Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Релсотрон изстрелва снаряди с хиперзвукова скорост

[post-views]
[post-views]
Релсотрон изстрелва снаряди с хиперзвукова скорост
Favicon_File

Михаил Григоров

На 18 април Япония публикува снимка, показваща релсотрон на борда на военноморския тестови кораб JS Asuka. В японското министерство на отбраната разработването на релсотрони се извършва от Центъра за изследване на наземните системи (GSRC), който е подразделение на Агенцията за придобиване, технологии и логистика (ATLA). ATLA започва пълномащабно разработване на релсотрона през 2016 г. под името „Изследване на системи за електромагнитно ускорение“. Това изследване се провежда от 2016 г. до 2022 г. Целта му е постигането на начална скорост на снаряда от 2000 м/сек. На практика това е хиперзвукова скорост Мах 6 и при тази скорост цевтът трябва да запази характеристиките си до 120 изстрела. Трябва да се постигне стабилна стрелба при всичките 120 изстрела, като началната скорост остава непроменена.

При конвенционалните огнестрелни оръжия повредата на цевта се причинява от налягането при експлозията на барута, но при релсотрона причината е друга. Повредата идва от топлината, предизвикана от високия ток, протичащ през релсата, и от износването при триенето между котвата (снаряда) и релсата. Тези неща водят до намаляване на началната скорост. Освен това е установено, че медта не е най-подходящият материал за релсата и в процеса на изследването е създадена специална сплав, която да осигури достатъчна издръжливост на износване. След това последователно изстрелват 120 снаряда и виждат, че  няма значителни повреди по релсата на цевта.

ATLA провежда първия корабен тест за стрелба на релсотрон през октомври 2023 г. След това проектът навлиза във фаза „Изследване на бъдещия релсотрон“, което ще продължи до 2026 г. Изследва се главно поведението на релсотрона при непрекъснато изстрелване на снаряди, системата за управление на огъня и стабилността на снаряда след изстрелване.

Докато изследванията досега бяха фокусирани върху еднозарядни стрелби, сега се полагат усилия за установяване на възможности за непрекъсната стрелба. Това е така, защото в реални оперативни сценарии релсовите оръдия ще трябва непрекъснато да прехващат входящи ракети или да изстрелват множество снаряди срещу вражески кораби или наземни цели.

Преследва се и стабилност на полета на снаряда. Дори и с релсотрон, ако снарядът не остане стабилен след напускане на дулото, той не може да попадне точно в целта. Освен това, дори ако се постигне хиперзвукова начална скорост, снарядът ще се забави поради въздушното съпротивление, ако стабилността на полета е лоша. Подобряването на стабилността и намаляването на въздушното съпротивление не само ще увеличат ефективния обхват, но и ще подобрят цялостната поразяваща мощ.

Системата за управление на огъня е от съществено значение за управлението на пусковата установка. Поради това се провеждат изследвания на специална система за управление на огъня, пригодена за релсотрона, която има характеристики, различни от тези на конвенционалната артилерия.

Едно от най-големите предизвикателства при използването на релсотрони е осигуряването на надежден източник на енергия. Захранването и системите за съхранение на енергията са от решаващо значение, особено при непрекъсната стрелба. Големите генератори и съоръжения за съхранение биха били достатъчни само за осигуряване на енергия, но те не са подходящи за платформи с ограничено пространство като военноморски кораби или мобилни сухопътни превозни средства. Затова настоящите изследователски усилия се фокусират и върху чувствителното намаляване на габаритите на захранващите устройства.

Нова версия на „Брадли“ с активна защита

Армията на САЩ вече разполага с нов вариант на бойната машина на пехотата  „Брадли“ M2A4E1. Новата машина е оборудвана със система за активна защита, наречена „Железен юмрук“, както и с други подобрения. „Железен юмрук“ е произведена в Израел и е предназначена да неутрализира и унищожава връхлитащи противотанкови управляеми ракети, реактивни гранати и други противотанкови оръжия. Системата има потенциал да защитава „Брадли“ и от опасните дронове камикадзе. Според официалните източници с новата система „Железен юмрук“ подобрената версия на „Брадли“ е най-защитената от всички останали досега. Новият вариант притежава и усъвършенстван инфрачервен мерник за стрелеца с висока разделителна способност, както и блок за контрол на околната среда. Този блок контролира вътрешната температура в машината, за да осигури комфорт на екипажа независимо от външните климатични условия. Поддържа температурата в безопасни граници.

Системата „Железен юмрук“ се състои от две пускови установки за противодействие и четири сензорни масива, разположени около купола на „Брадли“. Сензорите служат за откриване на заплахите и насочване на пусковите установки. От установките се изстрелва малък прехващач с бойна глава срещу връхлитащата ракета. Интегрирането на новата система за защита на „Брадли“ стана възможно, защото машината вече използва нов силов агрегат, който дава достатъчно енергия за използването на „Железен юмрук“ и на другите подобрения.

Микровълново оръжие сваля два рояка дронове наведнъж

Мощно британско микровълново оръжие беше успешно тествано наскоро срещу рояци от дронове. Британската армия за първи път използва оръжие с насочена енергия, за да свали рояк дронове по време на изпитания. Министерството на отбраната на Обединеното кралство обяви приключването на забележителните изпитания, проведени в Западен Уелс. Управлявано от войници на британската армия, новото оръжие  RF DEW, монтирано върху шасито на камион RMMV HX60 4×4, извършва проследяване, насочване и унищожаване на рояци дронове. Общо по време на изпитанията са свалени повече от 100 дрона. Един от експериментите включва два рояка дронове, които връхлитат, но са неутрализирани с едно излъчване. В този тест броят на участващите дронове не е разкрит.

Като оръжие с насочена енергия, която включва и лазери, системата  RF DEW се справя с целта или целите, без да използва снаряди. Вместо това високочестотните радиовълни разрушават или повреждат електронни компоненти вътре в дроновете, което предизвиква катастрофа или неизправности. Системата е способна да неутрализира множество цели едновременно, и то почти с мигновен ефект. Това е високоавтоматизирано оръжие, което интегрира в една система сензори за откриване и проследяване, и мощен високочестотен генератор, произвеждащ „изстрелите“. Сензорният пакет на системата включва широкообхватен радар за наблюдение, проследяване и насочване плюс оптична камера, която операторът може да използва за идентифициране на конкретни обекти. От британското министерство на отбраната добавят, че системи като  RF DEW са в състояние да поразяват въздушни дронове на разстояние до 1 км и са ефективни срещу заплахи, които не могат да бъдат неутрализирани със средствата на електронната война. От министерството уточняват още, че един „изстрел“ на системата струва 10 британски пенса или 13 американски цента.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани