Така страната ни изразходва 3 на сто от БВП за отбрана
България е едва втората държава – европейски член на НАТО, която се оборудва с последната и най-модерна версия Block 70 на най-масовия изтребител F-16.
„България вече е втората европейска държава и член на НАТО, която получава F-16 Block 70, следвана от Словакия, която получи първите модернизирани многоцелеви самолети през юли миналата година. И двата съюзници от НАТО ще увеличат своя флот от Fighting Falcons, като доставките ще бъдат завършени до края на 2027 г.“, пише авторът Питър Сучу в специализираното списание National Interest.
България предприе модернизация на въоръжените си сили и е една от членките на НАТО, които надхвърлят границата от 2% от БВП за разходи за отбрана, се отбелязва в публикацията.
Това беше постигнато с придобиването на F-16 Fighting Falcon, който ще замени остарелите изтребители от съветската епоха от времето на Студената война, включително МиГ-29. Най-старият от тези самолети е доставен в края на 80-те години на миналия век.
Авторът припомня историята на придобиването на изтребителя. През 2019 г. България подписа договор за 1,2 млрд. долара с Lockheed Martin за осем Fighting Falcon, в резултат на което балканската страна изразходва 3% от своя БВП за отбрана. През 2021 г. тя увеличи поръчката с още осем изтребителя, като плащанията са разсрочени за няколко години. Очакваше се първият самолет да бъде доставен през 2023 г., но производството беше забавено поради глобалната пандемия Ковид-19.
Първият от първоначално поръчаните от София осем F-16 Block 70 Fighting Falcon беше официално предаден. Eдноместният F-16C ще остане в САЩ за обучение на въздушни и наземни екипажи, а двуместният оперативен учебен самолет F-16D отлетя от завода на Lockheed Martin в Грийнвил, САЩ, за 3-та изтребителна авиобаза на българските ВВС (BuAF) в Граф Игнатиево край Пловдив и пристигна в България на 2 април 2025 г.
„Това не е просто изтребител, а символ и олицетворение на стратегическото партньорство на България със Съединените щати… партньорство, което предлага нова перспектива за Българската армия“, заяви българският министър-председател Росен Желязков.
„За Военновъздушните сили това означава нова ера в тяхното развитие“, каза военният министър Атанас Запрянов в словото си. „Пред бойната ни авиация има бъдеще от страна на ВВС, защото те вече имат нов тип самолет, който ще бъде в експлоатация през следващите тридесет-четиридесет години. А това, убеден съм, ще мотивира личния състав да изпълнява службата с много по-голямо желание и с големи перспективи.“
По време на трансатлантическия полет българските F-16 летяха в компанията на нови изтребители на Словакия. Съгласно изискванията на международното авиационно право всички самолети бяха обозначени с емблемите на ВВС на САЩ, които бързо бяха заменени, когато F-16 кацнаха в съответните страни. Цистерна KC-135 на Националната въздушна гвардия на Тенеси (TN ANG) осигуряваше зареждането с гориво във въздуха по време на полета от Южна Каролина до Европа.
България вече е втората европейска държава и член на НАТО, която получава F-16 Block 70, следвана от Словакия, която получи първите модернизирани многоцелеви самолети през юли миналата година. И двата съюзници от НАТО ще увеличат своя флот от Fighting Falcons, като доставките ще бъдат завършени до края на 2027 г.
България получава F-16, но десетилетната програма за модернизация на българската армия ще продължи. Въпреки това Желязков отхвърли призивите на президента на САЩ Доналд Тръмп членовете на НАТО да увеличат разходите до 5% от БВП.
„Значителен брой страни от НАТО не достигат 2% разходи за отбрана, така че все още е рано да се говори за ново увеличение“, заяви премиерът Желязков през февруари, докато участваше в среща на лидерите на ЕС, Великобритания и генералния секретар на НАТО.
България достигна 3% от БВП за отбрана със закупуването на F-16, така че може да се смята, че е надхвърлила целите на ЕС.