Генерал -майор Валерий Залужни*
В съвременната война доминират технологиите, информацията и автоматизацията на решенията.
Руско-украинската война промени изцяло характера на военните действия. Една сутрин през лятото на 2023 г., когато украинските войски използваха наличните доктрини и оръжия, за да преодоляват метър по метър вражеските отбранителни линии, в небето се появиха дронове – в мащаб, който трансформира цялата архитектура на бойните действия. Разузнавателни, ударни дронове, дронове, които обслужват артилерийския огън, съчетани със система за ситуационна осведоменост, направиха бойното поле напълно прозрачно. Всичко това предостави неограничени възможности за високоточни удари на тактическо ниво.

През 2024 г. бързото развитие на научно-техническия прогрес доведе до ситуация, в която дроновете поразяваха цели не само пред фронтовата линия, но и в оперативна дълбочина. Това направи невъзможно присъствието на каквото и да било техника, огневи средства и резерви – дори и зад фронтовата линия. Днес високоточните удари по логистичните маршрути се превърнаха в нещо обичайно. Нещо повече, такива удари вече са част от тактиката за изтласкване от позициите.
Поради абсолютната прозрачност около фронтовата линия се е образувала 10–15 километрова зона на непрекъсната смърт. Вече не е изненадващо, когато дрон ловува не групова цел или брониран обект, а дори отделен войник. Защо това стана възможно? Първо, заради бързото развитие на средствата за радиоелектронна война (РЕБ). Именно благодарение на развитието на РЕБ-а беше изравнена способността на сателитните технологии, радиоуправляемите и GPRS управляемите боеприпаси да нанасят прецизни удари на оперативно ниво. Ефективността на скъпите ракети и прецизно управляемите снаряди спадна до нула. Второ, на бойното поле се появиха голям брой средства за визуално разузнаване и ударни дронове на тактическо и оперативно ниво.
На оперативно ниво войната е в застой.
Дълбоките маневри или ударите в оперативна дълбочина

станаха невъзможни. Това до голяма степен се дължи на факта, че продължава противопоставянето между безпилотните системи, от една страна, и системите за РЕБ и противовъздушна отбрана, от друга. Това означава, че класическите настъпателни операции и офанзивни действия не само са загубили своята ефективност, но са станали почти самоубийствени.
С течение на времето дори настъпателните действия на малки, високомобилни и технологично оборудвани тактически групи, плътно координирани със системите за ситуационна осведоменост, поддръжка, РЕБ и противовъздушна отбрана, стават неефективни.
Затова с увереност може да се каже, че:
1. Благодарение на безпилотните системи и цифровите технологии познатите традиционни оръжия, които от десетилетия определят характера на военните действия, са останали в историята. Тях вече ги няма.
2. Бронираната техника, която от 1915 г. е била основната в настъпателните операции, е станала уязвима от евтините дронове.
3. Високоточните оръжия, които използваха GPRS позициониране, загубиха своята ефективност поради развитието на РЕБ-а.
4. ПВО претърпява може би най-голямата трансформация. Появата на голям брой малки и евтини дронове направи икономически нецелесъобразно използването на изключително скъпи ракети за системите за ПВО.
5. Въздушното пространство над бойното поле стана недостъпно за пилотирани самолети и ги превърна в спомагателно средство за противовъздушна отбрана. Авиацията трябва да се модернизира и да може да извършва разузнаване и нанасяне на удари от съвсем други разстояния.
6. Морското пространство постепенно бе заето от морски дронове. Сега мощните кораби се крият в защитените пристанища.
Това не са просто технологии. Всичко това изисква цялостно преосмисляне на формите и методите на военните действия. Необходимо е да се преработи военната доктрина. Това от своя страна ще доведе до преразглеждане на принципите на организация на въоръжените сили и в крайна сметка – на отбранителното планиране. Смятам, че за нашите врагове този процес ще отнеме не повече от три години, а като се вземе предвид мащабът – пет.
Очевидно е, че победата на бойното поле сега зависи изцяло от способността
да се изпреварва врагът в технологичното развитие
Производителите трябва да бъдат гъвкави и адаптивни, готови по всяко време да правят промени в своите хардуерни решения. Ако тези хардуерни решения се регулират от държавната бюрокрация или от корупционни интереси, веригата ще бъде прекъсната и врагът ще има предимство.
Безусловно, необходимо е да се обърне внимание на:

1. Развитието на технологиите за изкуствен интелект и машинно обучение. Очевидно е, че скоростта на внедряване на технологиите на изкуствения интелект на бойното поле, особено при управлението на сложни процеси в областта на разузнаването, планирането, контрола, огъня и автономните бойни системи (без човешки контрол), ще осигури качествено и количествено предимство.
2. Решения в областта на РЕБ. Те са може би най-важните. По същество е необходимо да бъдат решени две изключително важни задачи: да се създаде цифрово поле на приложение и да се постигне защита от вражеско влияние. А това, разбира се, означава търсене на нови технологии за връзка. Например когнитивното радио. Вече има такива разработки. Също така е важно да се намерят нови начини за навигация и допълнително насочване, както и разработване на нови методи за предаване на данни, които излизат извън рамките на радиочестотния спектър.
3. Разработване на евтини, високоточни безпилотни системи с голям обсег на действие. Това е необходимо, за да се увеличи способността за систематично унищожаване на инфраструктурата на противника, изтощаване на системите му за противовъздушна отбрана и извършване на комбинирани атаки срещу важни обекти.
4. Разработване и производство на дронове (роботи) като компонент на основните бойни способности. Руско-украинската война даде на държавите важен урок: Воденето на война, която включва размяна на човешки животи за тактически успех, вече не е възможно. В съвременните бойни действия човекът е изключително скъп ресурс, който не може да бъде подновен. Технологиите са тези, които дават възможност да се поддържа бойната ефективност, като същевременно се намаляват радикално загубите.
Затова трябва да развиваме:
– ударни дронове, които са доказали своята изключителна ефективност, особено в условията на недостиг на артилерийски боеприпаси;
– разузнавателни дронове;
– зенитни дронове;
– наземни безпилотни системи;
– универсални бойни платформи;
– морски безпилотни системи.
5. Гражданските технологии или технологиите с двойна употреба са достигнали такова ниво на усъвършенстване, че днес те са в основата на бойните способности. Те включват: използването на комерсиални спътникови системи за разузнавателни цели; използването на триизмерното принтиране за бързо производство на резервни части и компоненти на военното оборудване в „домашни“ условия; използване на социалните мрежи за събиране на разузнавателна информация; създаване на импровизирани системи за РЕБ от налични в търговската мрежа компоненти за заглушаване на комуникации и контрол на противниковите дронове.
В бъдещата високотехнологична война победител ще е този, който се адаптира към технологичните условия на бойното поле по-бързо от противника. Страната, която първа систематично и ефикасно осъществи
прехода към друго военно-технологично ниво
ще получи безусловно стратегическо предимство.
Докато врагът разполага с ресурси, сили и средства да нанася удари по нашата територия и да се опитва да предприема настъпателни действия, той ще го прави. Това е война на изтощение.Край на това може да сложи само пълното унищожаване на самата способност за водене на война, т.е. на военния и икономическия потенциал. Във всеки случай оцеляването и победата на този етап са възможни само чрез изграждането на нова военно-технологична система. Всичко това трябва да бъде направено в рамките на настоящия технологичен цикъл, който може да продължи не повече от 3–5 години.
Украйна вече не е само обект на подкрепа – ние се превърнахме в източник на опит, технологии и решения, които са от стратегическо значение за целия цивилизован свят. Не става въпрос само за подкрепа за Украйна – това е въпрос на съвместна готовност за нова ера на война, където доминират технологиите, информацията и автоматизацията на решенията. Украинският опит стана уникален – ние бяхме първите, на които се наложи да преустроят армията, промишлеността и стратегията си в отговор на предизвикателства, които другите едва сега започват да осъзнават.
*Реч на бившия главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна (2021–2024) и настоящ посланик в Лондон генерал- майор Валерий Залужни на Форума за отбранителни технологии Украйна–Великобритания, организиран от Royal United Services Institute – 25 април 2025 г.