Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Значително нарасна броят на желаещите да постъпят в строя

[post-views]
[post-views]
Значително нарасна броят на желаещите да постъпят в строя
Favicon_File

Андрей Рангелов

– Г-н полковник, какво е състоянието на окомплектоването с личен състав в полка?
– В последните три конкурса за подбор на военнослужещи значително се увеличи броят на желаещите да кандидатстват. В 55-и инженерен полк приехме общо 75 военнослужещи при доста добра конкуренция. До голяма степен влияние оказа и увеличението на заплатите. Но напливът се усети дори още преди това. Когато се заговори за увеличение на заплатите, драстично нарасна броят на желаещите да постъпят в редовете на Българската армия. Това, като цяло, се забеляза в разговорите с колегите – във всички формирования на Сухопътните войски има около 2,5 кандидати за едно място.

– Как стои въпросът с попълването с млади офицери в полка?
– Въпросът с окомплектоването с офицерския състав стои малко по-трудно. Специално в гарнизон Белене се усещат недостигът и липсата на офицери. Голям е процентът на неокомплектоване с офицери. В батальона ни в гарнизон Пловдив състоянието е по-добро. Хубавото беше, че миналата година 11 военнослужещи от полка завършиха Националния военен университет и се върнаха в строя с офицерски звания. Имаме и офицери, които завършиха военното училище миналата година и постъпиха в двете формирования – в Белене и в Пловдив. Надяваме се все повече курсанти да завършват военното училище. Доколкото имаме информация и наблюдения – нараснал е приемът на курсанти и можем да се надяваме по-скоро да се окомплектоваме с офицерски състав, защото наистина там ни е слабото място. Окомплектовани сме на висока степен със сержанти и войници, но некомплектът с офицери е осезаем, което възпрепятства изпълнението на поставените ни задачи.

– Имате ли затруднения при назначаването на сержанти?
– Нямаме затруднения в окомплектоването със сержантски състав. Да, разполагаме с много специалности. Но решението е възможно, когато се подхожда правилно и с поглед напред. Когато предстоят пенсиониране и достигане на пределната възраст от даден сержант, своевременно подготвяме достойни войници, които заслужават да преминат сержантски курс или сержантски колеж и някой от тях да заеме овакантената длъжност, като му бъде присвоено първо сержантско звание. Работим, следим тези неща и се опитваме да не се получават празнини при сержантския състав.

– Как решавате въпросите от социално-битов характер като мотивиращ фактор за привличане и задържане на военнослужещи в строя? Например как обновявате инфраструктурата?
– През 2023 г. завърши ремонтът на учебния корпус, в който са започнали оборудването и разполагането на обслужващите формирования и съответно на формированията от 54-ти инженерен батальон. Все още имаме затруднения с пускането в експлоатация на столовата. Имаме малко проблеми по приключването на ремонта и сдаването отново на формированието. В социално отношение в гарнизон Белене има 66 апартамента на МО. Половината от тях са заети от военнослужещи. Другата половина по спусната заявка от командването на Сухопътните войски от миналата година са дадени да бъдат включени за ремонт. След като бъдат ремонтирани, ще бъдат предоставени на желаещите военнослужещи от гарнизон Белене.

– Какви основни учения и подготовки, включително и международни, планирате в близките месеци?
– Предстоят ни няколко прояви с международно участие. Първото е традиционното ни участие в командно-щабното учение на многонационалното интегрирано логистично формирование за обща инженерна поддръжка, чийто домакин тази година ще бъде Грузия. Там ще участват шест наши военнослужещи. Второто ни участие е в международното учение Seven stars-25. Това е учение на многонационалната бригада, което ще се проведе в РС Македония. Там имаме участие с командира на декларираната ни инженерна рота към многонационалната бригада SEEBRIG. Следващото ни участие, което за първи път е на инженерно формирование от 55-и инженерен полк съвместно със 194-та инженерна бригада от националната гвардия на щата Тенеси, на полигон „Ново село” между 16 и 29 юни. В този период са планирани съвместни занятия по инженерно разузнаване, устройване на проходи в минни полета, устройване на минни полета по механизиран способ. Такова учение ще се проведе за първи път, като целта е обмяна на опит – как ние изпълняваме задачите и как нашите колеги прилагат съответните техники, тактики и процедури. Имаме и още едно участие през юни на инженерната рота за бойна поддръжка от 54-ти инженерен батальон в рамките на тактическото учение с бойни стрелби на Трети механизиран батальон от 61-ва механизирана бригада на Учебен полигон „Корен” – учението Balkan Sentinel, което е свързано с учението Defender-25. Там вече е предвидено участието и на други формирования, включително на Многонационалната бойна група.

Сапьор от 55-и полк обезврежда бомба по време на учение
Фото Красимир Тодоров

– Какво се планира за подготовката на останалите формирования от полка?
– Те също провеждат своята подготовка според плана на полка. През май предстоят 5-дневни полеви учения. В периода септември–октомври четири роти от 54-ти батальон и две от 91-ви ще проведат техните полеви обучения. Така че като цяло формированията на полка водят подготовка в своите направления. През май предстои и командно-щабно учение с щаба на 54-ти инженерен батальон. Щабът на полка ще има участие в учението „Балканска стена-25”.

– Как работи полкът по третата мисия, имате ли достатъчно надеждна и модерна техника?
– Полкът разполага с формирования за овладяване и преодоляване на последствията от бедствия, като имаме два екипа за разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси, едно формирование за действие при тежки зимни условия, едно формирование – при наводнения, едно формирование – при земетресение и група за транспортиране и евакуация в следствие на авария в АЕЦ „Козлодуй”. Вследствие на възникналите пожари миналата година, както и на наводненията в предишните години от Командването на Сухопътните войски са извлечени съответните поуки и също се работи по доокомплектоване и доставката на нови имущества за формированията. Миналата година бяха придобити ранцеви пръскачки (за борба с пожари – б. р.), които бяха раздадени във формированията.

– Като командир на формирование с толкова много задачи и участия в учения кое се очертава като най-голямото предизвикателство през годината?
– За най-голямо предизвикателство можем да приемем участието в ученията ни през юни и октомври. Учението през октомври не е провеждано от доста години и е със значителен личен състав и техника. Надявам се стъпките, които са предприети от Командването на Сухопътните войски по придобиване на нова техника и оборудване да продължат. Вече започнахме да получаваме новите джипове „Форд”, с които да подменим остарелите уазки, предстои доставката и на още нова автомобилна техника. Очакванията ми са да се справим успешно с всички поставени задачи и с предизвикателствата пред полка.

(Използвани са въпроси и на Военния телевизионен канал)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани