Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Доналд Тръмп, който неведнъж е наричал 2 април „Ден на освобождението“, обещава да въведе повсеместни нови мита върху вноса

[post-views]
[post-views]
Доналд Тръмп, който неведнъж е наричал 2 април „Ден на освобождението“, обещава да въведе повсеместни нови мита върху вноса

Доналд Тръмп ще започне днес „майката на всички търговски битки“ – тази, която обещава от предизборната си кампания, с нови мита, които според него ще поставят началото на „златната епоха“ на Америка, но могат да разклатят световната икономика, съобщи АФП.

Американският президент вчера беше зает според говорителката му с „изпипването“ на своя план, чието съдържание и мащаб остават загадка. „От утре ограбването на Америка приключва“, заяви Карълайн Левит, като уточни, че новите мита ще влязат в сила „незабавно“.

Те ще бъдат представени в т.нар. от Доналд Тръмп Ден на освобождението, по време на церемония в Белия дом в 16:00 ч. местно време (23:00 ч. българско време). Това означава точно след затварянето на Нюйоркската фондова борса, която вече започна да се клати, както и други пазари по света.

Американската администрация не е коментирала публикациите в медиите, че се обмисля въвеждане на единна такса от 20% върху всички вносни стоки, вместо мита, определени според произхода на продуктите.

Американският президент обаче пося съмнения относно тежестта на протекционистичните си мерки, като увери в понеделник, че ще бъде „много мил“ към търговските партньори на САЩ. В условията на тази несигурност държавите се подготвят с комбинация от твърди изявления, готовност за диалог и жестове на отстъпчивост.

Новият канадски премиер Марк Карни заяви, че страната му, чиято икономика е тясно обвързана със САЩ, ще бъде „много внимателна“, когато решава как да реагира на „неоправданите мерки на американското правителство“.

„Не искаме непременно да предприемаме ответни мерки“, но „разполагаме с ясен план да го направим, ако е необходимо“, предупреди председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Някои държави се надяват на по-благосклонно отношение, като Виетнам, който обяви намаляване на митата върху редица стоки.

Лондон също „работи неуморно“, за да постигне двустранно търговско споразумение с Вашингтон и да избегне тежки мита, но „вероятно ще има митнически такси“, призна вчера британският премиер Киър Стармър.

През уикенда Пекин, Токио и Сеул заявиха, че искат да „ускорят“ преговорите за споразумение за свободна търговия. Европейски представители също изразиха желание за засилване на връзките между ЕС и Канада.

Вчера министърът на финансите на Израел Безалел Смотрич подписа директива за премахване на всички оставащи мита върху вноса от САЩ с незабавно действие в очевиден опит да получи отсрочка от налагането на реципрочни мита от администрацията на Тръмп, съобщи „Таймс ъв Израел“. Заповедта беше съгласувана с министър-председателя Бенямин Нетаняху и министъра на икономиката Нир Баркат, но подлежи на окончателно одобрение от финансовата комисия на Кнесета.

Републиканецът не може да си позволи пълно отстъпление от заканите си, посочва АФП. Той представя митата – които нарича „най-красивата дума в речника“ – като вълшебна пръчица, способна да възроди индустрията в Америка, да уравновеси търговския баланс и да намали бюджетния дефицит.

Очарован от протекционизма, доминирал американската икономика в края на 19-и и началото на 20. век, Тръмп, който беше избран с обещание да намали разходите за живот, досега игнорира опасенията за ръст на инфлацията или срив на борсите.

Анализатори от „Голдман Сакс“ обаче предупредиха в доклад, че вълна от мита може да има същия негативен ефект върху икономиката като повишаване на данъците, удряйки потреблението и покупателната способност.

Откакто се върна в Белия дом, Доналд Тръмп вече увеличи митата върху китайските стоки, част от вноса от съседните Мексико и Канада, както и върху стоманата и алуминия – независимо от страната на произход.

Снощи, в навечерието на „Деня на освобождението“, Нюйоркската фондова борса приключи без ясна посока. Индексът Дау Джоунс завърши почти балансирано (-0,03%), докато индексът Насдак се повиши с 0,87%, а по-широкият индекс Ес ен Пи 500 отбеляза ръст от 0,38%. Въпреки това пазарът се движеше ту нагоре, ту надолу по време на сесията.

Утре Вашингтон планира също да наложи допълнителни 25% мита върху внесените автомобили и авточасти.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани