Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Генерал-майор Стайко Прокопиев: ВА е лидер в професионално направление „Национална сигурност“

[post-views]
[post-views]
Генерал-майор Стайко Прокопиев: ВА е лидер в професионално направление „Национална сигурност“
Favicon_File

Венцислав Жеков

Традиционно високо е оценяването на Военната академия по процедури, провеждани от Национална агенция за оценяване и акредитация, твърди началникът на ВА „Г. С. Раковски“

–       Г-н генерал-майор, Военната академия „Г. С. Раковски“ е първото висше военно училище в България, създадено е през далечната 1912 г. и има принос не само за формирането на офицерския корпус, но и за изграждането на новата българска държава в духа на европейските ценности. В този контекст как Академията посреща своя 113-и рожден ден?

–       Военната академия е не само наследник на богати традиции, но и водеща образователна институция за подготовка и обучение на офицери и студенти. Предстоящото отбелязване на патронния празник на 14 април, когато е роден през 1821 г. Георги Раковски, е добър повод да припомним как в началото на миналия век в хода на модернизация на Българската армия се заражда необходимостта от офицерски кадри с висше образование. В този контекст през декември 1911 г. министърът на войната генерал-майор Никифор Никифоров (1911–1913) внася в Народното събрание законопроект за създаването на военна академия. На 25 декември 1911 г. докладът му е утвърден, на 14 март 1912 г. законопроектът е приет, а на 3 май с Указ № 26 цар Фердинанд І утвърждава закона за Военната академия. И така до днес Академията изпълнява своята мисия.

В настоящата сложна среда на сигурност посрещаме празника преди всичко с реализъм, здраво стъпили на българските военнообразователни традиции и едновременно с това основани на постиженията на eвроатлантизма. Това ни дава увереност за годините напред.

–       Какви кадри подготвяте и за какви институции?

–       Известно е, че Академията традиционно обучава офицери на стратегическо и оперативно ниво, като броят им се определя от Министерството на отбраната според нуждите на Българската армия. Това се осъществява в двата факултета – Национална сигурност и отбрана и Командно-щабен.

От 2001 г. Академията е сертифицирана за подготовка и на студенти, на които предлагаме съвременно обучение, съчетано с лидерско изграждане и гражданска отговорност в областта на сигурността и отбраната. Те се реализират в различни структури и са пълноценна част от държавната администрация с отговорности в областта на сигурността и отбраната.

–       Какви са предимствата на Военната академия, които карат младите хора да изберат например бакалавърските специалности при вас?

–       Сред силните страни на специалностите на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ „Сигурност и отбрана“ – редовна и задочна форма на обучението, и „Киберсигурност“ – задочна форма, които ни отличават от всички останали, е традиционно високото оценяване по процедури, провеждани от Национална агенция за оценяване и акредитация. От години Академията заема водещо място в ежегодните класации на рейтинговата система. Успоредно с това притежаваме и поддържаме в актуално състояние система за управление на качеството чрез сертификат за одобрение, издаден от авторитетната международна одитираща организация LRQA.

Всички тези национални и международни признания не биха били възможни без нашите доказани преподаватели. Единството на тези компоненти, както и естествената близост със структурите от системата за национална сигурност очертават предпоставки за най-важната причина, поради която младите хора избират Военната академия – успешната професионална реализация.

– Бихте ли се спрели малко по-конкретно върху перспективите за професионална реализация след обучение във ВА?

– Разбира се, това е силно мотивиращият фактор при избор на образование и квалификация. Успешно завършилите обучение по специалности в област на висшето образование „Сигурност и отбрана“, професионално направление „Национална сигурност“, получават диплома, както и Европейско дипломно приложение. Освен това магистърските специалности дават специфични знания в различни домейни на сигурността. Това им дава възможности за реализация както в държавната администрация, така и в частния сектор на различни позиции. Така например бакалаврите и магистрите от специалност „Киберсигурност“ заемат позиции, на които се изискват познания по управление на киберсигурността, сигурност на информацията и в областта на защитата на класифицираната информация.

– Каква е популярността на магистърските и докторантските програми сред обучаемите?

– За да съм убедителен, ще заложа на цифрите. През миналата учебна година успешно завършилите факултет „Национална сигурност и отбрана“ са 51 магистри и 80 бакалаври от 6 специалности в професионални направления „Национална сигурност“ и „Психология“. С гордост отчетохме 100% изпълнение на държавния план-прием за студенти. Особено впечатляващ е интересът към магистърската специалност „Психология в сигурността и отбраната“. Тук е мястото да подчертая, че това е съвсем логично следствие от факта, че в рейтинговата система на висшите училища за 2024 г. Военната академия е класирана в направление „Психология“ на второ място след Софийския университет.

През 2024 г. разкрихме и магистърска специалност „Сигурност и отбрана“, която се предлага в редовна и задочна форма. Освен това Академията притежава и Еразъм Хартата до 2027 г., което осигурява реализацията на одобрени проекти и разширява възможностите за обучение и практика на студенти, докторанти, академичен и административен състав. Активно е участието в програма „Еразъм+“.

– Бихте ли споделили какво планирате в близко и в по-далечно бъдеще?

– Учебните планове ясно регламентират конкретните ни цели. Продължаваме обучението по две бакалавърски и по 13 (тринайсет) магистърски програми в професионално направление „Национална сигурност“ и по две в професионално направление „Военно дело“. В процес на завършване е нова магистърска програма, която ще стартираме от следващата година, както и подготовката на още две. Паралелно с това Академията не спира да си поставя все по-амбициозни цели както в средносрочна, така и в дългосрочна перспектива. Добър пример в това отношение е ангажиментът ни към популяризиране и координиране на национално ниво на темата за повишаване на устойчивостта при кризи от различен характер. В тази връзка на 8 април проведохме първия национален симпозиум по темата, който събра на едно място – във Военна академия, представители на изпълнителна власт, публично-частно партньорство и академични среди.  Предстои през ноември дискусиите да бъдат надградени отново тук при нас в рамките на двудневна научна конференция.

– Как виждате мястото на ВА в академичната система в България?

–       Чест и отговорност е да преминавам всеки ден по Алеята на победите, онова пространство в двора на Академията, отредено за почит пред най-славните битки на българското оръжие, което задължава да помним, пазим и предаваме.

Позволете ми накрая да поздравя с настъпващия патронен празник личния състав, слушателите, студентите, докторантите и всички възпитаници на Академията, които носят духа ѝ у себе си, с пожеланието да го пазят и препредават напред. Честита 113-а годишнина!

Успешно съчетание на традиции и модерност

„Локацията и архитектурата на Академията са сред предимствата, които ни поставят напред в избора на младите хора. Това им дава достъп до локация в центъра на столицата с удобен транспорт, денонощна охрана в поддържана паркова среда, наличие на общежитие с достатъчен капацитет и добри битови условия, безплатен паркинг, отлични условия за спорт“, казва началникът на ВА генерал-майор Стайко Прокопиев.

Към всичко това добавяме и конкурентните такси за обучение, гарантираното и достатъчното финансово осигуряване на дейностите, безплатен интернет и много добро административно обслужване на студентите, включително възможност за участие в международна студентска програма „Еразъм +“ и чуждоезиково обучение.

„Като интересен акцент можем да откроим също и архитектурния облик на Академията. Това е единственото място в страната, където студентите учат в непосредствената атмосфера на съхраненото културно наследство от времето на Третата българска държава. Сградите със статут на недвижими културни ценности предават на институцията онези академичен дух, съчетание от традиции и модерност, характерни за най-старите и утвърдените европейски университети“, казва още генерал-майор Прокопиев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани