Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Над 2300 военнослужещи във военноморско учение на 12 държави

[post-views]
[post-views]
Многонационално военно учение с участието на 12 държави, сред които и България, започва днес в Румъния

Многонационалното военно учение „Морски щит“ (Sea Shield) с участието на над 2300 военнослужещи от Румъния и 11 партньорски държави започна днес

Церемонията по откриване на учението се състоя в пристанището на Констанца, съобщиха от Генералния щаб на румънските военноморски сили, цитирани от агенция Аджерпрес.

Sea Shield е най-сложната тренировъчна проява, организирана от румънските ВМС, която ще продължи до 11 април.

„Над 2300 военнослужещи от Румъния и от 11 партньорски държави (Албания, България, Канада, Франция, Гърция, Италия, Обединеното кралство, Нидерландия, Испания, САЩ и Турция) ще участват в „Sea Shield 25“, се казва в изявление, разпространено от Генералния щаб на румънските военноморските сили.

Румънските военноморски сили ще участват в учението с над 1600 военнослужещи и 80 технически средства, включително 28 морски и речни кораба, два хеликоптера и мобилен пусков отряд.

Другите видове сили на румънската армия ще участват в маневрите с общо 200 военнослужещи и повече от 40 технически средства – един кораб, девет самолета и над 30 превозни средства, а чуждестранните партньори ще участват с около 500 военнослужещи и 27 технически средства – четири кораба, три самолета за морско патрулиране и 20 превозни средства. Общо по време на учението военните от 12-те участващи държави ще използват около 150 технически средства – 33 кораба и девет бързоходни кораба, 14 самолета и 90 превозни средства.

Sea Shield се планира ежегодно от Командването на военноморския компонент „Вицеадмирал Йоан Джорджеску“ и основната му цел е да повиши нивото на оперативна съвместимост между военноморските сили на съюзническите и партньорските държави, както и да оптимизира усилията на институциите от системата за отбрана, обществен ред и национална сигурност.

По време на двуседмичното учение ще бъдат отработени бойни действия във всички среди – морска, речна, лагунна, подводна, сухопътна и въздушна. Така ще бъдат тествани и усъвършенствани възможностите за координация и реакция на участващите сили при изключително сложни сценарии, като например едновременни морски и въздушни атаки, хибридни заплахи и асиметрични предизвикателства, посочват от Генералния щаб на военноморските сили.

Ключов аспект на многонационалното учение е засилване на сътрудничеството между военноморските, военновъздушните и сухопътните сили, което ще бъде тествано чрез провеждането на редица дейности за защита на критична инфраструктура по крайбрежието, защита на морските комуникационни линии и подкрепа на амфибийни операции. Тренировките в Черно море, по река Дунав и в крайбрежната зона ще повишат способността за колективно реагиране в подкрепа на ангажимента на НАТО към регионалната сигурност.

В същото време чрез разгръщането на Sea Shield 25 участващите сили ще усъвършенстват бойните си техники и ще укрепят стратегическите си партньорства за поддържане на сигурна и стабилна среда в зоната на отговорност на югоизточния фланг на Северноатлантическия алианс, отбелязват от Генералния щаб на румънските военноморски сили.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани