В 3-та авиобаза бе чествана 100-годишнината от рождението на генерал-полковник Симеон Симеонов.

Заслужена почит бе отдадена на 9 април в 3-та авиационна база „Граф Игнатиево” към генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов по повод на 100 години от рождението му. Той е първият командир на 19-и изтребителен полк – първообраз на днешната авиобаза, и родоначалник на реактивната авиация в България. На честването бяха дошли членове на семейството му, негови потомци и близки, генерали и офицери от ВВС, ветерани от авиацията и много гости.
За хората от поколението на генерал-полковник Симеонов говори командирът на ВВС генерал-майор Николай Русев. Той подчерта, че въпреки трудностите и препятствията те са успели да понесат тежестта на своето време и от витловата авиация са преминали на реактивни самолети.

И заяви: „Както те са могли да започнат нощни полети, сложни видове подготовки и полети на пределно малка височина и са дали всичко, на което са способни, така и ние ще го направим днес. Ще го направим, защото носим в гените си български инат, защото се уповаваме на столетните авиационни български традиции, защото гледаме в една и съща посока към прогреса и бъдещето на българските ВВС. И не на последно място, защото независимо от белезите и превратностите на времето носим едни и същи сърца и души на пилоти, закалени в немалко лишения и предизвикателства. И както генерал-полковник Симеонов е казал: „Хиляди са земните професии, а небесната е само една – летец“. В тази професия са концентрирани смелостта, мъжеството, рискът и любовта на най-смелите“. В края на словото си генерал-майор Русев определи генерал-полковник Симеонов като пионер и легендарен военен командир. А думите му символично бяха казани под звуците на реактивните двигатели в небето над авиобазата.

Със заповеди на командира на ВВС и на изпълняващия длъжността командир на 3-та авиобаза полковник Методи Орлов с юбилейни грамоти бяха наградени офицери от запаса.
„Почитаме един титан на българската бойна авиация, дал много на тази авиация, раздал самия себе си“, каза в словото си за генерал-полковник Симеонов неговият племенник генерал от запаса Симеон Христов Симеонов, заемал длъжността началник на отбраната. Той се спря на някои важни моменти от живота на прославения летец, роден на 9 април 1925 г. в с. Шейново, Казанлъшко.
Генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов е завършил летателна школа в Казанлък, НВВУ „Георги Бенковски”, Военна академия „Георги С. Раковски” и генералщабна академия „Климент Ворошилов” в Москва. Преминал е през всички летателни и командирски длъжности в авиацията. Бил е младши пилот, старши пилот, командир на звено, командир на ескадрила, първи командир на 19-и изтребителен полк (сега 3-та авиобаза), командир на 10-а изтребителна авиационна дивизия, командир на корпус ПВО, командир на 10-и САК, заместник-командващ на ПВО и ВВС по авиацията, командващ ПВО и ВВС в периода от 1973 до 1975 г. Извървял е пътя от курсант до генерал-полковник. Летял е на 10 типа витлови и на 12 типа реактивни самолети, като последен е МиГ-21. Заслужил летец на Народна република България № 2 след генерал Захари Захариев. Първи от българските пилоти е кандидат на военните науки. Автор е на книгата „Закалени криле”. Почива на 24 май 1975 г. Награден е посмъртно с Орден за военни заслуги – І степен.

Под грижите и ръководството на генерал-полковник Симеонов са израснали много млади летци и командири. Организирал е усвояването на полетите и бойното използване на самолета денем и нощем в прости и сложни метеорологични условия. Пръв е във всички нови задачи на авиацията. Една от тях е изключително сложна – полети на пределно малки височини и нанасяне на удари по земни и морски цели. Усвоени са и полетите над море, както и парашутните скокове над морската ни акватория. Дори е организирана и изпълнена задачата по стрелба по въздушни мишени в Черно море, като са използвани бракувани самолети МиГ-15.
Честването продължи с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на генерал-полковник Симеонов. След това бе прожектиран премиерно новият документален филм на ВТК „Закалени криле“. Той е с уникални кадри и фотоси от Музея на авиацията и от личния архив на сценариста полковник от запаса професор Димитър Недялков. Изпълнителен продуцент е Тома Иванов, оператор е Петър Георгиев, а режисьор е Милена Гетова. Филмът ще бъде излъчен по ВТК на 12 април от 18,30 ч.