Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

С роботизирана ръка и лазер премахват взривни устройства

[post-views]
[post-views]
С роботизирана ръка и лазер премахват взривни устройства
Favicon_File

Михаил Григоров

Военновъздушните сили на САЩ използват нова система по програмата, известна като RADBO. Програмата е за прочистване на военновъздушни бази от взривни устройства. Системата се нарича „Зевс III“ и представлява лазер с мощност три киловата, монтиран върху бронирана колесна платформа. Платформата разполага и с роботизирана ръка, с която се отстраняват и обезвреждат мини и невзривени боеприпаси. От ВВС твърдят, че тази система спестява рискованите опити на персонала на летището със свои средства да отстранява и обезврежда опасни взривни устройства, като с помощта на роботизираната ръка и лазерът ги неутрализира безопасно, за да може летището да продължи дейността си.

Този род системи са с насочена енергия, като в случая „Зевс III“ осигурява прецизно неутрализиране на повърхностни мини, невзривени боеприпаси и самоделни взривни устройства. Неутрализирането се извършва като лазерният лъч се фокусира върху корпуса на невзривения боеприпас. Това загрява експлозива вътре в боеприпаса, който се запалва и бързо изгаря. Това бързо изгаряне се нарича дефлаграция. Получава се и експлозия от нисък порядък, която всъщност намалява щетите и предпазва персонала и оборудването. „Зевс“ обикновено се монтира на „Хамър“ или друга подходяща бронирана колесна платформа. С него са неутрализирани повече от 50 вида боеприпаси като минохвъргачни мини, пушечни гранати, ракети и артилерийски снаряди, както и от малки пластмасови противопехотни мини до големи дебелостенни 155-мм снаряди и 500-кг бомби. Досега със „Зевс“ са ликвидирани над 4000 боеприпаса. Системата е проектирана, разработена и произведена да работи и в най-тежки условия по целия свят. Досега е пропътувала над 3200 км без нито една повреда. Потребителският интерфейс е достъпен и лесен за ползване. Изисква се много малко време за обучение на персонала. Обсегът на действие е от 25 до 300 м.

Конструкторите са категорични, че платформата е достатъчно защитена, и ако персоналът не я напуска, за него няма опасност дори на бойното поле. „Зевс“ действа ефективно денем и нощем. Бързо неутрализира целите. Времето за ликвидирането на заплахата е по-малко от две секунди. Освен това експлоатационните разходи на цялата система са много ниски. Тя не ползва никакви консумативи. Мобилна е. Прави много неща. Реже врати на автомобили, предпазни парапети, бетон, чанти, метални контейнери и проводници. Малко следи оставя след себе си, което значи, че е трудно забележима. Лесно се интегрира и на други платформи.

Балистичен калкулатор гарантира безпогрешна стрелба със снайпер

Във Франция разработиха балистичен калкулатор с наименование FN Elity. Балистичният калкулатор е предназначен за монтиране на различни видове оръжия като снайперски пушки, автомати и картечници. FN Elity включва лазерен далекомер, насочващи лазерни показалци, инфрачервен осветител, балистичен солвър и много сензори. Балистичният солвър е устройство, което се използва за предвиждане на траекторията на куршуми, както и на снаряди или ракети. Солвърите вземат предвид различните фактори, които влияят на полета на куршума. Гравитацията забавя движението на куршума, съпротивлението на въздуха също. Върху полета и траекторията влияе и околната среда – температурата, влажността, атмосферното налягане и вятърът. Началната скорост и ъгълът също са много важни при изстрелването на куршума. 

Балистичният калкулатор FN Elity е предназначен да помогне на снайперистите да правят по-точни изстрели, като изчислява траекторията на куршума, вземайки предвид фактори като разстояние, вятър и атмосферни условия. Лазерният далекомер от последно поколение на калкулатора може да измерва цели с човешки ръст на разстояние до 1750 м. След това калкулаторът показва на дисплей данните за произвеждане на точен изстрел. FN Elity има тегло 400 г и може да се монтира и на зрителни тръби. Калкулаторът е тестван от снайперисти в продължение на месеци освен на най-прецизните снайпери и на пушки калибър 12, 7 мм и 7, 62 мм. Снайперистите установяват, че новият калкулатор намалява времето за откриване и поразяване на целта с 40%, подобрява точността с 25% и с 6 кг намалява теглото на оборудването, което снайперистът трябва да носи.

Навлизаме в ерата на водородните дронове

Двигателите с водородни клетки, известни още като горивни клетки, работят на принципа на преобразуването на химическата енергия на водорода в електрическа енергия.

Горивната клетка е основният елемент, който на практика извършва преобразуването. На изхода на устройството се получава електрически ток, който може да захранва електрически мотор. Предимствата на водородните двигатели са нулевите вредни емисии, защото накрая остава единствено вода. Освен това водородните клетки са по-ефективни от двигателите с вътрешно горене. Времето за зареждане е до десет минути, както при бензиновите автомобили.

Израелска компания с филиал в Маями – САЩ, работи за производство на дронове, задвижвани с водородни горивни клетки, които предлагат големи предимства по отношение на обхвата. Компанията се надява след време да произвежда всеки месец по 1000 дрона, които носят по 5 кг полезен товар. Крайната цел е производството да достигне до 1000 дрона на ден. Компанията е разработила и станция за зареждане с водород на кораби, автомобили и самолети. Известна е като HyQube 350. Тя съхранява течен водород под, приблизително от 90 до 350 атмосфери.

Дроновете с двигатели с вътрешно горене могат да летят дълго, но излъчват топлина и, както казват експертите, оставят силно забележим „термичен подпис“. По-лесни са за прихващане. При дроновете с водородни клетки и електрически двигатели не е така. С един килограм водород един такъв дрон може да лети 10 ч на 180 км. Освен това водородните станции могат да се разполагат много лесно на най-различни и отдалечени места, без риск за доставките. Компанията разработва и голям водороден дрон стелт „Райдър“, който трябва да е напълно готов за експлоатация през 2026 г. Като размери той е между малките квадрокоптери и големите дронове, които приличат на истински самолети. От компанията твърдят, че този дрон ще е от 100 до 1000 пъти по-евтин от познатите дронове  като MQ-9. С един резервоар гориво „Райдър“ ще лети до 800 км с полезен товар до 25 кг. Освен че е стелт, дронът излита и каца вертикално.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани