1521 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота на работещ и живеещ сам човек, а общата стойност за издръжка на 3-членно семейство – 2738 лв., или доходът, необходим за издръжка нараства с 3,2% на тримесечна база и с 4,6% на годишна база. Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция в централата на синдикалната организация.
Близо 2000 лв. брутно трябва да получава човек, за да има необходимият нетен размер за издръжка, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Президентът на КНСБ отбеляза, че ръстът на цените през последните 2 години е отчетлив. Но подчерта, че има двуцифрен ръст на минималната работна заплата. На Минимална работна заплата на пълно работно време се осигуряват 282 хил. лица.
Средният осигурителен доход на наети на пълно работно време нараства със 7,8% на годишна база и достига 1981 лв. Факторите, които повлияват за изменение на дохода за издръжка са цените на природния газ, тока за бизнеса, петрола, хранителните стоки и др. Необходимият доход за храна и обществено хранене за едно работещо лице е 606 лв.
От КНСБ съобщиха още, че брашното и хлябът се вдигат с над 17%“, каймата поскъпва със 7%, а олиото със 7,5%. Оказва се, че у нас оризът е най-скъп спрямо Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Германия и Румъния, както и прясното мляко и олиото.
Общата стойност на малката потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки за някой държави в евро е, например: Испания – 66,94 евро (при МРЗ 1381 евро), Франция – 68,82 евро (при МРЗ 1802 евро), Румъния – 48,53 евро (при МРЗ 814 евро), България – 61,15 евро (при МРЗ 551 евро).
Сравнението между страните показва, че българите, получаващи МРЗ, могат да закупят кошницата с основните продукти най-малко пъти в ЕС-27 – само 9,0 пъти, отбелязаха от синдиката.
С този темп на МРЗ в България напредъка в кохезията на доходите е труден. Цените на стоките все по-бързо се доближават до европейските нива, докато при минималните доходи нарастването е бавно, от което следва ограничаване на потреблението.