Цял сатиричен спектакъл възнагради публиката на церемонията
Сатиричният театър „Алеко Константинов” за девети път връчи националните награди за постижения в областта на хумора и сатирата „Златен Кукерикон” 2025 на театрални творци от цялата страна, създатели на комедийни и сатирични спектакли. По традиция церемонията се провежда на рождения ден на театъра под заглавието „Стани беден (родна действителност)” с участието на актьори от трупата и бенда на Сатиричен театър „Алеко Константинов” и студенти от класа на Калин Сърменов, Театрален колеж „Любен Гройс”.

Наградата за цялостен принос в областта на сатирата и хумора на името на Георги Калоянчев получи актрисата Мая Новоселска, нашият „Чарли Чаплин в пола” и съпруга на режисьора Теди Москов, миналогодишен носител на наградата. На аплодисментите тя отговори с думите „Препращам тези аплодисменти към големите актьори, които са творили на тази сцена”, и нарече изкуството „храна за душата”.

За женска и мъжка роля бяха отличени актьорите Станка Калчева и Йордан Ръсин. За „Млада надежда” се отличи творческият екип на П.О.Р.Н.О.(„Публична организация за разтуха на обществото”), продуцентска къща „Гръм и тряс”. За постановката си „Арт” на Ясмина Реза в пловдивския театър за режисура беше отличен Живко Гущеров, а за спектакъл – „О(б)твързан” на софийския общински театър „Възраждане” на Ханох Левин с режисьор Весела Василева.
Водещите на церемонията – като ангели се представиха „вечните заподозрени” Калин Сърменов и Александра Сърчаджиева. Обявена беше и новата награда „Сатириконец” за меценатът, осигурил финансовото „покритие” на наградите – Костадин Маринов. А публиката беше наградена с един истински сатиричен спектакъл.
Фондация „Константин Павлов” преиздава творбите на поета
Новосъздадената от дъщерята и внучката на големия поет и необикновена личност Константин Павлов фондация на негово име преиздава творчеството му. Тя учредява и две награди. Първата, на името му, е за поезия, а втората „Персифедрон” ще се връчва за всички видове изкуства. Член на фондацията е и популярният ни поет, близък на Константин Павлов, Румен Леонидов. Вече е известен и първият носител на наградата „Константин Павлов” – лиричният творец Иван Цанев.

Още през есента ще бъдат издадени киносценариите на Константин Павлов, заглавията „Илюзия”, „Записките”, „Елегичен оптимизъм”. Много папки с неизвестни материали ще излязат на светло за почитателите на поета, включително – известните му и така „неудобни” интервюта и публицистиката му.
Името на поета е синоним за дисидентство в годините преди промените през 1989 г. Наричат го обществено явление от бъдещето, създател на нов поетичен език според литературния познавач Светозар Игов, критичен към ситуацията в света. Във всеки случай преиздаването на творбите на автора поет, киносценарист, философ, белетрист и сатирик и издаването на неизвестното му творчество ще освети по нов начин времето на ХХ век, от което се отдалечаваме.
Третата световна в последния брой на „L`Europeo”

Последният брой на двумесечното списание „L`Europeo” е посветен на страховете ни от Третата световна война. Кога ще започне и не живеем ли вече в нея в хибридния ѝ вид, или наистина сме в подножието на самоунищожителния за човечеството военен конфликт.
На това са посветени текстовете на автори като главния му редактор Димитър Стоянович, на човека – „Панорама”, Бойко Василев, Георги Милков, Томислав Дончев, Владимир Игнатовски, Константин Вълков, Александра Гюзелева и др. А за темите, по които няма равнодушни, гледната точка е винаги небанална и изненадваща: „Сценарии на ужаса”, „Раници, пещери, бункери”, „Неочакваните световни войни”, „Краят на света се отлага”, „Отложеният апокалипсис”, „Спасителите на света”, „Колонизаторът Илон”, „Дугински елегии”, „Предупреждения от екрана”. На каквато и тема да е посветен поредният брой на списанието, винаги научаваш нещо ново независимо дали ще си съгласен, или не с него.
ИЗЛОЖБИ

Една необикновена гледна точка предлага актьорът фотограф Владимир Карамазов към излежаващите най-тежката присъда у нас – доживотен затвор без право на помилване зад решетките в Белене. „На тяхно място” е изложба – социално изследване на свободата като изконно човешко право и предизвикателство към понятието, което си мислим, че познаваме. Националната галерия открива изложбата с 81 фотографии, видео- и аудиоинсталации и с автентични предмети от затворническите килии на 1 април в Двореца на площад „Княз Александър I” 1 – Националната художествена (до 15 юни) за това различно човешко съществуване.
Една година е работил Карамазов на малкия о-в Персин в р. Дунав при осъдените „до живот”. Като се е опитал да се постави на тяхно място, въпреки че знае, че съществува абсолютното зло, но също така – и прошката и разкаянието. Открил второто си призвание – фотографията, актьорът насочва посланието си към младите хора.

Столичната Little Bird Place (ул. „11 август”), галерия с фокус върху съвременното изкуство, вдъхновено от природата, художничката Нора Ампова представя нова самостоятелна изложба „Йокута”. А заглавието на изложбата gökotta (йо-ку-та) идва от шведски – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. На тази основа тя изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Възпитаничката на проф. Андрей Даниел използва колажа и експериментира с това изразно средство. Специална среща с художничката ще има на 26 април след 17,00 ч.
Заглавието на изложбата идва от шведската дума – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза.
МУЗИКА

На 23 юни Жан-Мишел Жар отново идва за мегаконцерт у нас със своята космическа музика. В „Арена София” (Столичен колодрум) той ще представи спектакъл, който надхвърля музикалното и се превръща в цялостно визуално преживяване отвъд границите на стандартния концертен формат. С електронната си музика и мащабните си спектакли на исторически и природни забележителности французинът си остава водеща фигура повече от четири десетилетия.
На 8 май от 20,00 часа в Club City Stage, София, виртуозният изпълнител на кавал Теодосий Спасов представя своя поп-проект: концерт заедно с Надя Тончева, Добрин Векилов-Дони, тромпетистът с колоритен глас Мартин Ташев и талантливите музиканти Мирослав Турийски – клавири, Александър Леков – бас и Начо Господинов – ударни. Ще чуем поп, джаз, латино и фюжън.