Идеята за мироопазващи сили в Украйна поражда много въпросителни, казва пред вестник „Българска армия“ директорът на Института за икономика и международни отношения д-р Любомир Кючуков.
Той очертава два възможни начина за изпращане на такива сили в нападнатата от Русия държава: Като „сини каски” на ООН, т.е. с решение на Съвета за сигурност; или на основата на споразумения (многостранно или двустранни) със самата Украйна. И в двата случая обаче това би означавало радикална промяна в позициите и на НАТО, и на Русия. Защото една от основните причини за началото на войната бе въпросът за членството на Украйна в НАТО и евентуалното разполагане на войски на Алианса на нейна територия – и няма индикация, че Русия е склонна на компромис по този въпрос, дори и ако те бъдат „под чужд флаг” (по думите на Лавров). А от своя страна НАТО нееднократно е заявявала, че няма да изпраща свои войски в Украйна. Тоест, трудно може да се очаква, че Русия няма да блокира подобно решение в ООН или че ще е готова да го включи в евентуалното споразумение за прекратяване на военните действия.
„Америка на първо място” – не е просто лозунг, а носещата конструкция на нова геополитическа доктрина, казва д-р Любомир Кючуков. Тръмп не се появи за един ден. Преизбирането му показа, че не става дума за епизод, а за по-дълбоки, същностни проблеми. И че те не намират своите решения. С други думи – Тръмп е обобщеното име на кризата, а не нейният генезис, обобщава бившият заместник-министър на външните работи Кючуков.
Цялото интервю с него четете в петък в „Българска армия“