Близо 250 военнослужещи изпълняват задачи в пет операции и мисии на НАТО и три операции на ЕС

В навечерието на 6 май – Гергьовден, министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Съвместното командване на силите (СКС) генерал-майор Станимир Христов осъществиха видеовръзка с командири и представители на военни контингенти от Въоръжените сили зад граница. Близо 250 военнослужещи изпълняват задачи в пет операции и мисии на НАТО и три операции на ЕС.
От името на политическото ръководство на МО поздравление поднесе министър Запрянов. Той подчерта, че участието на български военнослужещи в мисии и операции извън страната е особено важно за поддържането на мира и сигурността в зоните за отговорност. „Високо ценим ролята на всеки български военнослужещ, който изпълнява задълженията си далеч от родината в подкрепа на международните мир и сигурност. В сложната международна обстановка безупречното изпълнение на задълженията на българските военнослужещи, участници в мисии и операции на НАТО и ЕС, има още по-висока стойност. На фона на бушуващата война на Русия срещу Украйна, на войната на Израел срещу тероризма в Газа и другите конфликти се убеждаваме, че мирът като общочовешко благо няма алтернатива”, подчерта министър Запрянов.
Пред ръководството на МО и СКС докладваха националният командир в операцията на ЕС в Босна и Херцеговина – „Althea”, полковник Анастас Бакалов, националният командир в Стабилизиращите сили на НАТО в Косово подполковник Христо Василев, а също и командирът на 2-ри батальон от състава на силите на Оперативния резерв нa КФОР подполковнрик Йордан Иванов и командирът на националния поддържащ елемент и помощник-национален командир майор Пламен Георгиев. От небойната мисия на НАТО в Ирaк (NMI) докладва също националния командир подполковник Светослав Нешев.
От името на военното ръководство на МО поздравление поднесе началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той благодари на националните ни контингенти зад граница и изказа задоволство от техните доклади. Поздравление поднесе и командирът на СКС генерал-майор Христов.
Българската армия има участие също и в постоянните военноморски сили на НАТО, във военноморската операция на ЕС „Аталанта”, в мисията на ЕС в централната част на Средиземно море, както и в операцията на НАТО за подпомагане на Украйна в областта на сигурността и подготовката.
Над 14 хил. посетители във Военния музей за празника
С вход свободен от 10,00 до 17,00 ч. и празнична програма Националният военноисторически музей (НВИМ) отбеляза 6 май – Ден на храбростта и Празник на българската армия. Гостите на музея имаха възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен беше достъпът и до временните изложби „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София” и „Българската армия – 20 години част от НАТО”.

Само на 6 май в атракцията „Експонатите оживяват”, посетителите имаха възможността да влязат в кабините за управление на едни от най-знаковите експонати във външната експозиция – вертолети Ми-2, Ми-8 и ракетният комплекс 2К 52 „Фрог „Луна-М”.
Сякаш никога не е имало толкова много хора във Военния музей. Дори разминаването на преходите от една към друга експозиция беше леко затруднено, защото хората, които бяха дошли в музея, бяха наистина истинско стълпотворение.
Атракциите с военен характер продължиха с дегустация на емблематичната боб чорба, подготвена от военен готвач. Благодарение на Командването за логистична поддръжка посетителите на НВИМ имаха възможността да видят отблизо съвременна полева кухня на Българската армия и да се докоснат до ежедневния войнишки бит. Не всички успяха да опитат емблематичната чорба, но пък остава утехата, че са се докоснали до автентичния живот в армията.
За празничното настроение на всички посетители се погрижи Представителният духов оркестър на Сухопътни войски.
С Ден на отворени врати празникът беше отбелязан и във филиалите на НВИМ – Военноморският музей и Парк-музей „Владислав Варненчик” във Варна и Музея на авиацията в Крумово.