НАТО остава гарант на нашата колективна отбрана, а ангажиментът на Румъния да спазва задълженията си в рамките на алианса е непоколебим, заяви днес временно изпълняващият длъжността президент на страната Илие Боложан по повод отбелязването на Деня на НАТО в Румъния и 21-ата годишнина от присъединяването на страната към алианса, предаде Аджерпрес.
„Отбелязваме 21 години, откакто Румъния стана част от най-силния военно-политически съюз в историята. Присъединяването към НАТО и интегрирането в Европейския съюз бяха основните стратегически цели, които страната ни си постави след Революцията от декември 1989 г., и тяхното осъществяване беляза с положителен знак еволюцията на нашето общество към истинска демокрация. В настоящия международен контекст повече от всякога принадлежността към НАТО представлява както гаранция за сигурност, така и солидна основа, върху която страната ни може да продължи да се развива и да се наложи като стълб на регионалната стабилност и като отговорен съюзник“, се посочва в посланието на Боложан.
Временният президент подчерта, че чрез структурите на НАТО, които Румъния е приела, и чрез участието на румънски войници в бойната група на НАТО в Полша и в мисиите за подсилена охрана на въздушното пространство в балтийските държави, страната играе важна роля за укрепване на съюзническата възпираща и отбранителна позиция в Източния фланг.
„НАТО остава гарант на нашата колективна отбрана, а ангажиментът на Румъния да спазва задълженията си в рамките на алианса е непоколебим. В същото време ще допринесем за укрепването на европейската сигурност заедно с останалите страни членки на ЕС. Ще продължим да подкрепяме Украйна с оглед постигането на справедлив и траен мир. Румъния спази поетия си ангажимента към НАТО и увеличи бюджета си за отбрана до над 2 процента от БВП. Стремим се към постепенно увеличение през следващите няколко години в условията на бюджетен баланс и с подкрепата на европейските инструменти“, добави Боложан.
Той отбеляза, че тези средства ще бъдат използвани приоритетно за модернизацията и оборудването на румънската армия, повишаването на оперативната съвместимост със съюзниците, обучението на военния персонал и съживяването на националната отбранителна индустрия. Боложан добави, че е необходимо да се развие транспортната инфраструктура, за да се осигури мобилността.
Източник: bta.bg