Сред наградените от министъра на отбраната 41 участници във войната 23 са на възраст на 100 и над 100 години
Приносът на Българската армия за разгрома на хитлерофашизма през Втората световна война не е забравен. Поредно доказателство за това е заповедта на министъра на отбраната Атанас Запрянов, с която за заслуги към отбраната на страната и активна военно-родолюбива дейност с грамота са наградени 41 български ветерани от войната. Поводът са Денят на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, и 80 години от края на Втората световна война. Изпълнението на заповедта е възложено на началника на Централното военно окръжие (ЦВО). Впрочем Съюзът на ветераните от войните на България (СВВБ) работи изключително тясно с военните окръжия, за което неведнъж е изказвал своите най-искрени благодарности. Нещо повече, не са малко офицерите от окръжията, които са почетни председатели или членове на ръководството на местните структури на сдружението. Началникът на ЦВО полковник Георги Георгиев от доста години е член на Централния управителен съвет на Съюза. Добър пример за съвместната работа бе проведеният Национален ученически конкурс за разказ и есе „Наследник съм на…“ във връзка със 110 години от Балканските войни. Издаденият сборник „19 есета за бойната ни слава“ бе връчен в училищата в страната на първия учебен ден през миналата година, което се превърна в празник за учениците.
Освен министерска награда всички ветерани ще получат юбилеен медал „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945–2025)“, учреден от СВВБ, казва председателят на военно-патриотичната организация подполковник от запаса доц. д-р Иван Сечанов, лекокартечар, участвал в епичните боеве при Стражин и Страцин. С първия медал бе удостоен майор от запаса Тодор Андонов на 19 март, когато в ЦВК с участието и на министъра на отбраната Атанас Запрянов тържествено бяха отбелязани 80 години от Дравската епопея на Българската армия.

Сред наградените от министъра на отбраната 41 ветерани 23 са на възраст на 100 и над 100 години. На 1 март капитан от запаса Димитър Аврамов от Петрич навърши 104 години. Днес столетникът живее при сина си в Разград. Роден е в с. Смоляри, днешна Република Северна Македония. По-късно семейството му се заселва в Петрич. Завършва ШЗО в София. Участва във войната като командир на 2-ри взвод от 3-та рота на 2-ра дружина в състава на 14-и Горноджумайски полк. Бойният му път започва от Гърция и завършва в резултат на тежко раняване в Струмишко. След войната служи до 1953 г. в тилова част в Никопол. Поради настъпилите съкращения се уволнява със звание „капитан“, връща се в Петрич, където дълги години работи в местното земеделско стопанство.

На 1 юни капитан от запаса Хиню Коларов ще навърши 105 години. Той е роден в с. Градинарово, община Провадия. През 1939 г. завършва Търговската гимназия във Варна, а висше – в тогавашния Институт за народно стопанство – Варна, специалност „Счетоводство и контрол”. Военно обучение преминава в Школата за запасни офицери в София – специалност „свързочник”. По разпределение е изпратен да служи в Беломорието – 57 Пехотен полк от състава на 16 Пехотна дивизия. Служи в гарнизоните в Драма и Кавала. Отначало е взводен, а по-късно командир на свързочна рота. В този състав в началото на 1945 г. заминава на фронта в Унгария и става част от Първа Българска армия под командването на генерал Владимир Стойчев. Участва във военните действия в състава на 57 полк, особено в тежките сражения от 12 до 19 март 1945 г. за прогонване на противника от предмостието и превземане на селищата Драва Полконя, Драва Чехи и Драва Соболч, известни като славната Дравска епопея на Българската армия през Втората световна война.

На 9 април друг капитан от запаса Марин Узунов навърши 103 години. Той е член на Областната организация на Съюза на ветераните от войните на България в Пловдив. Роден е в с. Старосел. Бил е войник в ПВО полк в Казанлък. От септември 1944 г. до май 1945 г. участва във Втората световна война в състава нa 23-ти пехотен Шипченски полк. След войната завършва Висшата военна школа и служи до капитан.
В Дома за стари хора в кв. Ораново – гр. Симитли, е настанен и обгрижван Димитър Портарски. Той е на 96 години, т.е. един от най-младите ветерани. Има интересна история от войната. Разказа я преди няколко години: „Никога няма да забравя случката с германеца, когото спасихме на фронта и след 20 години той ме намери, за да ми благодари. Бяхме с един мой другар от Дупница на палатка край Ново село. Изведнъж от храстите излиза един германец, млад също като нас, с вдигнати ръце и започва да плаче. Успокоихме го, той знаеше малко руски. Дадохме му една консерва и хляб и го пуснахме да си ходи, без да казваме на началството. След войната започнах работа в Балабановата фабрика в с. Бараково. След години един ден ме викат на входа на фабриката, гледам и не мога да повярвам на очите си. Същият германец пристигнал в България заедно със семейството си. Открил ме чрез военния архив. Станал доктор и отворил клиника в Мюнхен. Благодари ми отново за всичко, което съм направил за него през войната. Заведох ги да преспят на бунгалата в с. Рилци. На другия ден заедно се разходихме до Рилския манастир”. 96-годишният ветеран е известен ключар в Благоевград. На 17 години се включва като доброволец във Втората световна война. Пред очите му загинали братя Дерменджиеви при село Звегор на днешната българско-македонска граница. Димитър Портарски е роден в дупнишкото село Джерман. Служил е във военната музика, свири на саксофон, пиано и акордеон. От 1967 г. е в Благоевград, а сега – в дом за стари хора.
Много са историите на столетниците ветерани. И загиналите, и живите заслужават признание. Отишли са на фронта по призив на държавата. Т.е. не са нарушили дадената военна клетва. Затова и наградите им са повече от заслужени.
Наградените от министъра на отбраната
Димитър Йорданов Портарски от Благоевград, Димитър Вангелов Аврамов от Петрич, Андон Георгиев Андонов от Бургас, Иван Кънев Железов от Карнобат, Стоян Тодоров Михайлов от Аксаково, Иван Желязков Караджов от Варна, Хиню Николов Коларов от Варна, Никола Петров Николов от Горна Оряховица, Димитра Янкулова Иванова от Видин, Цветанка Атанасова Васева от Кюстендил, Милан Янков Апостолов от Кюстендил, Иван Райчев Иванов от Пловдив, Марин Данчев Узунов от Пловдив, Радослав Димитров Костов, от Брестовица, Велизарий Илийчев Симеонов от Русе, Кирил Антонов Стоянов от София, Тодор Ценов Тодоров от София, Тодор Минков Андонов от София, Мария Александрова Стоянова от София, Мария Кирилова Чалъмова от София, Асен Георгиев Манолов от София, Иванка Дончева Ангелова от София, Асен Павлов Богданов от София, Кирил Георгиев Бакалов от София, Васил Михайлов Стефанов от София, Иван Борисов Бичакчийски от София, Иван Танев Сечанов от София, Иван Василев Иванов от София, Райчо Димитров Огнянов от София, Митка Захариева Николова от София, Людмил Иванов Марковски от София,, Стоян Димитров Кипров от София, Анани Ризов Христов от София, Александър Любомиров Тончев от София, Илия Колев Колев от с. Долно Ново село, Стара Загора област, Певка Маркова Милева от Казанлък, Мария Методиева Годжунова от Димитровград, Трифон Христов Видаркински от Димитровград, Аврам Исак Ниего от Хасково, Жеко Михов Русев от с. Малево, Хасково област и Нико Костадинов Костов от Кърджали.