Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

91% от българите харесвали Путин. Сто процента лъжа!

[post-views]
[post-views]
Путин може да е харесван от 91% от севернокорейците, но в България одобрението за него падна рязко, след като той започна варварската агресия срещу Украйна през 2022 г.

Виктория СПАСОВА

Factcheck.bg

Дезинформатори разпространяват данни от несъществуващо проучване на „Алфа Рисърч“.

От началото на годината все по-често се разпространяват мними резултати от проучвания, които се приписват на социологически агенции. За втори път в рамките на април сайтът Faktibg.com публикува информация за изследване, уж проведено от „Алфа рисърч“. Според публикацията данните се отнасят до нагласите на българите към Украйна, Русия и Владимир Путин в периода 16–22 април 2025 г. Представени са следните „резултати“: 77% от българите подкрепят Русия във войната; 10% подкрепят Украйна; 13% не вземат страна; Путин е харесван от 91% от българските граждани като лидер.

Путин може да е харесван от 91% от севернокорейците, но в България одобрението за него падна рязко, след като той започна варварската агресия срещу Украйна през 2022 г.
Путин може да е харесван от 91% от севернокорейците, но в България одобрението за него падна рязко, след като той започна варварската агресия срещу Украйна през 2022 г.

Информацията е публикувана във Фейсбук от страници, свързани със сайта Faktibg.com и неговия предшественик Informiran.net. Двата сайта неведнъж са попадали в обсега на проверки на Factcheck.bg като разпространители на дезинформация. Косвени данни сочат, че в различни периоди от време двете онлайн издания вероятно са имали един и същ собственик.

Манипулираната публикация на Faktibg.com е споделена от Фейсбук страницата „Новините от последния час“, която има 42 хил. последователи. В рамките на два дни тя успява да събере близо 550 споделяния. Проверката на Factcheck.bg не откри резултати от проучване, което да измерва подобни нагласи към войната в Украйна в сайта на „Алфа Рисърч“. Factcheck.bg се обърна и към екипа на агенцията с въпрос дали е провеждала подобно изследване.

Управителят на „Алфа Рисърч“ Геновева Петрова отрече агенцията да е провеждала подобно проучване и заяви, че „това е поредна фалшива новина, в която въпросният сайт злоупотребява с името на агенцията“. От „Алфа рисърч“ излязоха и с официална позиция по темата, в която допълват, че всички изследвания на агенцията се публикуват на сайта ѝ и се разпространяват официално. „Проверявайте на сайта на агенцията, преди да се доверите или да разпространите фалшиви данни. С това си вредим като граждани и като общество“, пише още в позицията. 

През март 2024 г. „Алфа Рисърч“ публикува резултати от изследване за нагласите към войната и управлението на Владимир Путин малко след смъртта на опозиционера Алексей Навални и дни преди президентските избори в Русия. Данните от проучването тогава показват, че войната в Украйна продължава в значителна степен да вълнува българите и близо 2/3 споделят, че са я обсъждали с близките си през последните няколко седмици. Според резултатите 58% от българите са притеснени от инвазията на Русия в Украйна и опитите да отслаби ЕС и НАТО, към които принадлежи и България. Тогава управлението на Владимир Путин среща 20% одобрение срещу 62% неодобрение от страна на българите.  През август същата година излизат и резултати от социологическо проучване от „Алфа Рисърч“ по проекта „Социална уязвимост и пропаганда“, поръчано от Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. То показва, че след руската агресия в Украйна отношението на българите към Русия и Владимир Путин се влошава. През 2024 г. одобрението към руския президент е 22,1% при почти двоен резултат през 2017 г. Тенденцията се запазва и при отношението към Русия – през 2024 г. 31,8% от българите казват, че имат положително отношение, докато през 2018 г. делът им е бил 60%. През миналата година 65,8% от българите смятат, че най-добрият вариант за България за край на войната е да се постигне мир независимо от условията. Едва 11,2% казват, че най-добрият вариант би бил Русия да победи, а 18,1% виждат победата на Украйна като най-добър вариант за България. 

Сайтът Faktibg.com – букет от лъжи за наивници

На сайта Faktibg.com почти всичко е заблуждаващо, фалшиво и манипулативно – като се започне от самото му име и се стигне до „новините“, които разпространява. Названието е измислено с очевидната цел да имитира популярния отдавна съществуващ наш сайт Fakti.bg и така да открадне част от аудиторията му. За разлика от повечето сайтове – гъби за разпръскване на фалшиви новини, на Faktibg.com има информация за редакционния му екип. Като собственик и главен редактор е посочен човек с руската фамилия Алексеев. Даден е и адрес в британската столица Лондон, както и лондонски телефонен номер. Изредени са и журналистите, разпределени по ресори и отдели – „Бизнес“, „Спорт“, „Закон и ред“ и т.н. Снимките на въпросните журналисти обаче изглеждат доста неестествено, проверка на „Българска армия“ показа, че това са скрийншотове от екран, много е вероятно такива хора да не съществуват, а изображенията да са компютърно генерирани.

Какви международни новини ни предлага Faktibg.com? На челно място виждаме интервю на посланика на Русия в България Елена Митрофанова, взето от друг дезинформационен рупор – сайтът Поглед.инфо. На особена почит се радват севернокорейските бойци, сражаващи се на страната на Русия срещу Украйна. Ето какви заглавия има за тях: „Бойци без страх: севернокорейците и бившите „вагнеровци“ рамо до рамо“, „Достойни! Корейските бойци са освободили сами 3 населени места в Курска област и са участвали в освобождението на още 19“, „Великият Ким Чен Ун за войниците си в Русия: Герои със свещена мисия“. Герой номер едно за Faktibg.com, естествено, е президентът на Русия. Набива се на очи заглавието „Великият Путин: Трябва да се борим срещу онези, които се опитват да оправдаят нацистките престъпления“. А също и сензационната новина – „През лятото на 1972 г. Путин е на студентска бригада в Коми, бачка рамо до рамо с българите там“. Но редакционното кредо на сайта е разкрито най-ясно в друго заглавие: „Българите знаем, че за разлика от лошия Запад Русия се грижи само и единствено за нашето добруване“.

НАТО ли накара Русия да нападне Украйна?

В мрачния пейзаж на дезинформацията малко наративи са се оказвали толкова упорити, колкото твърдението, че разширяването на НАТО е провокирало Русия да нахлуе в Украйна. На този мит, рециклиран и ребрандиран от апологетите на Кремъл, се спира редовният седмичен доклад на експертната група за борба с руската дезинформация към Службата за външно действие на ЕС. Време е да наречем този наратив с истинското му име: той представлява удобно изопачаване на фактите, предназначено да оправдае една война, за която оправдание няма, констатират експертите.

Един от най-често срещаните митове в прокремълската риторика е, че НАТО е обещал да не се разширява „нито сантиметър на изток“ след Студената война. Няма обаче доказателства за официално споразумение за такова нещо. Много западни лидери и разсекретени документи потвърждават, че макар да е имало дискусии за позицията на НАТО в Германия по време на обединението, не е бил поеман обвързващ или глобален ангажимент за замразяване на границите на Алианса за неопределено време.

По-важното е, че суверенните държави в Източна Европа поискаха да се присъединят към НАТО – не защото НАТО се стреми да обкръжи Русия, а заради преживените от тези страни десетилетия на съветска окупация и инвазии и решимостта им никога да не се връщат към това подчинено положение. Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния – тези страни не са пешки, разигравани от Вашингтон. Те са демокрации, които правят стратегически избор за своята сигурност.

Въпреки много твърдения за обратното Украйна в началото на 2022 г. не беше на прага на присъединяване към НАТО. Да, Украйна отдавна изразяваше интерес към членство, но нямаше нито официална покана, нито ускорен процес на присъединяване. Идеята, че членството на Украйна в НАТО е било неизбежно, е кремълска измислица.

Тезата, че руската армия нахлу в Украйна заради страх от НАТО, противоречи на действията на самата Русия. Всъщност руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. демонстрира обратното: пресметната увереност, че НАТО няма да се намеси директно. И тази сметка излезе правилна.

Москва често използва и изтърканото клише, че през 2014 г. в Украйна бил извършен преврат. Това твърдение неглижира волята на украинския народ, който през 2013–2014 г. излезе по улиците с настояване за отчетност, реформи и край на корумпираното управление, подкрепяно от Русия. Революцията на достойнството не беше организирана от ЦРУ или НАТО, а беше предизвикана от рязкото отхвърляне от страна на президента Янукович на споразумение за свободна търговия и асоцииране с ЕС. Нека не се оставяме да бъдем заблуждавани. Украйна не е „провокирала“ Русия повече, отколкото една поставена на къщната врата ключалка би могла да провокира крадеца. Тази война не е резултат от неспазени обещания или погрешно разбрани червени линии. Става въпрос за власт, контрол и отказ да се позволи на другите страни да живеят свободно извън орбитата на Москва.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани