Командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада коментира подготовката на формированията за предстоящите учения

Фото авторът
– Господин бригаден генерал, кои формирования ще участват в ученията на 61-ва бригада в края на май и началото на юни?
– Командно-щабното учение (КЩУ) Balkan wall-25 и свързаното с него тактическо учение с бойни стрелби (ТУБС) Balkan sentinel-25 са ученията с най-висок приоритет на важност в „годишния календар“ на 61-ва бригада. В КЩУ ще вземат участие командването и щабът на бригадата, които ще бъдем основен обучаем състав. В наше подчинение ще бъде Многонационалната бойна група, дислоцирана на полигон „Ново село“, както и формирования за реално осигуряване от състава на щабен батальон, батальона за логистично осигуряване, батальона за защита на силите и рота „Военна полиция“. А в Balkan sentinel-25“ с усилен механизиран батальон ще вземат участие 3-ти механизиран батальон, самоходна артилерийска батарея от 61-ви самоходен артилерийски дивизион, формирование от 2-ри механизиран батальон и батальон ISTAR, щабен батальон, батальон за логистично осигуряване, батальон за защита на силите, рота „Военна полиция“ и разбира се, управлението на 61-ва бригада като група за ръководство и контрол на учението. В същия период механизирана рота от 1-ви механизиран батальон на бригадата ще участва в многонационалното учение Wet gar crossing в Гърция. Всички тези учения са под ръководството на учението Immediate response-25, което от своя страна е част от международното учение Defender-25.
– Ще има ли представители на други формирования от Сухопътните войски и от други армии?
– И двете учения ще се осъществят с ръководството и контрола на щаба на Сухопътните войски. В Balkan sentinel-25 ще вземат участие и формирования от СВ, съответно от 110-и логистичен полк, 78-и батальон за осигуряване, батальон за КИП и личен състав от учебните полигони „Корен“ и „Ново село“. Има и придадени танкова рота от 61-ви танков батальон от ЦПС, реактивна батарея от 4-ти артилерийски полк, инженерна рота от 55-и инженерен полк, рота за ЯХБЗ от 38-и батальон за ЯХБЗ и Е, разузнавателна рота от 1-ви разузнавателен батальон, CIMIC тим и PSYOPS тим от 78-и батальон за осигуряване. Тъй като учението е отворено за сили от съюзните армии на НАТО, в него заявиха участие маневрени, артилерийски и ЯХБЗ формирования на Италия, от състава на Многонационалната бойна група, механизирана рота от ротационните сили на САЩ и формирование от Сухопътните войски на Румъния.
– Кога започна подготовката за ученията и кога те ще бъдат проведени?
– Процесът на планиране, подготовка и провеждане на КЩУ Balkan wall-25 и ТУБСBalkan sentinel-25“ включва три фази: Фаза I „Основно обучение” се проведе от 13 януари до 16 февруари т.г., като целта бе да се подготвят щабовете за изпълнение на поставените задачи по време на учението. Фаза II „Планиране в отговор на криза” се състоя от 17 март до 11 април. При нея щабовете на бригадата, на Многонационалната бойна група и на усиления 3-ти механизиран батальон преминаха през пълния процес на планиране съгласно действащите процедури във формированията. Фаза III „Провеждане” е от 27 май до 9 юни. Тя обхваща предислоцирането на формированията на учебните полигони и реалното провеждане на ученията. Планирано е ученията да завършат на 7 юни с провеждането на непосредствен разбор дискусия от щаба на 28-а пехотна дивизия, към която 61-ва бригада е оперативно подчинено формирование. На 9 юни ще се проведе Ден за демонстриране на способности пред високопоставени гости.
– Какво ще бъде различното от предишни подобни учения?
– Командирът на Сухопътните войски като офицер, планиращ учението, е поставил основната цел на учението, а именно – да се повишат способностите на щаба и формированията на 61-ва бригада за планиране, подготовка и изпълнение на тактически задачи при участие в контранастъпателна операция в съюзен формат. Основните задачи на учението са планиране и подготовка за провеждане на операция, развръщане на системата от командни пунктове на бригадата и поддържане на 24/7 боен ритъм на работа, развръщане и маньовър, управление на разузнавателния цикъл на бригадата. А така също – прилагане на процеса на таргетинг (целеопределяне), планиране на огнева и авиационна поддръжка, планиране и прилагане на мероприятия по защита на силите, координиране и управление на противовъздушната отбрана, прилагане на мероприятия по ЯХБЗ, планиране и изпълнение на мероприятия по логистичното осигуряване и планиране и провеждане на контранaстъпление. Практиката е показала, че не съществува учение, което огледално да прилича на предходно. Всяко едно си има своите специфики, нови задачи, тактики, техники и процедури за прилагане и изследване. Тук особеното е, че бригадата в район за разполагане на УП „Корен“ в реално време ще получава задачите си директно от пехотната дивизия, разположена в Европа и ще поставя задачи на щаба на Многонационалната бойна група, разположенa на УП „Ново село“, както и на усиления механизиран батальон на УП „Корен“. Това е огромно предизвикателство по отношение на чисто технически комуникационно-информационното осигуряване. От друга страна, е отлична възможност за тест на планирането, координацията и синхронизацията между оперативно и тактическо ниво, а също така и между националните процедури и процедурите на нашите съюзници.
– Ще бъдат ли използвани безпилотни летателни апарати (БЛА) и нови системи?
– Поуките от войната в Украйна показват, че БЛА се превръщат в хегемон на бойното поле. Този извод наложи всеобхватно и постоянно нарастващо използване на тези летателни системи в подготовката на нашите формирования. Затова по време на Balkan sentinel-25 ще демонстрираме способности в използването на новопридобитите безпилотни летателни системи в 61-ва механизирана бригада. Освен наши образци апарати планирано е и използването на такива, собственост на формированията от съюзните държави, участващи в учението. БЛА ще бъдат насочени за разузнаване, целеуказване и контрол.
– Кога очаквате да приемете първите бойни машини „Страйкър“?
– Успоредно с подготовката, ученията, мероприятията и цялостната динамика в бригадата усилията ни са насочени и към този изключително отговорен въпрос – получаването и усвояването на новите образци бойна техника. Съгласно условията на международен договор BU-U-UCP за „Придобиване на бойни машини „Страйкър“ по програмата FMS на САЩ за СВ е планирано в четвъртото тримесечие на настоящата година да бъдат получени първите командни машини „Страйкър“.
– Какви други учения освен тези, за които говорихме, проведохте досега и какви предстоят? КЩУ „Балкан-25“ ли ще бъде едно от най-важните събития през годината за 61-ва бригада?
– За да бъда обективен, ще кажа, че и тази година календарът за подготовката е изключително наситен с мероприятия. Ще се спра на по-основните от тях. През март проведохме компютърно-подпомагано КЩУ „Приливна вълна-25-1“ с щабовете на 1-ви механизиран батальон и 61-ви самоходен артилерийски дивизион. През юни и септември формирования от батальон ISTAR ще вземат участие в серията международни учения Danubian whisper-25 в Румъния. През септември е планирано още едно компютърно-подпомагано КЩУ „Приливна вълна – 25-2“ с щабовете на 2-ри механизиран батальон и зенитно-ракетния дивизион. В периода септември–ноември зенитно-ракетният дивизион ще участва в тренировка на силите и средствата за противовъздушна отбрана за работа в условия на електронни смущения Rammstein guard. През октомври ще участваме в КЩУ с реално развръщане на местността „Балкан-25“. Планирането и провеждането му ще се извърши от Командването на СВ, като то е от изключителен приоритет за командира на СВ. В него ще участват щабовете на всички самостоятелни формирования от СВ. Ще се тества способността на пунктовете за управление на тези формирования за придвижване, развръщане, преместване и ефективна работа от напълно нови и непознати райони. Целта е реална проверка на функционирането на системата за командване и управление в СВ. В интерес на истината – КЩУ в такъв мащаб не е провеждано досега. Несъмнено това учение е с висока степен на важност и си е предизвикателство за командването и щаба на нашата бригада.