Белгия предвижда да предостави на Украйна изтребители Ф-16 до края на годината, съобщиха местни медии. Миналата година белгийските власти изразиха готовност да предадат на Киев всички бойни машини от този вид, след получаването на доставките на по-новите Ф-35.
Отбелязва се, че неотдавна белгийските и украинските власти са подписали споразумение за доставка на 30 изтребителя Ф-16 до 2028 година. Белгия вече предостави един изтребител за подготовка на украински военни летци.
Новото белгийско правителство, встъпило в длъжност преди месец, заяви пълна приемственост по отношение на политиката към Украйна. Новият министър на отбраната Тео Франкен посочи, че страната е готова да изпрати мироопазващи сили в Украйна и изрази очакване съвсем скоро да пътува заедно с премиера Барт де Вевер до Киев.
Източник: bta.bg