Новата придобивка на ВВС превъзбуди разпространителите на дезинформация
Пристигането на първия от 16-те поръчани от България самолети F-16 превъзбуди разпространителите и феновете на дезинформация у нас. След като стана очевидно, че F-16 Block 70 не е само чертеж, който никога няма да бъде построен и доставен на нашите ВВС, сега родните томаневерници се хванаха за друго – защо отличителните знаци на самолета по време на полета му от Америка до България са американски, а не български. Ясен отговор на този въпрос даде министърът на отбраната Атанас Запрянов миналия петък в предаването на БНТ „Панорама“. Убедително разяснение дойде и от публикация във Фейсбук профила на сайта De Re Militari.

Казусът е кристално ясен – пътуването на произведения във фабриката на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина, двуместен изтребител F-16D с бордови номер „301“ е осъществено на два етапа: първо с полет от Грийнвил, във формация с още два новопроизведени F-16C на словашките ВВС (бордови номера: „1005“ и „1007“) и летящ танкер KC-135 на Националната гвардия на САЩ през Атлантическия океан до Испания. След престой в Испания самолетът е продължил с полет до България. Стандартна процедура е военните самолети да се доставят с отличителните знаци на страната, която ги доставя (в случая ВВС на САЩ), докато не бъдат официално предадени на страната получател.
Съгласно международното авиационно право и практиките за възлагане и изпълнение на военни поръчки въздухоплавателните средства запазват отличителните знаци на доставящата държава по време на полета за доставка. Това е законово изискване. De Re Militari прилага и снимки на българския и словашките F-16 при излитане след престоя им в Испания, на които се вижда, че законовото изискване е спазено за всеки от тях.

След кацането в България маркировката на самолета е променена, за да отразява отличителните знаци на българските ВВС. Това е стандартна практика, която се извършва в подготовка за изпълнението на документалното му предаване на българските ВВС. След преминаване на митнически и данъчни процедури България ще може да поеме оперативния контрол над машината.
Слуховете, че пристигналият в Трета авиобаза F-16 бил стар и пребоядисан пък са толкова нелепи, че не заслужават никакъв коментар – човек, който вярва на такива глупости, няма как да бъде убеден от фактите и логиката.
Имат ли спестяванията ни „срок на годност“?
Никой няма да ни вземе парите, частната собственост е гарантирана от Конституцията
Знаете ли, че вашите спестявания имат „срок на годност“, ако не похарчите постъпилата по банкова карата ваша заплата до шест месеца, след това тя ще изчезне! Това твърди българската евродепутатка Рада Лайкова в интервю за You Tube канала на журналиста Мартин Карбовски. Според нея това се обсъждало от Европейската комисия и Европейския парламент. Спестяванията на гражданите щели не просто да се изземват, но още по-лошо – ще бъдат насочени към „определени проекти на военната индустрия“. И поантата в мислите на евродепутатката: „Това значи хората да не разполагат с парите си, а бюрократите от Брюксел да решават как те ще бъдат използвани“.
Изумително е член на Европейския парламент да изрича такива лъжи, но още по-изумително е колко много българи ги тиражират в социалните мрежи. Прави чест на няколко други евродепутати от нашата страна, които
веднага опровергаха твърденията
на своята колежка с информация от първа ръка – нищо такова не е обсъждано в Европарламента. И няма как да бъде обсъждано, защото частната собственост, включително върху парите в банковите сметки е неприкосновена. Това го пише в чл.17, ал.3 от Конституцията на Република България, но под една или друга форма го има в законодателството на всичките страни – членки на ЕС.
Рада Лайкова не се позовава на никакви конкретни нормативни актове или документи, които да подкрепят нейните твърдения за отнемането на спестяванията на европейските граждани. В публикация на сайта Фактчек.бг се изказва предположение, че заблуждението (или по-скоро умишлената лъжа) на евродепутатката е провокирано от публикация на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в мрежата X. На 10 март т.г. Фон дер Лайен пише: „Европа разполага с всичко необходимо, за да поеме водеща роля в тази надпревара. Този месец Европейската комисия ще разкрие Съюза за спестявания и инвестиции. Ще превърнем личните спестявания в много необходима инвестиция.
Фон дер Лайен говори за новата стратегия на Комисията за Съюз на спестяванията и инвестициите. Целта на този съюз е да се създадат повече стимули за гражданите, за да инвестират средства във важни за Европа области като околна среда, дигитално развитие или отбрана, вместо да ги държат във влогове. Но такава форма на инвестиция е доброволна и всеки гражданин на Евросъюза сам си решава дали да я направи, или пък да ползва парите си за нещо друго. В момента европейците държат около 10 трилиона евро на банкови депозити, които носят нищожна лихва. Депозитите са сигурни и леснодостъпни, но обикновено генерират по-ниска доходност, отколкото инвестициите на капиталовите пазари. Когато говорим за добра доходност от инвестиции в акции и облигации, България е на едно от последните места в Евросъюза, българите са консервативни и със слаба финансова грамотност и затова държат парите си главно по разплащателни сметки и банкови депозити.
Съюзът за спестяванията и инвестициите е нова версия на дълго обсъждания план за Съюз на капиталовите пазари в ЕС. Идеята е законите в отделните държави членки да се хармонизират и да се ограничат пречките за създаване на общи европейски възможности за инвестиции, обяснява Флориан Хайдер от Института за Финансови пазарни изследвания „Лайбниц“ пред „Дойче веле”. Заместник-главният изпълнителен директор на Европейската банкова федерация Себастиан де Брауер обяснява, че „идеята е до голяма степен да се насърчат гражданите да продължат да инвестират във финансови пазари за собственото си бъдеще и да диверсифицират, но също така и да получат по-добра възвръщаемост в дългосрочен план за пенсионирането си“. Това ще става при пълна свобода от страна на гражданите дали и къде да насочват парите си. По никакъв начин стратегията не предвижда автоматично изтегляне на пари от частни сметки.
Ето как коментира казуса с лъжите на колежката му Лайкова българският евродепутат Радан Кънев: „Никой, никога, при никакви обстоятелства не е обсъждал срок на годност на спестяванията. Всеки може да държи колкото пари има в банка, за колкото дълго желае. И благодарение на ЕС всички суми до 100 000 евро са гарантирани срещу фалит на банката“.
Най-много лъжи по отношение на финансите в Евросъюза в последно време са свързани с т.нар. дигитално или цифрово евро. То е проект на Европейската централна банка (ЕЦБ) за създаване на електронна форма на парите в брой.
Дигиталното евро
представлява цифрова валута, емитирана от ЕЦБ, която ще бъде достъпна за гражданите и бизнеса в еврозоната. Изключително важно е да се отбележи, че дигиталното само ще допълва парите в брой (банкноти и монети), а няма да ги замества. Никой няма да бъде длъжен да използва дигитално евро, ако не желае. Проектът за него е в подготвителен етап, който включва разработване на правилника и инфраструктурата за евентуалното емитиране на цифровото евро. Началото му бе дадено през ноември 2023 г. и се очаква да бъде финализирано в края на 2025 г. – тогава Управителният съвет на ЕЦБ ще вземе решение дали да се премине към следващ етап.
Защитата на данните за личните транзакции на гражданите е аспектът на цифровата валута, който буди най-големи опасения сред обществото. Именно тези опасения се използват и за умишлено
провокиране на страхове и негативни нагласи
За да отговори на тревогите, проектът за цифровото евро обръща специално внимание на защитата на личната информация. Регламентът предвижда технологични гаранции за защита на данните от централно събиране. Според еврокомисаря по финансовата стабилност Марейд Макгинес новата цифрова валута ще работи по начин, който няма да дава на ЕЦБ достъп до данни за самоличността на потребителите, извършващи транзакцията.
Впрочем доста по-лесно проследими са не парите в дигиталния портфейл, а тези в брой. Всяка банкнота има индивидуален номер, което означава, че е проследима. Банкоматът може да даде информация на кого са отпуснати дадени банкноти. В магазина този номер много лесно може да се сканира и така да се следи движението на всяка банкнота.