Римските терми – СПА центрове от древността.
Водопроводни и канализационни системи, басейни и хипокауст – система за подово отопление. И за всичко това се използва течаща минерална вода. Стените, градени със смесена зидария, са с дебелина един-два метра и с височина, стигаща на места до 5,5 м. Подът и стените са облицовани с мрамор. Керамични тръби отвеждат топлата вода под мраморните плочи на пода, а нагоре, между двойните стени, се насочва топлата пара…

Така е било в римските терми на гр. Диоклецианополис (днес гр. Хисаря), основан от император Диоклециан през 293 г. Но и сега, след дългогодишни реставрации, римските бани са внушителни, а някои от басейните дори са пълни с минерална вода. Те са единствените в България и едни от малкото в Европа. Построени са в средата на II век, но още през 135–136 г. по нареждане на император Хадриан, мястото около минералните извори е било обявено за императорско владение (Аugusta). Към края на II и началото на III век термите са разширени, като са били построени нови три помещения. През IV век са изградени още постройки и в завършен вид термалният комплекс е имал застроена площ от около 3000 кв. м.

И сега са ясни и обозначени отделните помещения. В едно от тях с топъл въздух (тепидариум) са се извършвали сухи процедури – масажи с ароматни масла и парфюми. Други помещения (калдариум) са за водни процедури за измиване с гореща вода. Интересно е, че тези басейни са били с различна температура на водата. Така къпещите се постепенно привикват от по-хладна вода към по-топла и гореща.

Римските терми са открити при разкопки в Хисаря още през 1935 г. Поради липса на средства за проучване и реставрации те са консервирани. И чак в днешно време стават достъпни и за посетители. По проект над целия комплекс трябва да се изгради и покривна конструкция.

В термите е проследен пътят на минералната вода от извора, през античния водопровод и басейните към отточните канали. И като си помисли човек, че те са били използвани за здраве, удоволствие и лечение през II, III, IV век… И след повече от хилядолетие дори европейски крале са се къпали два пъти през живота си, а отточни канали са били самите улици…

Археологическите проучвания на римските терми в Хисаря са показали, че в началото на тяхното изграждане те са изпълнявали функцията и на светилище (нимфеум). Широко е бил разпространен култът към трите нимфи – според гръцката митология имената им са Калифея, Синелаксис и Пегая. Възприемани са като красиви девойки полубогини, които обитават изворите, потоците и горите, и са техни покровители. Затова в някои помещения на римските терми са изградени специални места за дарове към нимфите. Навярно и в днешно време те продължават да пазят минералните извори на Хисаря.