Заглушава критичните гласове
В условията на ожесточена хибридна война в информационното пространство манипулирането на фактите е един от основните инструменти, с които злонамерени играчи се опитват да влияят върху общественото мнение и да подкопават устоите на демокрацията. В последните години целият процес доби популярност под термина дезинформация, въпреки че в него се крият много различни нюанси. Целите обаче си остават едни и същи – да ерозират доверието в институциите, изборите, гражданското общество и въобще в света и хората около нас.
Проблемът става все по-широкобхватен и необходимостта от противопоставяне е не просто осезаема, но и жизненоважна. Именно затова европейските институции поставиха борбата с дезинформацията като своя приоритетна задача. Представяме ви една поредица на Европейския парламент, която онагледява 6-те най-широко използвани техники за манипулация на общественото мнение, показва основните опасности и предлага практически насоки за ефективно противопоставяне на вражеските усилия.
Когато даден пост в социалните мрежи е залят от агресивни отговори, може би става дума за кампания за заглушаване на критиката
Тактиките за потискане включват затрупването на социалните мрежи с лични нападки, използването на изкуствен интелект за създаване на „тролове“ и фалшиви профили, които да тормозят, заплашват или представят определени хора в лоша светлина, за да компрометират тяхната позиция и да потиснат критичните гласове.
Какво може да направите, за да се защитите? За да се противопоставите, подкрепете жертвите на подобни атаки, избягвайте да участвате в лични нападки, изразявайте несъгласието си по уважителен начин и докладвайте езика на омразата и заплахите.
Вижте и останалите елементи от поредицата ТУК
Оригиналната публикация можете да видите на официалната страница на Европейския парламент