Министерският съвет на Република България на основание чл. 22, ал.2, т.11а от ЗОВСРБ прие решение за приемане на проект за инвестиционен разход „Придобиване на 76 х 636 мм артилерийски боеприпаси за 76/62 мм артилерийски комплекс за далечно действие ОТО Melara SR/MF за многофункционални модулни патрулни кораби (ММПК) на Военноморските сили.
Документът е разработен в съответствие с чл. 27, т.8а от ЗОВСРБ като в него са представени необходимостта от придобиване на 76 мм боеприпаси и прогнозните финансови средства, необходими за реализация на проекта.
Артилерийските системи са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 година договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС.
Защитата на морския суверенитет от надводен противник се осигурява изключително ефективно чрез използване на корабната артилерия, чиято зона на въздействие позволява бързо и точно противодействие на заплахи от надводните сили на срещустоящите сили в националните морски пространства и има сдържащ ефект по отношение на потенциалните агресори.
С реализацията на проекта ще се осигури боеспособността на новопридобиваните кораби и ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат. Това ще доведе до изпълнение на поетите съюзни ангажименти на Република България по отношение на колективната система за сигурност.
Одобрен е проект на меморандум за разбирателство между България, Азербайджан, Грузия и Турция за сътрудничество при преноса и търговията
със зелена енергия
Министерският съвет одобри проект на Меморандум за разбирателство между енергийните министерства на България, Азербайджан, Грузия и Турция за сътрудничество в областта на преноса и търговията със зелена електроенергия. С Меморандума страните се договарят да продължат развитието на сътрудничеството помежду си чрез насърчаване на съвместни проекти за зелена електроенергия, реализиране на съответната енергийна инфраструктура, засилване на обмена на знания и технологии и насърчаване на взаимноизгодни инициативи.
Участниците ще се стремят да улеснят по-близките отношения между съответните субекти от публичния и частния сектор, за да си сътрудничат при проучване на възможностите за улесняване на междусистемната свързаност, както и при съвместни инвестиционни проекти за повишаване на капацитета за пренос и търговия с електроенергия. Подобряването на електроенергийната инфраструктура, увеличаването на използването на БЕИ, както и обменът на информация, знания и опит са други области на сътрудничество, предвидени в меморандума. Той ще бъде сключен за период от три години и може да бъде автоматично удължаван за следващи тригодишни периоди, ако никой от участниците не пожелае да го прекрати.
Източник: MC