Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

На стриди и… шопска салата!

[post-views]
[post-views]
На стриди и… шопска салата!
Favicon_File

Венцислав Жеков

Въпреки че географски Малта и островите наоколо са част от Африка и лежат върху африканската континентална плоча, културно и исторически те са част от Европа. През 2004 г. страната става член на Европейския съюз. И по население, и по площ Малта е най-малката страна – член на ЕС. Малтийският език е единственият семитски език, официален за европейска държава.

В заведенията цените са умерени спрямо масовите доходи в България. Човек може да се нахрани и да изпие питие общо за около 20–30 евро. Ако попаднете в български ресторант или такъв, в който сервитьорите са българи, а такива има няколко, тогава ползваме и отстъпка, при това само защото сме българи! А там предлагат и шопска салата, и българска бира, и далеч не само това.

Тук можете да опитате и прословутите стриди, предимно в специални ресторанти за морски деликатеси. И не, не вярвайте на нищо от това, което ви говорят за стридите, защото се оказаха доста интересни на вкус. Остатъчният аромат на море е доста плътен, но не е чак толкова устойчив и цялото това удоволствие можете да си го причините на цени между 4 и 8 евро в зависимост от големината на стридата, при това няма задължителен минимален брой за консумация, както е в заведения в други държави. Впрочем вървят много добре с „Узо”, но все пак е въпрос на вкус!

Полетът от София до Малта е само около час и нещо, а веднага попадаш в един различен свят, като първият шок е „обратното” движение на автомобилите по английски образец и ако чакаш автобуса отляво, той упорито винаги идва отдясно…! Една немалка част от туристите тук идват, за да се гмуркат в прозрачните води на заливите, практикуват ветроходство, но  плажовете не са световноизвестни и все пак една морска почивка на Малта си струва.

Местните хора се издържат основно от туризъм. Тук обаче е особено развит кораборемонтният бизнес, а Малта е и газов хъб. Селското стопанство основно субсидира производството на картофи и домати, и то предимно на близкия о-в Гозо.

Първи финикийците откриват стратегическото значение на архипелага при своята колонизация на западното Средиземноморие. След тях идват Рим, Византия, Арабският халифат, Арагон, норманите, Малтийският орден, Франция и Великобритания, като всички са търсели добри пристанища за контрол върху Средиземно море.

Да си наемеш жилище днес, което е в столицата Валета например, коства до около 7 хил. евро на месец, а в зависимост от местоположението и изгледа към морето, може да е дори повече.

Иначе масовите наеми в по-вътрешните райони са между 500 и 1000 евро на месец. Заплатите също варират, но са в интервала 1500–3000 евро в зависимост от вида труд.

Повечето местни работят в системата на туризма, който наистина е развит до съвършенство. Малта е една от най-спокойните държави в ЕС, където престъпност, разбира се, има, но е сведена до минимум. Присъствието на полицията не е натрапващо се, но в същото време е осезателно и действа превантивно.

Най-опасни са джебчиите, предупреждения за действията на които можете да видите на едни от най-популярните туристически места на острова.

Мистичният ореол около Малтийския орден и топлият средиземноморски климат правят Малта привлекателна туристическа цел за много европейци целогодишно. Около 24,2% от БВП на страната идва само от туризма.

Хората са вежливи, усмихнати и спокойни. Дори когато ползвате автобус от масовия транспорт, шофьорът поздравява всеки от пътниците. Никой не бърза за никъде, нещата се случват бавно, но за сметка на това прецизно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани