Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

С поуки от практиката за действия при бедствия

[post-views]
[post-views]
С поуки от практиката за действия при бедствия
Favicon_File

Венцислав Жеков

Започна пролетната стажантска програма на Центъра на НАТО за управление на кризи (CMDR COE)

С поуки от практиката за действия при бедствия
Джан Уяр участва активно като помощник от първа линия на терен при разрушителното земетресение в Турция през 2023 г.

След подбор, базиран на образование и способности, за пролетната сесия на стажантската програма на Центъра на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия (CMDR COE), базиран в София, бяха номинирани Ася Арсова и Джан Уяр.

Дамата е бакалавър по специалност „Международни отношения”, продължава обучението си по магистърска програма във Военната академия „Г. С. Раковски” по специалност „Национална сигурност и отбрана”. Ръководена от подполковник Генади Колев. Тя ще работи върху темата „Анализиране на динамиката и въздействията на съвременните потоци от хора: мултидисциплинарно изследване”, която представлява значително предизвикателство и важна част от международния дневен ред, особено когато става въпрос за най-актуалните глобални тенденции.

Джан Уяр завършва последната си учебна година като студент в Анадолския университет по специалност „Управление на извънредни ситуации и бедствия” и по специалност „Английски език и литература” в университет „Хаджеттепе” в Анкара, Турция. Той е президент и основател на Общността за управление на бедствия в Университет Хаджеттепе, в който е работил като доброволец и инструктор по темата „Информираност при бедствия и управление на кризи”. Под ръководството на подполковник Маргарита Куманова той ще работи върху темата „Социален капацитет при реагиране при бедствия: повишаване на устойчивостта чрез образование и обучение” – като част от сферата на компетентност на CMDR COE.

Стажантите Ася Арсова и Джан Уяр получиха в самото начало шанса за обучение по темата за „Анализ и извлечени поуки”. Джан Уяр сподели своя опит като помощник от първа линия на терена по повод на отбелязването на разрушителното земетресение в Турция през 2023 г.

Ася и Джан се присъединиха към стажантската програма на CMDR COE, очаквайки с нетърпение възможностите, които предоставя, както и широкият спектър от инструменти, знания за собствено развитие и усъвършенстване, съобщиха от Центъра на НАТО в София.

Джан Уяр се интересува от курсове за образование и обучение, провеждани в Центъра, където желае да подобри уменията си и да допринесе с опита си. Той ще изследва социалния капацитет при реагиране при бедствия: Повишаване на устойчивостта чрез образование и обучение, което е експертната област на CMDR COE с техните обширни курсове. За първи път е в България.

Ася Арсова и Джан Уяр заедно с Екатерина Попова от есенната стажантска програма (от ляво надясно)

Най-смъртоносното земетресение в Турция

Джан Уяр разказа за последното голямо земетресение в Труция: „Целта е извличане на критични уроци от земетресението на 6 февруари 2023 г., представям преглед на едно от най-смъртоносните бедствия в новата история на Турция. В 04,17 ч. сутринта земетресение с магнитуд 7,8 удари южната част на Турция, засягайки най-малко 15 млн. души. В същия ден в 13,27 ч. последва силен вторичен трус с магнитуд 7,5. Според оценките най-малко 250 000 сгради бяха повредени или разрушени. Суровите метеорологични условия и мащабът на бедствието, обхванало 11 града, доведоха до смъртта на над 55 000 души според официалните данни.

Агенцията за управление на бедствия и извънредни ситуации на Турция (AFAD) бе основният орган, отговорен за реагирането на земетресението с подкрепата на международни екипи. Епицентърът на земетресението бе в Кахраманмараш – един от най-засегнатите градове. На терен бяха разположени турски екипи за търсене и спасяване (SAR), международни SAR екипи, включително български спасители, както и турските въоръжени сили (TAF) и военни екипи за реагиране от различни държави. В Кахраманмараш беше създаден международен лагер за подпомагане на спасителните мисии”.

Международен лагер на ООН в Кахраманмараш

Джан Уяр сподели и друг опит от практиката си: „Като първи реагиращ на земетресението от 6 февруари, мога уверено да кажа, че никой не може да бъде напълно готов за бедствие от такъв мащаб. След разполагането ми на терен прекарах два месеца в засегнатите зони, работейки повече от 12 часа на ден, за да подкрепя спасителните мисии и да осигурявам превод между Специалните сили на Северна Македония (NMSF) и Турските въоръжени сили (TAF). Само в лагера на ООН в Кахраманмараш имахме над 3 000 международни спасители. Посетих шест различни засегнати града и лично видях, че Хатай, Кахраманмараш и Адъяман са сред най-пострадалите. Това бедствие беше най-лошият възможен сценарий в най-неподходящия момент. Вятър, студ, а на места дори сняг. Представете си да живеете на открито в продължение на дни или да бъдете затрупани под отломки при температури под нулата. Това земетресение беше пример за „най-лошия случай”, при който реакцията и възстановяването бяха изключително трудни поради редица фактори. Най-голямото предизвикателство бе огромното количество отломки, което затрудни своевременната реакция на спасителните екипи”.

При бедствие от такъв мащаб, реакцията изисква международен подход. Работата в мултинационална среда може да бъде предизвикателна, а при управление на кризи и спасителни операции в различни културни и езикови контексти могат да възникнат значителни трудности. Без местен водач, преводач или предварителен брифинг относно региона, езика, религията и културните особености спасителите могат да се сблъскат с комуникационни бариери или дори с рискове, които могат да възпрепятстват ефективното изпълнение на мисията или да застрашат тяхната безопасност.

Днес управлението на кризи и реакцията при бедствия са по-сложни от всякога, като се имат предвид глобализацията и миграцията. Турция е известна като страна, предразположена към бедствия, тъй като през цялата ѝ територия преминават активни разломни линии. Следващото голямо предизвикателство е Истанбул – мегаполис с население над 16 милиона души, който е изложен на риск от силно земетресение с магнитуд до 7,8 до 2070 г. Както показа бедствието от 6 февруари 2023 г., реакцията при такива ситуации е изключително скъпа и няма достатъчно екипи за търсене и спасяване, които да се справят с бедствие от подобен мащаб. Поради това научените уроци от 6 февруари 2023 г. трябва да насочват Турция и други държави към подобряване на мерките за превенция, готовност, реакция и възстановяване, преди да е станало твърде късно и да се случи ново голямо бедствие.

Прогнозират се бъдещи тенденции

Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия (CMDR COE) е част от широка мрежа на центрове за компетентност (Centres of Excellence), акредитирани от НАТО. Тези Центрове са организации с личен състав от военни и цивилни служители, които не са част от командната или силовата структура както на НАТО, така и на индивидуални държави – членки на Алианса. Всеки Център предлага специализирани експертиза и компетентности в рамките на определената предметна област в полза на трансформацията и адаптацията на Алианса. CMDR COЕ предоставя платформа за обмен на информация, знания и добри практики в управлението на кризи и реагирането при бедствя. Сложният характер на сферата ни на дейност изисква както задълбочено изследване на настоящи процеси, така и идентификация и прогностика на бъдещи тенденции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани