Изважда информацията от контекста
В условията на ожесточена хибридна война в информационното пространство манипулирането на фактите е един от основните инструменти, с които злонамерени играчи се опитват да влияят върху общественото мнение и да подкопават устоите на демокрацията. В последните години целият процес доби популярност под термина дезинформация, въпреки че в него се крият много различни нюанси. Целите обаче си остават едни и същи – да ерозират доверието в институциите, изборите, гражданското общество и въобще в света и хората около нас.
Проблемът става все по-широкобхватен и необходимостта от противопоставяне е не просто осезаема, но и жизненоважна. Именно затова европейските институции поставиха борбата с дезинформацията като своя приоритетна задача. Представяме ви една поредица на Европейския парламент, която онагледява 6-те най-широко използвани техники за манипулация на общественото мнение, показва основните опасности и предлага практически насоки за ефективно противопоставяне на вражеските усилия.
Действителни факти, снимки или части от речи могат да бъдат представени в подвеждащ контекст с цел да ни заблудят
Дезинформацията често включва представянето на истински факти, снимки или твърдения извън техния контекст с идеята да бъде заблуден потребителят. Фактите могат да изглеждат достоверни, но да бъдат използвани по подвеждащ начин.
Примери за това са представянето на стара снимка за актуална, изваждането на твърдение от контекста, в който е направено или приписването на мнението на един човек към цяла група.
Какво може да направите, за да се защитите? За да не попаднете в капана, обмисляйте контекста, в който е направено изказването или е заснета снимка, проверявайте за противоречия, сверявайте информацията с официални източници и си задавайте въпроса дали твърдението е представително за цялата група или само за отделен човек.
Вижте и останалите елементи от поредицата ТУК
Оригиналната публикация можете да видите на официалната страница на Европейския парламент