще бъде изпълнена навреме и според стандарта. Ако мисията ми е да водя конвой в битка, това е моят основен приоритет”, с плам говори Клаудиу.

Офицерът завършва Военната академия през 2019 г. След това трупа опит като офицер чрез много учения и курсове на НАТО. Първата му закалка е румънският международен курс SERE (Оцеляване, укриване, съпротива и бягство) към Академията на Сухопътните войски в Румъния, а след това кара офицерски патрулен речен курс във Военноморското училище за малки морски съдове и техническо обучение (NAVSCIATTS) в САЩ. Курсът осигурява специализирано обучение за безопасно и ефективно планиране и изпълнение на операции по сигурността на патрулната служба в речни и крайбрежни среди, подкрепящи операции по възбрана, борба с тероризма и наркотиците.

За румънците опитът на полигона „Ново село” в международната среда на военнослужещи от общо 10 държави – членки на НАТО, е безценен. Това предизвикателство ще им даде аргументи за поставяне на още по-високи цели в кариерното им развитие като пазители на мира и сигурността в региона.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани