Кандидатите за втория ранен прием за Националния военен университет са 248
Кандидатите за втория ранен прием на курсанти за Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски” във Велико Търново от 10 март до 13 април бяха 248. От тях годни за военна служба са 147. 149 кандидати са се явили на проведените предварителни изпити в градовете Враца, София, Стара Загора, Пловдив, Велико Търново и Сливен.
Както вече писахме, в първия ранен прием за курсанти за 2025 г. за военни специализации са кандидатствали 104 кандидати, от които негодни за военна служба по медицински показатели са 27, а 8 не са покрили показателите за психологична оценка (пригодност).
След провеждането на общообразователния тест, тестовете по чужд език, изпит за физическа годност и психологична оценка са се класирали 55 кандидати, пред приемната комисия са се явили 54.
53 са записаните за обучение по военни специализации в трите факултета на НВУ „Васил Левски”.

Фото архив на НВУ
Състезателният бал се образува като сума от утроената оценка от конкурсен изпит (или държавен зрелостен изпит (ДЗИ); оценка от ДЗИ по български език и литература; оценката от ДЗИ по математика или при липса на такава – от дипломата за средно образование по математика; единици от писмения тест по чужд език; единици от психологичната оценка (пригодност) на кандидат-курсанта и единици от изпита за физическата годност, съобщиха за военния вестник от НВУ.
Оценката от положен писмен конкурсен изпит, оценката от ДЗИ, положен по информатика, информационни технологии, история и цивилизация, география и икономика, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, както и биология и здравно образование, положен през годините от 2008 г. до 2025 г. може да замени оценката от общообразователния тест и да бъде използвана при балообразуването.
Оценка от ДЗИ, положен през годините от 2008 г. до 2025 г. по английски или френски език, може да замени оценката на писмения тест по английски или френски език.

Когато в дипломата за средно образование по съответен учебен предмет не е вписана оценка, която трябва да участва в образуването на състезателния бал, кандидатът представя удостоверение за положен изпит по този предмет в училище, определено от началника на съответното регионално управление на образованието на Министерството на образованието и науката.
Класирането на кандидатите за курсанти се извършва по низходящ ред на получения състезателен бал, но не по-малък от 21,00. При еднакъв състезателен бал подреждането на кандидатите се извършва според общия успех от дипломите им за средно образование.
Обучението е ориентирано към актуалната среда на сигурност

НВУ „Васил Левски” подготвя висококвалифицирани офицери и специалисти с висше образование, които да са способни да извършват активна познавателна дейност, да са със затвърдени положителни морални и волеви качества, с развити интелектуални и физически възможности и със знания и умения за управление на човешки и материални ресурси и за научни изследвания.
Основни реални и потенциални потребители на НВУ са МО и БА, самите обучаеми, желаещи да получат предлаганите образование и квалификация, частни и държавни фирми, използващи специалисти с висше образование от специалностите, развити в НВУ, както и министерства, организации и служби, свързани с отбраната и сигурността в евроатлантическите структури и съюзните страни.
Обучението и основната част на научноизследователската работа се извършват от катедри, създадени по професионални направления и специалности. Те са групирани в три факултета – два във Велико Търново – „Сигурност и отбрана” и „Логистика и технологии”, и във факултет „Артилерия, противовъздушна отбрана и комуникационни и информационни системи” в Шумен.
В НВУ „Васил Левски” се извършва обучение както по военни специализации, така и по граждански специалности. Категориите обучаеми са две – курсанти, които след завършването си изпълняват договорни отношения с МО, и студенти, които се обучават без договорни отношения с МО, по акредитирани граждански специалности.
Основните дейности на НВУ „Васил Левски” включват подготовка, утвърждаване и реализация на учебния процес за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър”. Обучението на курсантите се провежда по военна и гражданска специалност по единен учебен план и след завършването си те получават степен „бакалавър” по военна и гражданска специалност, звание „лейтенант” и назначение на длъжност в БА.
Ежегодно се провеждат стажове и учебни практики във военни формирования и граждански учреждения, опознавателни пътувания в страната и чужбина. Съществува и се прилага междудържавна договореност за обмен на обучаеми и преподаватели с чуждестранни университети, висши военни училища и академии от страните – членки на НАТО, и в страните от Балканския регион. НВУ има харта за участие в международната програма „Еразъм+” за обмен на обучаеми и преподаватели. По този начин обучаемите от НВУ имат възможност да провеждат част от обучението си и в други висши училища (университети) в нашата страна и в чужбина на основата на съществуващата система за натрупване и трансфер на образователни кредити.
Дипломиралите се с образователно-квалификационна степен „бакалавър” могат да продължат своето обучение в НВУ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър” и образователна и научна степен „доктор” по акредитирани специалности.