
В 3-та авиационна база се състоя церемония по тържественото посрещане на първия български многоцелеви изтребител F-16 Block 70. Самолетът с борден номер 301, управляван от американския пилот Джейсън Ройко, прелетя през Атлантическия океан със зареждане във въздуха, направи междинно кацане в Испания и се приземи в „Граф Игнатиево“ още на 2 април, но официалното посрещане бе на 13 април в присъствието на много гости и представители на медиите.
Това бе историческо събитие за развитието на българските ВВС. До края на годината ще придобием още 7 самолета, както е по подписания договор със САЩ през 2019 г. Други 8 изтребителя F-16 Block 70 ще получим съгласно нов договор, сключен през 2022 г. Така България се присъединява към 28-те държави, които имат на въоръжение F-16.
В началото на тържеството прозвучаха химните на България и на САЩ. Първото приветствие бе на министър-председателя на България Росен Желязков. В него той заяви: „За мен е изключителна чест да присъствам на днешното събитие, с което този прекрасен многоцелеви изтребител F-16 Block 70 става част от Българските въоръжени сили, става част от защитата на нашия национален суверенитет, част от бойната способност на Източния фланг на НАТО.

„Днес е изключителен ден за българските ВВС. С идването на F-16 отбелязваме началото на процеса на тяхното технологично превъоръжаване. Този самолет е първата крачка в посока на дългоочакваната промяна. Нещо повече, тази година ще е особено силна за отбраната, защото освен новите самолети започват да пристигат и новите бронирани машини „Страйкър“ за Сухопътните войски. Пуснахме на вода и втория от новите патрулни кораби за нашите Военноморски сили. Ще направя всичко възможно, за да може 2025 г. да бъде запомнена и със сключени договори за придобиването и на други ключови за нашата и съюзната отбрана модерни системи и платформи“, каза в словото си министърът на отбраната Атанас Запрянов.
По-нататък той посочи, че страната ни е готова да осъществява проекти и съвместно с държави съюзници, както и с участието на агенциите на НАТО и Европейския съюз. Стремежът е максимално да бъде използван потенциалът на плана на Европейския съюз „Превъоръжи Европа/Готовност 2030“ и на „Бялата книга“ за европейската отбрана, в чието разработване България е взела участие.
„Държа да подчертая, че нивото на разходи за отбрана е крайно недостатъчно. И за да може да бъде осъществено превъоръжаването и България да допринесе най-пълно за колективната отбрана са необходими разходи за отбрана на ниво от 2,5% до 3% от БВП най-скоро“, посочи министърът на отбраната и изрази увереност в подкрепата на правителството и на Народното събрание в този процес. Той подчерта ролята на стратегическото партньорство на страната ни със САЩ за успешното реализиране на проекта за модернизиране на бойната ни авиация. И благодари на американските ВВС, на Агенцията за сътрудничество в сигурността и отбраната и на компанията производител „Локхийд Мартин“ за съдействието и усилията за осъществяването на проекта.
„За мен хората са най-важният компонент на способностите в нашите въоръжени сили. От тях започва всяка една положителна промяна. Защото единствено нова техника не е достатъчна,
трябват ни и нови лидери в отбраната, които ще изведат нашите въоръжени сили към нови хоризонти“, допълни министър Запрянов и завърши словото си с пожелания към военнослужещите от авиобазата за безаварийни полети, високо самочувствие и отдаденост на военната служба.
В приветствието си началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов заяви: „Днес България прави решителна крачка към по-модерна, по-силна и по-боеспособна армия, готова да посрещне предизвикателствата на съвременната среда на сигурност. Придобиването на първия многофункционален изтребител F-16 Block 70 е момент, който ние очаквахме от години. Той ознаменува успеха на нашите общи активни и целенасочени усилия.“

Началникът на отбраната определи посрещането на F-16 на българска земя като символ на нашата решимост да укрепим както националната си сигурност, така и колективната отбрана в рамките на НАТО и Европейския съюз. Адмирал Ефтимов бе категоричен, че това е и ярка демонстрация на стратегическо партньорство със САЩ, чийто потенциал ще използваме, и за нови модернизационни проекти. И подчерта: „С F-16 българските ВВС придобиват не просто ново въоръжение, а нова бойна система, изискваща нови подход и начин на мислене при нейната експлоатация. За да бъде използван пълният капацитет от способности, които новата платформа предоставя, тя трябва да бъде интегрирана с останалите видове въоръжени сили. Това ще изисква усилия на тактическо, оперативно и стратегическо ниво, както и във всички функционални области на въоръжените сили“.
Началникът на отбраната изказа признателност за ползотворните сътрудничество и съдействие на компанията производител „Локхийд Мартин“. И поздрави всички, ангажирани с процеса по придобиването на новата авиационна платформа – държавници, политици, личния състав от авиационната база, командването на ВВС, експертите от Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, както и тези, които са имали честта и отговорността за приемането, усвояването, експлоатацията и поддръжката на F-16. Началникът на отбраната изказа благодарност и на военнослужещите, които са носели и продължават да носят с висок боен дух бойното дежурство по охраната на въздушното ни пространство.
Заместник-помощник секретарят по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа Дейвид Бейкър отбеляза в приветствието си, че когато F-16 започнат да летят в българското небе, те ще осигурят чисто нова, усъвършенствана способност за защита на въздушното пространство
и на територията на България. С реализирането на проекта за F-16 Block 70 страната ще бъде по-силен, по-способен съюзник. А САЩ ще останат ангажирани и ще продължат да подкрепят модернизацията на българските въоръжени сили.

Сюзън Фалатко – изпълняваща длъжността посланик на САЩ, също поздрави ВВС за придобиването на F-16, които са не само най-модерните самолети, но и повишават колективните отбранителни способности за охрана на въздушното пространство и за защита на населението и осигуряват пълна оперативна съвместимост със съюзниците от НАТО. Тя подчерта, че проектът за придобиването на F-16 Block 70 е доказателство за силното, трайното партньорство между България и САЩ в областта на отбраната и сигурността, което се основава на споделени ценности и общи цели – изграждането на по-безопасен и по-сигурен свят.

Генералният мениджър на компанията производител „Локхийд Мартин“ Майкъл Шумейкър посочи, че повече от 700 самолета F-16 се използват в Европа, а над 3100 изтребителя в момента са на въоръжение във военновъздушните сили по света. И че F-16 многократно е демонстрирал своята въздушна мощ в бойни операции и в мироопазващи мисии на НАТО. Самолетът има усъвършенствани сензори, датчици, оперативна съвместимост и възможности, с които може да осигури надеждно възпиране и да противодейства на всяка заплаха.
Всички, които поднесоха приветствия, се подписваха на постер. Целта е да се съхранят тези запомнящи се моменти и те да останат като спомен за ескадрилата F-16 на 3-та авиационна база.
На церемонията в „Граф Игнатиево“ присъстваха народни представители, представители на държавната и местната власт, заместник-министрите на отбраната Аделина Николова и Радостин Илиев, заместник-началниците на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев и генерал-лейтенант Михаил Попов, генерали, адмирали и офицери от Българската армия.

Фото Красимир ТОДОРОВ