Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

F-16 Блок 70 с радар и система за електронна война от пето поколение

[post-views]
[post-views]
F-16 Блок 70 с радар и система за електронна война от пето поколение
Favicon_File

Михаил Григоров

От януари 2025 г. първият изтребител F-16 Block 70 е оборудван с пакет за електронна война, наречен Viper Shield (Щит усойница), който заглушава вражески ракети. Това съобщават от Министерството на отбраната на САЩ. Първият тестов полет е извършен във военновъздушната база „Едуардс“ в Калифорния. Този тест е само началото на поредицата оценки на възможностите на системата и внедряването й, както и бъдещото й оперативно интегриране в изтребителите F-16 Block 70 за чуждестранни клиенти. Летателните тестове са фокусирани върху оценката на съвместимостта на системата с авиониката на самолета, както и върху мерките за намаляване на риска при интегрирането й с наличните електронни системи.

Пълното наименование на новия комплект за водене на електронна война е AN/ALQ-254(V)1 Viper Shield. Той трябва да повиши способността за оцеляване на F-16 срещу съвременни радари и електронни заплахи. Модернизирането на F-16 с новия пакет за електронна война е за всички чуждестранни клиенти. Системата Viper Shield е планирана за внедряване в шест потвърдени чуждестранни клиенти и е проектирана предимно за F-16 Block 70. Чуждестранните клиенти Бахрейн, България, Йордания, Мароко, Словакия и Тайван вече са поели ангажимент да интегрират системата в своите изтребители F-16. Очаква се общо 168 нови F-16 да бъдат оборудвани с Viper Shield. Дизайнът на системата включва изцяло цифрова архитектура. Структурното, термичното и електрическото съответствие е гарантирано.

AN/ALQ-254(V)1 Viper Shield е вътрешно монтиран комплект за електронна война. Той се интегрира директно с авиониката на самолета и работи заедно с радара AN/APG-83 SABR (Мащабируем радар с гъвкав лъч). Системата включва цифров приемник за радарно предупреждение за откриване и класифициране на заплахи, осигурявайки ситуационна осведоменост в реално време на пилотите. За разлика от външно монтираните капсули (наречени „шушулки“) за електронна война, Viper Shield не нарушава аеродинамичния профил на самолета и не заема външни конзоли за полезни товари.
Възможностите на системата се основават на заглушаване, базирано на цифрова радиочестотна памет, което нарушава противниковите радарни системи за насочване. Специален дисплей в пилотската кабина предоставя на пилотите незабавна обратна връзка за открити заплахи и отбранителни контрамерки. Архитектурата на системата позволява бърза реакция на електронни заплахи, като същевременно дава възможност за постепенни надстройки, когато се появят нови заплахи.

Изтребителят F-16 Block 70 по време на тестовете

AN/APG-83 SABR е радар за управление на огъня с активна електронно сканирана решетка. Радарите с такава решетка използват множество антенни елементи, които могат да се управляват индивидуално, за да произвеждат радиосигнали и да ги насочват в различни посоки без нужда от механичен въртящ се механизъм. Поради това тези радари предлагат много по-висока точност, бързо сканиране и способност за работа в сложна среда в сравнение с традиционните радарни системи.

Радарът AN/APG-83 SABR разполага с възможностите на семейството радари от пето поколение, действащи досега на изтребителите F-22 и F-35. Той е разработен, за да предостави на F-16 рентабилна опция за модернизация, гарантирайки, че самолетите остават оперативно жизнеспособни и устойчиви за десетилетия напред. Проектиран с модулна архитектура и мащабируемост, този радар може лесно да се инсталира и интегрира в голямо разнообразие от самолети с минимални модификации.

За да останат актуални във все по-смъртоносното и многоизмерно бойно пространство, изтребителите от четвърто поколение се нуждаят от модернизирани системи, които да включват усъвършенствани сензори.

Радарът
AN/APG-83 SABR

С мащабируемия радар с гъвкав лъч операторите могат по-добре да откриват, проследяват, идентифицират и атакуват по-голям брой цели, при това по-бързо, по-точно и на по-големи разстояния в сравнение с радарите с механичен въртящ се механизъм. Неговите електронно сканирани лъчи, изчислителна мощност и високо усъвършенствани режими осигуряват на екипажите подобрена ефективност на мисията, оцеляване и ситуационна осведоменост.
Многоизмерното бойно пространство също създава сложни ситуации, при които летците трябва бързо да се адаптират и да се справят с различни предизвикателства. Ниските размер и тегло, съчетани с високата мощност на радара, допълнително подобряват пъргавината и производителността, позволявайки ефективни операции в най-различни мисии без компромиси в способностите.

Мащабируемият радар с гъвкав лъч (SABR) е система за радарно наблюдение, която може да бъде адаптирана или разширявана. Могат да се добавят нови компоненти или антенни системи за увеличаване на обхвата или капацитета на радара. Може да се извършват софтуерно обновление или интеграция на нови технологии и алгоритми, за да се подобрят ефективността и точността на наблюденията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани