Използва емоциите
В условията на ожесточена хибридна война в информационното пространство манипулирането на фактите е един от основните инструменти, с които злонамерени играчи се опитват да влияят върху общественото мнение и да подкопават устоите на демокрацията. В последните години целият процес доби популярност под термина дезинформация, въпреки че в него се крият много различни нюанси. Целите обаче си остават едни и същи – да ерозират доверието в институциите, изборите, гражданското общество и въобще в света и хората около нас.
Проблемът става все по-широкобхватен и необходимостта от противопоставяне е не просто осезаема, но и жизненоважна. Именно затова европейските институции поставиха борбата с дезинформацията като своя приоритетна задача. Представяме ви една поредица на Европейския парламент, която онагледява 6-те най-широко използвани техники за манипулация на общественото мнение, показва основните опасности и предлага практически насоки за ефективно противопоставяне на вражеските усилия.
Разпространителите на дезинформация се стремят да предизвикат силни емоции, за да ни манипулират и да разпространят посланието си.
Манипулаторите използват емоционално наситено съдържание, с което искат да провокират гняв или страх и да привлекат хората като съмишленици в своите каузи чрез специално разработени послания.
Такова съдържание се стреми да бъде по-въздействащо от сухите факти, да премахне защитните ни бариери и да ни подтикне към това да кликнем, коментираме или споделим без да се замислим.
Какво може да направите, за да се защитите? Поставяйте под съмнение всяко твърдение онлайн, точно както бихте направили и на живо – спрете, проверете фактите и се стремете да не реагирате първосигнално към емоционално провокативното съдържание!
Оригиналната публикация може да видите на официалната страница на Европейския парламент