Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Възпирането на Китай става основна задача на армията на САЩ

[post-views]
[post-views]
Възпирането на Китай става основна задача на армията на САЩ

Автор: Алекс Хортън, Ханна Натансон, „Вашингтон поуст“

Министърът на отбраната Пийт Хегсет преориентира американската армия, за да даде приоритет на възпирането на Китай от завземането на Тайван и укрепването на отбраната на страната чрез „поемане на риск“ (в смисъл отслабване на военното присъствие – бел. ред.) в Европа и други части на света според секретен вътрешен документ, носещ отпечатъка на консервативната фондация „Херитидж“. Някои пасажи в документа са почти дума по дума дублиране на текст, публикуван от мозъчния тръст миналата година.

Документът е известен като Временни стратегически насоки за национална отбрана и срещу повечето пасажи в него е отбелязаното „секретно/не е за чужди граждани“. Той е бил пуснат до служителите в Министерството на отбраната в средата на март и е подписан от Хегсет. Документът очертава в широки и понякога пристрастни подробности изпълнението на визията на президента Доналд Тръмп за подготовка и спечелване на потенциална война срещу Пекин и защита на САЩ от заплахи в „близката чужбина“, включително Гренландия и Панамския канал. Документът инструктира военните да поемат по-директна роля в противодействието на незаконната миграция и трафика на наркотици.

Първата администрация на Тръмп, както и тази на Байдън характеризираха Китай като най-голямата заплаха за САЩ и ориентираха въоръжените сили към възпиране при конфликт в Тихоокеанския регион. Но насоките на Хегсет са изключително подробни в описанието на потенциалното нахлуване в Тайван като оживяващ сценарий, който трябва да има приоритет пред други потенциални опасности. Става дума за пренасочване на огромната американска военна архитектура към Индо-Тихоокеанския регион отвъд мисията за отбрана на страната.

Според насоките на Хегсет Пентагонът ще „поеме риск на други театри“ предвид ограниченията на персонала и ресурсите и ще окаже натиск върху съюзниците в Европа, Близкия изток и Източна Азия да харчат повече за отбрана, за да поемат по-голямата част от възпиращата роля срещу заплахи от Русия, Северна Корея и Иран.

Ведомството ще прехвърли фокуса си върху мисии за борба с тероризма срещу групи с възможност и намерение да ударят САЩ, се казва в насоките. Това е сигнал, че няма да са приоритет въоръжените групировки в Близкия изток и Африка, които дестабилизират региона, но нямат амбиция да предприемат международни атаки.

„Китай е единствената главна заплаха за Министерството на отбраната и предотвратяването на възможността от китайско завземане на Тайван, което да бъде представено като свършен факт, като същевременно бъде защитена родината САЩ, е единственият ключов сценарий, разглеждан от Министерството“, пише Хегсет. Неговата конструкция за планиране на силите – концепция за това как Пентагонът ще изгради и осигури ресурсите на въоръжените сили, за да отразят предполагаеми заплахи – ще вземе предвид конфликта само с Пекин, когато планира непредвидени обстоятелства за голяма война, се казва в документа, който оставя заплахата от Москва до голяма степен само на вниманието на европейските съюзници.

Министърът на отбраната Пийт Хегсет поставя фокуса на военната политика на САЩ върху възпирането на Китай

Докато Стратегията за национална отбрана на администрацията на Байдън за 2022 г. наблягаше на съюзите в противодействието на агресията на Русия, наричайки „взаимноизгодните съюзи и съюзници… нашето най-голямо глобално стратегическо предимство“, казват междинните насоки на Хегсет, сега НАТО трябва да поеме „далеч по-голямо“ споделяне на тежестта, тъй като САЩ няма да са склонни да предоставят сили, защото американските приоритети са фокусирани другаде. Министерството на отбраната не отговори на искане за коментар (от „Вашингтон поуст“ – бел. ред.).
Докладът на „Херитидж“, публикуван през август м.г., препоръчва на Пентагона да приоритизира три основни въпроса – възпиране на инвазия в Тайван, отбрана на страната и увеличено споделяне на тежестта между съюзници и партньори – което насоките на Хегсет отразяват. Източник от Конгреса каза, че за служителите на Капитолийския хълм е било ясно, че документът носи влиянието на консервативния мозъчен тръст. Фондацията „Херитидж“ не отговори на искане за коментар.

Когато бе кандидат за президент, Доналд Тръмп отрече плана на „Херитидж“, озаглавен „Проект 2025“, който излага крайно десен преходен дневен ред за цялото федерално правителство, да е план за втория му мандат. Но неговите политики и назначения – включително насоките на Пентагона – показаха ясно, че плановете на „Херитидж“ оказват силно влияние през първите месеци на неговото управление. Висши военни служители на САЩ директно обвързаха визията на „Херитидж“ с насоките на Хегсет.

Хегсет наскоро посети Тихоокеанския регион, за да подчертае своите приоритети срещу Китай, като каза на военнослужещите в Гуам, че те са „върхът на копието“ за военните операции на САЩ. Новите насоки на Пентагона за защита на Тайван, която да откаже агресора, включват увеличаване на военното присъствие на САЩ в региона чрез подводници, бомбардировачи, безпилотни кораби и специални части от армията и морската пехота, както и по-голям фокус върху бомбите, които унищожават подсилени и подземни цели.

Докато подчертава подкрепата за възпиране на китайска атака срещу Тайван, документът също така призовава за „натиск“ върху Тайпе да „увеличи значително“ разходите си за отбрана
Тръмп и съюзниците му критикуваха Тайван, че не инвестира достатъчно в собствената си отбрана, призовавайки самоуправляващия се демократичен остров да изразходва до 10% от своя БВП за военна готовност – пропорция доста над това, което САЩ и техните съюзници харчат за отбрана.
Двама души, запознати с официалните дискусии в Тайван, казаха, че правителството в Тайпе се бори да си пробие път към новата администрация на САЩ на фона на нарастващи съмнения относно подкрепата на Вашингтон – опасения, които се засилиха след катастрофалната среща в Овалния кабинет през февруари на Тръмп, вицепрезидента Джей Ди Ванс и президента на Украйна Володимир Зеленски. В успокоително послание до Вашингтон президентът Лай Цинде каза наскоро, че Тайван ще увеличи разходите си за отбрана до над 3% от своя БВП – спрямо сегашните около 2,5% – като част от текущото преразглеждане на военната си инфраструктура. Китай отговори, като изпрати вълна от бойни самолети и кораби близо до острова, предупреждавайки, че „тези, които си играят с огъня, ще изгорят“.

Насоките на Хегсет синхронизират Пентагона с някои от международните фиксации на Тръмп, описвайки неопределени заплахи от „близката чужбина“. Силите на САЩ, пише министърът на отбраната, трябва да бъдат „готови да защитават американските интереси, където и да са застрашени в нашето полукълбо, от Гренландия до Панамския канал и до нос Хорн“.
Ръководството също така насочва военните лидери да осигурят достъп до Панамския канал и да поемат по-категорична роля в борбата с трафика на наркотици, защитата на границите и депортациите, които обикновено се извършват от Министерството на вътрешната сигурност. Документът също така призовава за увеличаване на ядрените сили на САЩ и националната противоракетна отбрана чрез все още концептуалния „Златен купол“, описан от Тръмп.
Ръководството на Хегсет признава, че е малко вероятно САЩ да предоставят значителна, ако изобщо има такава, подкрепа на Европа в случай на руско военно нахлуване отбелязвайки, че Вашингтон възнамерява да подтикне съюзниците от НАТО да поемат основната роля за защита на региона. САЩ ще подкрепят Европа с ядрено възпиране на Русия, но НАТО трябва да разчита само на американските сили, които не са необходими за отбраната на страната или за мисиите за възпиране на Китай, се казва в документа.

Значителното увеличаване на споделянето на тежестта на отбраната на Европа, се казва в документа, „също така ще гарантира, че НАТО може надеждно да възпира или победи руската агресия, дори ако възпирането се провали и САЩ вече са ангажирани в конфликт или трябва да поддържат сили за възпиране на първичен конфликт в друг регион“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани