В своеобразната седмица на НАТО, започваща на 29 март – датата, на която България става част от Алианса, до 4 април – денят, когато през 1949 година е сключен самият Северноатлантически пакт, ви припомняме кои са най-важните неща, които трябва да знаете относно дейността на най-силния отбранителен съюз в света.
Днес Русия е една от най-значимите и преки заплахи за сигурността на Алианса, защото използва конвенционални, кибер и хибридни методи в опит да дестабилизира НАТО и неговите партньори. Войната на Русия срещу Украйна разклати мира в Европа.
Тероризмът остава едно от най-големите предизвикателства пред глобалната сигурност. Той е подклаждан от конфликтите и нестабилността в Африка и Близкия Изток, които са пряко отговорни за големия брой бежанци и смъртни случаи. Последиците от климатичните промени, разклатеното доверие в институциите, здравната и продоволствената кризи са другите фактори, които продължават да радикализират хората.
Изграждането на китайската военна мощ и политика му на сплашване е другото предизвикателство пред ценностите, сигурността и интересите на НАТО. Страната активно провежда дезинформационни кампании срещу съюзниците, с което заплашва нашата сигурност.
НАТО е изправен и пред новите предизвикателства, произлизащи от развитието на изкуствения интелект, ерозията на всички споразумения за разоръжаване и заплахата за енергийните си нужди.
От създаването на Алианса в света се случиха фундаментални промени, но това което не се промени е основната цел на НАТО. Година след година оргазизацията продължава да се адаптира към предизвикателствата на утрешния ден, за да гарантира сигурността на гражданите си днес.
Вижте и останалите елементи от ПОРЕДИЦАТА
Повече за НАТО можете да научите ТУК