Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Св. Георги сам избира да е покровител на воините

[post-views]
[post-views]
Св. Георги сам избира да е покровител на воините
Favicon_File

Венцислав Жеков

В Кремиковския манастир край София се намира единствената икона на Светеца, на която той е изобразен на трон

Иконана на Св. Георги в стария храм привлича посетители от цялата страна
Фото Красимир ТОДОРОВ

Какво все още не знаем за светеца покровител на Българската армия? Един малко известен факт е отразен на патронната икона в стария храм на манастира „Св. Георги Победоносец“ край столичния квартал Кремиковци. Там светецът е изобразен на трон, обикновено винаги е върху кон или прав с копието. „Това изразява още една функция, която той е изпълнявал и е малко позната – бил е член на императорския съвет, който е управлявал цялата римска империя“, разказва свещеноиконом Серафим Янев. Той отговаря за манастира в Кремиковци от 2014 г. По думите му Св. Георги сам е избрал да бъде покровител на Българската армия. Сам е изографисал образа си върху иконата, която в момента е една от чудотворните икони в Зографския манастир в Света Гора – Атон.

„Няма по-голяма любов от тази да отдаде човек душата си за своите ближни. Църквата е установена от Господ, където ние всички да се спасяваме и да ставаме от временни – вечни, и да наследим Рая. Църквата не са само свещениците и монасите, но целият народ Божи. И чистачката е в църквата, и началникът е в църквата. Идеята на воините е да изпълнят една от най-важните заповеди в Църквата – да са готови и да пожертват себе си, за да защитят народа си от посегателството на иноверци, другородци и хора, които биха застрашили нормалните живот и съществуване. И служителите в Църквата,

и воините служат на Бога

 и на хората. И едното е служение, и другото е служение“, категоричен е отец Серафим, който, оказва се, е завършил и Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия.

По думите му самото устройство на армията е по Божия порядък и по устройството на Църквата, като има предвид единоначалието, редът и уставите. Всичко според него е пренесено от църковното устройство към военната субординация.

Не се знае точно на колко години е Кремиковският манастир. Известно е, че през 1493 г. е ремонтиран, защото при падането на България под османско владичество, както повечето църкви и манастири той е бил почти разрушен. Предполага се, че обителта е въздигната през 1380 г. Според данни от една стара плоча в манастира може да е изграден и в 1030 г.

Около София са построени множество манастири и те образуват т.  нар.

Софийска мала Света гора

 Този манастир е бил първенствуващ – наричал се е лавра и е имал голямо монашеско братство и голямо стопанство. Основен дарител е бил и на Зографския манастир на Атон. По времето на комунизма попада в зона с ограничен достъп, защото наблизо е бил военновременният щаб на комбината в Кремиковци. Северното крило е изгоряло, а църквата се е ползвала за обор. Днес сградният фонд се възстановява и ще има и музейна експозиция. От това място се виждат планините Витоша, Рила и Пирин. Известно време е бил и женски манастир.

Тук през лятото се провеждат детски лагери. Има изградени и

два центъра за социална интеграция

 и рехабилитация за деца със специални потребности.

В навечерието на празника на Българската армия отец Серафим призова българските военнослужещи да не се страхуват от нищо. „Свети Георги е имал твърда вяра в Бога и с Неговата помощ и благодат той е можел да пребори всяко зло. Българските военнослужещи трябва да се стараят да бъдат достойни хора и християни и както пише на нашите бойни знамена: „С нас е Бог“, те също да бъдат с Бог, защото когато сме с него, нищо не може да ни победи“, каза в заключение на разговора ни, свещеноиконом Серафим Янев.

Св. Георги сам избира да е покровител на воините
В обновения Кремиковски манастир край София планират музейна експозиция и още социални дейности
Фото Красимир ТОДОРОВ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани