Румъния трябва бързо да намери ефективни решения на проблемите, свързани с хибридната война, дезинформацията, сигурността и киберпрестъпността призова временният президент Илие Боложан на среща на върха за цифровите иновации в Букурещ.
Според него технологиите и цифровата среда, управлявани от изкуствен интелект, се превръщат в основни компоненти на всеки публичен или частен, граждански или военен проект.
„Намираме се в свят, белязан от дълбоки тектонични промени, доминиран от борбата за конкурентоспособност и технологична революция, базирана на изкуствен интелект. В този контекст, подсилен от стратегическата позиция, която Румъния има, от съществено значение е да оценим правилно и реалистично сложността на огромното предизвикателство, пред което сме изправени“, каза още Илие Боложан.
Той смята, че защитата на критичната инфраструктура е област, на която трябва да се постави особен акцент.
„Войната, водена от Руската федерация в Украйна, се провежда, видях ясно, в киберпространството, върху енергийната инфраструктура и се радвам, че Румъния действа бързо, като измени законодателната рамка чрез Закон 294/2024, който изисква и задължава критичните инфраструктури да включват в плановете за сигурност мерки за защита срещу кибер атаки и заплахи. Никакъв план за сигурност или устойчивост не може да бъде приет без да се предвидят подходящи мерки за защита от кибернетичното пространство. Приветствам инициативата на Министерството на енергетиката до края на април да създаде първия Секторен център за реакция при инциденти с киберсигурността“, допълни временно изпълняващият длъжността президент.
Според Боложан стратегията за подкрепа на Украйна и Република Молдова е тясно свързана с визията за осигуряване на киберсигурност за критични инфраструктури.
„В този контекст ние търсим най-добрите решения с европейските и трансатлантическите партньори за устойчивостта на критичните инфраструктури в Румъния, защото веднъж осигурени, те са истинска подкрепа и за нашите съседи. Отбелязвам нарастващото значение на кибер дипломацията за координиране с партньори и съюзници, за да се установят общи регулаторни програми и стандарти за обмен на информация, която ще повиши устойчивостта на кибератаки, за засилване на борбата срещу дезинформацията и за разследване и изправяне на отговорните за тях“, добави Боложан.
Не на последно място той отбеляза, че също толкова важно е политическата среда да се справи с предизвикателствата и да възвърне доверието на обществото чрез работа и ясни решения.
Източник: bta.bg