В 4-ти полк в Асеновград бе честван 11 март – Денят на Ракетните войски и артилерията

Фото авторът
На 11 март 1913 г. е началото на артилерийската подготовка за атаката на Крепостта Одрин по време на Балканската война. Затова този ден е определен за професионален празник на Ракетните войски и артилерията на Българската армия със Заповед на министъра на отбраната от 7 май 1992 г. За пръв път той е честван през 1993 г. Денят е празник и на 4-ти артилерийски полк – навършват се 97 години от неговото създаване.
Няма артилерист, който да не знае какво означава 11 март, няма военнослужещ, който да не е чувал за славните победи на Българската армия, постигнати с участието на артилерията. И това не е случайно. Развитието на артилерийските системи е изисквало високообразовани хора, заяви в началото на словото си при честването на 11 март – Ден на Ракетните войски и артилерията, полковник Красимир Ташев.
Като командир на 4-ти артилерийски полк той увери, че военнослужещите се справят с всяка една система, колкото и сложна да е. Полковник Ташев очаква във формированието да бъде доставено ново въоръжение и то най-скоро. И се обърна към воините от строя: „Удовлетворява ме желанието, с което работите, както и усилията, които влагате във всяко едно начинание, във всяко едно занятие и учение.“ Полковникът благодари и на Община Асеновград и на Асеновградската духовна околия за подкрепата и за помощта им. Но също така посочи, че когато те изпаднат в нужда, формированието е твърдо зад тях. Благодари и на тези, които успешно са завършили мисията в Косово.
Бяха прочетени поздравителни адреси от командира на СВ генерал-майор Деян Дешков и от кмета на Асеновград д-р Христо Грудев. Със заповеди на командира на СВ и на командира на 4-ти полк бяха наградени отличили се в службата военнослужещи.

С музиката на Представителния духов оркестър на ВВС целият строй на плаца запя марша на артилеристите. Гордо екнаха думите: „Изправи се, гора от стомана!“. След тържествения марш по традиция бяха положени венци на паметника чешма в района на формированието. На възпоминателните плочи са изписани имената на 111 воини, загинали в Балканските войни.
Благодарствен молебен отслужи архиерейският наместник на Асеновградската духовна околия отец Йордан Георгиев. На тържеството присъстваха бивши командири на формированието, представители на Община Асеновград и на Православната църква.

На „Корен“ ще бъде използван радар за контрабатарейна стрелба
„От 17 март излизаме на полеви лагер на полигон „Корен“. Подготовката на формированията е планирана така, че най-пълноценно да се обучават воините от 3-ти реактивен дивизион, защото те ще участват в тактическо учение съвместно с 61-ва Стрямска механизирана бригада, в края на май и началото на юни. Но и останалите дивизиони и батареи трябва да добият определени способности и умения, най-вече в работата в гористо-планинска местност, като имаме предвид всичко онова, което се случва в Украйна и по света“, обясни командирът на 4-ти артилерийски полк полковник Красимир Ташев.

Ще бъде наблегнато на маскировка, на ефективността и на маньовъра. И то така, че с по-малко сили и средства да се изпълняват огневите задачи, а не както досега – една батарея да стреля по една цел. Дори ще се прибегне и до там, отделни цели да бъдат поразявани с отделно оръдие или отделна установка БМ-21.
„Визията ни е специално насочена съм силите и средствата за артилерийско разузнаване. От края на миналата година разполагаме с радар за контрабатарейна стрелба и предстои да го усвоим напълно. И най-вече да изберем най-добрите варианти за неговото тактическо използване в системата на огневата поддръжка“, каза още полковник Ташев.
Лагерното обучение на „Корен“ е от 17 до 26 март. В периода до 21 март ще бъдат изиграни 4 тактически учения, двете от които са с бойни артилерийски стрелби. Предвидено е да има стрелби при ограничена видимост, за да се проверят възможностите на радара в такива условия. На 22 и 23 март е управлението на огъня на полка и след това на формированията. А на 24 и 25 март ще се състоят бойните стрелби на дивизионите.
Думата на бивши командири

О.з. генерал-лейтенант Димитър Илиев – командир на полка от декември 2011 г. до 2014 г.:
„Винаги има доза вълнение, когато застанеш пред строя. Защото съм бил в позиция на хора, които са водили този строй и които са давали посоката, в която да върви полкът. Чувствал съм отговорността, призванието и съм бил искрен в това, което съм правил. Убеден съм, че и другите бивши командири са на това мнение.“

О.з. бригаден генерал Ангел Главев – командир на формированието от юни 2002 до юни 2008 г.:
„ Едно от нещата, с които се гордея, е, че в службата си никога не съм се оплаквал от нищо. Винаги съм намирал начин да се преборя и да реша въпросите независимо от подходите или, както се казва – няма начин да няма начин. Има начин, но човек трябва да подходи интелигентно и разумно. Винаги съм държал на хората, с които съм работил.“