Притежаваме мощни предприятия, които произвеждат всичко от суровината до крайното изделие. Това заяви премиерът Росен Желязков, след като инспектира оръжейните заводи „Арсенал“ и ВМЗ Сопот. Визитата бе в контекста на заключенията от вчерашното заседание на Европейския съвет, на което европейските лидери обсъдиха повишаването на отбранителните способности на Европейския съюз, засилването на сътрудничеството между страните членки и възможностите за финансиране на този процес.
Министър-председателят Росен Желязков посети производствените бази на ВМЗ-Сопот в Иганово завод „Арсенал“ в Казанлък. В двата завода премиерът, който беше придружен от министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и заместник-министърът на отбраната Аделина Николова , се запозна с технологиите, производствените процеси и капацитета на предприятията. Премиерът разгледа ключови звена в производствените цикли и обсъди с ръководствата на заводите възможностите за развитие на отбранителната индустрия у нас.
Росен Желязков министър-председател:
„Засилването на капацитета на военната индустрия е изключително важно за отбраната на Европа, не само заради способностите на Европа сама да отстоява своите извоювани след Втората световна война права, свободи и разбиране за ценностната си система, но и за България, която притежава тези способности и може да развива както пазарите, така и собствения си отбранителен капацитет“.
Премиерът подчерта, че фактът, че притежаваме такива военни предприятия, които произвеждат от суровината до готовото изделие, е повод за национална гордост. Трябва да се отбележи, че завод Арсенал, който е частен е един от най-големите у нас и в него работят над 10 000 души.
Нашата отбранителна индустрия трябва да е достатъчно гъвкава, за да може както екстензивно, като количество, като бройка да се развива, така и по отношение на разнообразието, допълни Желязков.
„Въпросът със съвместните производства, не само в страната, но и с нашите партньори в рамките на ЕС е най-добрият начин да се постигне това, за което се говори – да харчим заедно, да произвеждаме заедно, за да спестяваме и от мащаба, но и да имаме планиране за поръчки, да имаме планиране за ресурси“.
Сред заключенията вчера на Европейския съвет е това, че един от възможните източници за финансиране в областта на отбраната е използването на публичните фондове на ЕС, би могло да бъде и използването на неусвоени ресурси от кохезионния фонд, каза премиерът и уточни, че това ще става на доброволен принцип от страните-членки. Ние направихме допълнение да се използват и средствата по механизма за възстановяване и устойчивост – това също е записано в заключенията като ресурс, който може да бъде използван, каза той.
Процесът на превъоръжаване и модернизация на българската армия е процес, който тече непрекъснато. Най-големият възложител и най-много поръчки са за българската армия съобразно нейните нужди и плановете за модернизацията, посочи още Росен Желязков.