Вчерашната среща между делегациите на САЩ и Русия в саудитската столица Рияд е водеща тема в западния печат.
Не бива да забравяме руската агресия, гласи заглавието на редакционна статия на в. „Дейли телеграф“.
Решимостта на американския президент Доналд Тръмп да сложи край на войната в Украйна по същество дава „празен чек“ в ръцете на Москва, изтъква британското издание.
След като в продължение на три години беше изолиран от Запада, екипът на руския президент Владимир Путин се завърна на масата за международна дипломация и проведе разговор с американски представители.
Руската делегация, оглавена от външния министър Сергей Лавров – човек, срещу когото има въведени санкции, прекара повече от четири часа с държавния секретар Марко Рубио на срещата, на която Саудитска Арабия стана организатор и домакин.
Тази среща не беше просто за Украйна, отбелязва „Дейли телеграф“. Двете страни искат да съживят официалните си дипломатически отношения и да възобновят търговията помежду си. Следващата стъпка ще бъде среща между президентите Тръмп и Путин, която се очаква да се състои до седмици. Три години след инвазията, историята се движи със светкавична скорост.
Изглежда, че това, което си мислят украинците, вече няма значение, пише „Дейли телеграф“. Планираше се украинският президент Володимир Зеленски да бъде в Саудитска Арабия днес, но той отмени посещението си, след като бе изолиран от разговорите за бъдещето на собствената му страна.
Москва и Вашингтон се споразумяха да възобновят изцяло дипломатическите си отношения, пише в. „Индипендънт“, като отбелязва, че преди шест месец подобен развой на събитията е изглеждал немислим.
Русия и САЩ си стиснаха ръцете вчера за цялостно възстановяване на дипломатическите отношения помежду си и за началото на преговори за мир в Украйна, като затвърдиха изключителната промяна в международната политика под въздействието на правителството на Доналд Тръмп, отбелязва британското издание.
„Индипендънт“ обръща внимание на факта, че американският държавен секретар Марко Рубио се здрависа вчера в Рияд с руския външен министър Сергей Лавров, който се усмихваше. Британското издание се фокусира и върху думите на Рубио, че слагането на край на войната може да създаде „невероятни възможности за геополитическо партньорство с Русия по въпроси от общ интерес и, откровено казано, в икономическата сфера“.
След разговорите в Рияд, които бяха най-всеобхватните между САЩ и Русия от три години, американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че е постигнато споразумение за създаването на екип на високо ниво, който да се занимава с мирните преговори за Украйна и да изследва „възможностите, които могат да се появят от успешно завършване на конфликта в Украйна“, пише в. „Гардиън“.
Това е драматично скъсване с усилията на правителството на Джо Байдън за изолиране на Москва, отбелязва британският всекидневник.
Разговорите в саудитската столица подчертаха бързото темпо на усилията на САЩ за прекратяване на конфликта в Украйна, което създаде безпокойство в Киев и Европа.
Срещата в Рияд е първият опит на високо ниво да бъде договорен край на пълномащабната инвазия на Путин в Украйна от първите дни на войната, когато тогавашните разговори се провалиха.
Въпреки дипломатическото оживление не се знае много за плана на Тръмп за мир в Украйна или за готовността на Русия да се ангажира, а вчерашната среща не предостави много нови детайли, изтъква „Гардиън“.
САЩ и Русия проведоха първите разговори за Украйна без съюзниците от НАТО и Киев, пише в. „Вашингтон пост“.
Докато американските представители характеризираха разговорите като първа стъпка към мирно споразумение, руснаците ги представят като начин за слагане на край на изолацията на Москва.
САЩ и Русия обсъдиха възможностите за партньорство в рамките на главозамайваща промяна в отношенията помежду им, пише в. „Ню Йорк таймс“.
САЩ са готови да договорят нови отношения с Русия без Европа и Украйна, отбелязва френският в. „Фигаро“ във връзка с вчерашната среща в Рияд.
Източник: bta.bg