Президентът на САЩ Доналд Тръмп се обяви за „твърд курс“ по отношение на Газа, палестинския анклав, който той предложи да премине под американски контрол и в който засега се е установило крехко примирие между Израел и бойците на палестинското движение „Хамас“, предаде Ройтерс.
„Не знам какво ще става утре (днес – бел. ред.) в 12:00 ч. Ако зависеше от мен, бих взел много твърд курс, но не мога да ви кажа какво възнамерява да прави Израел“, каза вчера американският лидер пред репортери.
По-рано през седмицата той обяви, че „Хамас“ трябва да освободи всички израелски заложници, държани в Газа, до събота по обед, в противен случай „ще се отприщи адът“.
Точно преди милиардерът републиканец да встъпи в длъжност за втори мандат на 20 януари, в палестинския анклав влезе в сила примирие.
След това „Хамас“ освободи част от израелските заложници, които бяха разменени срещу палестински затворници, изтърпяващи присъди в Израел.
Службата на върховния комисар на ООН по въпросите на човешките права осъди условията, при които са държани заложниците и затворниците, а повод за реакцията бяха кадрите с тях след освобождаването им, които предизвикаха безпокойството ѝ.
Във вчерашното си изказване Тръмп отново повтори загрижеността си от изтерзания и изнемощял вид, който са имали израелските заложници, но не каза нищо за състоянието на палестинците.
От началото на военната операция на американския съюзник Израел в ивицата Газа са убити над 48 000 палестинци, по данни на Здравното министерство в Газа. Това доведе до обвинения в геноцид и военни престъпления, отхвърлени от израелска страна. Офанзивата превърна почти цялото население на палетинския анклав в бежанци и предизвика глад.
До поредното кръвопролитие в Близкия изток се стигна след нападението на „Хамас“ на 7 октомври 2023 г. срещу Израел, при което палестинските бойци убиха 1200 души и взеха около 250 като заложници, според израелски данни.
Предложението на Тръмп за поемане на контрол над Газа и разселване на живеещите там палестинци за постоянно беше осъдено от редица представители на международната общност.
Правозащитници и експерти на ООН окачествиха идеята като етническо прочистване, отбелязва Ройтерс.
Източник: bta.bg