Едно от най-големите учения на НАТО – „Bulgaria 2025”, ще се проведе у нас през септември

На 31 март Центърът за управление на кризи празнува десет години от акредитацията си в НАТО. Ръководителят на структурата полковник Орлин Николов сподели своите виждания за изминалия период и онова, което са планирали за тази година и в малко по-далечно бъдеще. Според него тяхната експертиза е високо ценена в НАТО и в страните, с които активно си сътрудничат.
– Г-н полковник, какво е мястото на Центъра за управление на кризи и реагиране при бедствия в структурата на Алианса?
– Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия (CMDR COE), както му е цялото име, е част от мрежата на центровете за компетентност (Centres of Excellence). Мястото и връзката на тези центрове с НАТО са много специфични, като ключово значение има акредитацията от страна на НАТО. Получаването на акредитация означава, че продуктите, предоставяни от центъра за компетентност, отговарят на изискванията на Алианса за качество, сигурност и надеждност. Същевременно личният състав от военни и цивилни служители, които са на длъжност в CMDR COE, не са част от командната или силовата структура както на НАТО, така и на индивидуалните държави – членки на Алианса.
Основните направления, чрез които се осъществява предоставянето на експертиза, са: обучение и квалификация, анализи и поуки от практиката, разработване на концепции и доктрини и експерименти и стандартизация.
– Кава е вашата специализация и какъв тип експертиза предоставяте?
– Ние в CMDR COE предоставяме платформа за обмен на информация, знания и добри практики в управлението на кризи и реагирането при бедствия. Сложният характер на дейността ни изисква както задълбочено изследване на минали и настоящи процеси, така и прогнозиране на бъдещи тенденции и шокове. Създаваме благоприятна среда за развитие и усъвършенстване на приложението на всеобхватен подход към управлението на кризи и реагирането при бедствия, акцентирайки върху добрата координация, сътрудничеството и внедряването на иновациите и споделянето за целите на трансформацията.
За осъществяване на всичко това си сътрудничим и партнираме с национални, регионални и международни организации и инициативи, включително ООН, НАТО и ЕС, университети и академии, както и с другите центрове за компетентност на НАТО.
– Какви основни задачи си поставихте за настоящата година и докъде успяхте да планирате успешно всички мероприятия, в които ще участвате?
– Като започваме второто си десетилетие като международна военна организация на територията на България, работим усърдно за увеличаване на капацитета на НАТО, страните членки и партньорите за повече сигурност.
Следваме новостите в технологиите, които оформят средата на сигурност и влияят на вземането на решения, търсим и проучваме най-съвременните фактори, оформящи средата на живот и международни отношения – изкуствен интелект, космическо време, миграция, климатични промени, информационно въздействие и когнитивни войни.
– А какво успяхте да осъществите от планираните дейности за миналата година?
– През 2024 г. организирахме и проведохме двайсет курса, от които пет извън България, организирахме и проведохме три конференции, участвахме в организирането и провеждането на шест учения и всичко това на фона на множество проведени работни срещи, дискусии и семинари с международно участие. А за 2025 г. програмата ни е по-амбициозна, включително едно от най-големите учения на НАТО – „Bulgaria 2025” през септември e тук в България, където Центърът участва с експертиза, способности и логистика в цялостния процес по планиране, провеждане и отчитане.
– В какви по-мащабни учения и тренировки участвахте през изминалата една година, какви поуки бяха извадени и как ще бъдат приложени в практиката?
– Ще спомена някои от по-големите учения, като Seven Stars (SEEBRIG), SHIELD-24 и Steadfast Duel, които са съвместни и съюзни инициативи. Освен това ще подчертая ученията, в които бяхме в ролята на съорганизатори и които допринесоха значително за подобряване на способностите за управление на кризи на партньорските държави на НАТО – Молдова и Йордания – Coherent Resilience 2024 и Darb al-Aman 4.
– Не е тайна, че съществува проблем с некомплекта, как стои този въпрос при вас в Центъра?
– Всички български експерти в Центъра са служители на МО и неизбежно недостигът на персонал в армията се отразява и на процеса на окомплектоване на длъжностите в CMDR COE. За нас обаче са от изключителна важност високата експертиза и международният опит, особено в области, тясно свързани с НАТО.
Намерили сме ефективен подход за обогатяване на нашата експертиза чрез много добре развита стажантска програма, която става все по-популярна и в международен план. През последната година наблюдаваме все по-голям интерес и имахме стажанти от Белгия, България, Германия, Испания, САЩ, Турция, които в продължение на шестмесечния стаж развиват опита си при нас наравно с другите експерти.
– На какво ниво е международното сътрудничество на Центъра с други държави и сродни структури и кои по-важни инициативи бихте откроили?
– През последните години ставаме все по-забележими за международните партньори. От една страна, петте държави – членки на Центъра, значително повишават нивото на партниране, за да работи и да се развива нашата организация. От друга страна, значително нарастват заявките за подкрепа от страни, с които НАТО си партнира. Ще спомена дългогодишния ни проект с Хашемитско кралство Йордания, с който активно и на най-високо ниво подпомагаме повишаването на техния капацитет за справяне с кризи. Този проект ще продължи още няколко години. Ние сме в ролята на изпълнител от страна на НАТО в задача за подобряване на способностите на Молдова в овладяването на кризисни ситуации, свързани с нелегална миграция и повишаване на държавната устойчивост, където проведохме учение на тази тематика. Тази година сме пионерите на НАТО при осигуряване на квалифицирано обучение за Африканския съюз в Етиопия, където се проведе първият организиран курс за управление на кризи, което има потенциал да обхване още много страни на най-младия континент и да се превърне в дългогодишна задача. В процес сме на създаване на реално партньорство с Мароко, Кувейт, Босна и Херцеговина и Ирак. Тук дори не споменавам страните от НАТО, с които по презумпция имаме изградени отлични отношения.
– Какво предстои пред Центъра в условията на променената среда за сигурност в глобален мащаб?
– Бих искал да отбележа честването на десетата годишнина на Центъра и предстоящата реакредитация. Това ще бъде решаваща оценка за нашия принос към адаптацията и трансформацията на Алианса, както и за подкрепата ни в създаването и развитието на колективните способности в областта на управлението на кризи и бедствия. След преминалата успешно визита от екип от експерти по осигуряване на качеството CMDR COE ще бъде препоръчан за безусловна реакредитация за шестгодишен мандат, което отразява непоколебимия ангажимент на CMDR COE за високи постижения в образованието и подготовката, насърчаване на оперативната съвместимост и подобряване на възможностите на съюза чрез висококачествено обучение.
Все по-уверено влизаме в една от новите ни роли – ръководството на дисциплината „Управление на непрекъсваемостта на работните процеси” в НАТО, а предстои и нова дисциплина „Управление на информационните знания”. Нашият екип играе ключова роля в координацията на процеса на създаване, развитие и споделяне на знания, свързани с осигуряването на ефективната работа на системите, независимо от атаките и шоковете, на които са подложени.
Използвам юбилея на CMDR COE, за да изразя своето уважение за безрезервната подкрепа и ползотворната съвместна дейност към МО и съответните министерства на страните спонсори и да благодаря на колегите ми.