В своеобразната седмица на НАТО, започваща на 29 март – датата, на която България става част от Алианса, до 4 април – денят, когато през 1949 година е сключен самият Северноатлантически пакт, ви припомняме кои са най-важните неща, които трябва да знаете относно дейността на най-силния отбранителен съюз в света.
Често хората като чуят НАТО си представят самолети, кораби и армия, но туптящото сърце на организацията е консенсусът.
НАТО е място, където представители на различни страни се събират, за да обсъдят въпросите на сигурността и да отговорят на всяка една криза.
Независимо колко е голяма една страна, всички държави-членки имат еднаква тежест, защото решенията в организацията се взимат при единодушие. Това реално означава, че всеки акт на Алианса е отражение на колективната воля на всичките членове.
НАТО е и единственото място, където всеки ден представители на страните в Европа и Северна Америка се събират, за да обсъждат въпросите, отнасящи се до сигурността и обраната, с конкретни действия. Това е поредното доказателство за непоклатимата евроатлантическа връзка.
НАТО няма собствена армия, а изцяло разчита на приноса на отделните страни, която с какво може. Някои допринасят с военнослужещи и танкове, други с подводници и изтребители. За да работят ефективно съюзниците използват стандартите на НАТО, които варират от размера на мунициите до позивните, които военнослужещите използват за комуникация.
На доброволен принцип отделните страни-членки организират и провеждат военни учения, или на своя територия изграждат съюзнически съоръжения, с които да подсигурят сигурността в Евроатлантическата зона.
Вижте и останалите елементи от ПОРЕДИЦАТА
Повече за НАТО можете да научите ТУК