Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Историята на бронетанковите войски започва с 14 танкети

[post-views]
[post-views]
Историята на бронетанковите войски започва с 14 танкети
Favicon_File

Венцислав Жеков

Тази година се навършиха 90 години от създаването на Бронетанковите войски в България. По този повод пред Паметника на танкиста в София се състоя официална церемония.
В резултат от поуките от Първата световна война през 1917 г. българското правителство решава, че трябва да се купят бронирани машини за войската. Чак през 1934 г. е одобрено закупуването на 14 танкети от Италия. В началото на 1935 г. те са доставени в Пристанище Варна и след транспортиране са зачислени във войската.

На паметните плочи в София са изписани имената на 227 танкисти, загинали през Втората световна война.

„Бронетанковите войски са един от основните родове войски в Сухопътните войски, това е нашият железен юмрук. Съвременните войни и анализите от последните конфликти показват, че все още този род войски са на първо място по отношение на важността им при воденето на общовойсковия бой и особено при наземните операции”, каза пред военните медии командирът на СВ генерал-майор Деян Дешков.

На 15 април 1935 г. на плаца на Инженерния полк в София е тържественото събитие, при което е прочетена заповед на министъра на войната, с която е обявено създаването на „Една рота бойни коли – подчинена на Инспектора на пехотата”.

По този повод със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов 15 април бе обявен за Празник на бронетанковите войски в България. В заповедта се посочва, че „празниците са необходими и важни, защото помагат за формиране на професионална общност” и това обединява военнослужещите в екип, кара ги да се чувстват включени в обща кауза, повишава значението на изпълняваните от тях мисии и задачи. И се изтъква, че „създаването на Празник на Бронетанковите войски от състава на Сухопътните войски показва значимостта и престижа на този род войски”.
По повод на предстоящото приемане на бойните машини „Страйкър” генерал-майор Дешков поясни, че още от самото начало на проекта и при подписването на договора е ясно, че това е
един комплект за една бригада.

Разделянето му за различни формирования може да доведе до загуба на способности. „Те трябва да са на едно място, защото са един комплект за една бригада и към настоящия момент те са предвидени за 61-ва бригада. Надявам се скоро да има и за Втора бригада, защото само с една бригада няма да си решим въпроса изобщо. Машините ще идват на порции по видове. Първите са комуникационните, а последни ще дойдат машините за пехотата – драгуните, които са куполи и са за механизираните отделения, взводове, роти и механизираните батальони. Между тях са и останалите – инженерни, разузнавателните и други”, допълни генерал-майор Дешков. Според него една от основните причини първи да пристигат комуникационните машини, е, за да може да се усвои незабавно системата за командване и управление, която е от изключителна важност за
управлението на войските.

Пред Паметника на танкиста в София се поклониха командирът на СВ генерал-майор Деян Дешков, генерали и офицери от запаса и резерва, ветерани и граждани

Според него всяко едно придобиване е свързано първо с много труд, защото процесът на придобиването е лесната част, но предстоят усвояване и достигане до пълни оперативни способности, което е и по-трудната част, която обаче е изцяло отговорност на войските и на професионалния личен състав, който ще служи с тези машини. „Не говоря само за страйкърите, говоря за всяко нещо. Това е само една първа стъпка, която ни извежда на съвсем друго ниво. От аналоговия свят преминаваме към пълна дигитализация на управлението и ръководенето на войските, което е на първо място. Придобиват се и нови способности, което ще наложи и различни доктринални промени, които са на тактическо ниво по отношение на начина на водене на общовойсковия бой – тактиките, техниките и процедурите. Надявам се това да е само първата стъпк”, подчерта командирът на СВ.

На празника пред Паметника на танкиста в София присъстваха още бригаден генерал Ивайло Сотиров – директор на служба „Военна полиция”, съветникът на президента по сигурност и отбрана Илия Милушев, бившият началник на ГЩ на БА и началник на отбраната генерал от запаса Златан Стойков, генерали и офицери от запаса и резерва, ветерани и граждани.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани