Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Не е вярно, че България е обявила мобилизация

[post-views]
[post-views]
Не е вярно, че България е обявила мобилизация

Иван РАДЕВ – Factcheck.bg

„Вземането запас“ е любимата тема за разпространителите на фалшиви новини.

През последните месеци редица потребители в „Тик-Ток“ и „Фейсбук“ публикуваха снимки на документи, изпратени от военните окръжия, с твърдения, че това са повиквателни за мобилизация във връзка с участие във военен конфликт. Заглавия в сайтове като SafeNews.bg, DUNAVMOST.com, Blitz.bg и Pik.bg допълнително засилват внушенията, че армията мобилизира мъже за война. Factcheck.bg потърси Министерството на отбраната за официална информация, провери правната рамка на военния отчет и анализира съдържанието на получените от граждани документи. Данните сочат, че няма никакви основания за твърденията, че се извършва мобилизация.

Какви са фактите

Мобилизация не е обявявана. Съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България такава може да бъде въведена единствено с указ на президента по предложение на Министерския съвет. Такъв указ няма, никога не е бил предлаган или дори обсъждан. 

Става дума за рутинна административна дейност. Ежегодно между януари и април военните окръжия извършват актуализация на данните на гражданите, които се водят на военен отчет, уточняват от МО. Този процес е регламентиран в Закона за резерва на въоръжените сили и Наредбата за военния отчет​.

Кой подлежи на военен отчет?

  • Бивши военнослужещи и преминали военна подготовка;
  • Служители на МВР, ДАНС, ДАТО и др., прекратили служебни отношения;
  • Лица с професии, необходими за армията – например лекари, механици, IT специалисти;
  • Подписали договор за служба в резерва.

Какво представляват документите?

Това са известия, с които съответните лица се приканват да се явят в местното военно окръжие за сверяване и актуализация на лични данни – например ръст, номер на обувки и др. Това се прави, за да може армията да бъде готова, ако такива хора някога бъдат призовани на служба​.

Няма мобилизационни сборове. Министерството на отбраната подчерта, че не се провеждат учебно-мобилизационни сборове (известни разговорно като „вземане запас“) от 2010 г. насам. Текущият закон не предвижда такива форми на подготовка.

Няма връзка с конфликти по света. Получаването на известие не е свързано с войната в Украйна или с друг военен конфликт, както се внушава в някои публикации. Публикациите и видеата, които твърдят обратното, разпространяват дезинформация, целяща да създаде страх и несигурност сред гражданите.

Емиграцията обезлюдява страната ни! Фактите говорят друго

Хората, които се заселват у нас, са три пъти повече от напускащите

Чували ли сте, че България се обезлюдява, защото младите хора я напускат и отиват да живеят и работят в богатите западноевропейски държави? Допреди 15–20 години това донякъде беше вярно, но новите данни на Националния статистически институт (НСИ) показват съвсем друга картина на миграционните процеси.

НСИ наскоро обяви, че в края на 2024 г. населението на България е било 6 437 360. Намалението спрямо година по-рано е незначително – 8121 души или 0,13%. Естественият прираст е отрицателен – умрелите през 2024 г. са с 43 308 повече от живо родените бебета. Но внимание – механичният прираст (съотношение между напусналите България и заселилите се в нея) е силно положителен. В страната са дошли 52 189 души, а тези, които са се изселили, са три пъти по-малко – 13 002. Вече 4–5 години наред механичният прираст на населението е положителен и то такъв, че заличава почти напълно отрицателния естествен прираст. Най-предпочитаните от българските емигранти дестинации са Германия, Великобритания и Франция. Но да подчертаем отново – българите, които тръгват да търсят препитание в тези държави, вече са незначителен брой.

Много е интересно откъде идват новите заселници в България. Почти 22% (над 11 хил. души) от тях са дошли от Турция, те са наши, български турци, връщащи се по родните си места. Това обяснява защо област Кърджали е с най-голямо увеличение на населението в цялата страна – 2% за една година и то въпреки отрицателния естествен прираст. На второ място сред новозаселилите се в България са хората от Украйна – 16,6% от общия брой, и на трето място от Сирия – 10,5%. Като цяло – малко над половината от новозаселилите се в България (51,5%) идват от страни извън Европейския съюз. 35% от тях имат българско гражданство, което най-често означава, че те се завръщат в Родината.

Към днешна дата единственият фактор, на който се дължи намаляването на българското население, е отрицателният естествен прираст. Той пък е резултат от намалялата раждаемост – още през 70-те и 80-те години на миналия век (преди демократичните промени от 1989 г.!) тя падна под нивото, необходимо за просто възпроизводство на населението – средно по 2,1 деца на една жена. За 2024 г. броят на живо родените деца в България е 53 428. В сравнение с предходната година намалението е с 3769 или 6,6%. Но трябва да се отчита, че през 2024-та спрямо 2023-та броят на жените във фертилна възраст също е намалял – с цели 12 хил. Сега средният брой деца на една жена в България е 1,72 – около и малко над средното равнище в Европейския съюз. Ситуацията с раждаемостта през последните 2–3 години е малко по-благоприятна от това, което имахме в първите две десетилетия на нашия век.

Данните за миграционните движения очертават ясна тенденция – България става все по-привлекателно място за живеене и това вероятно ще минимизира намаляването на населението в следващите години. Много добра илюстрация на тази тенденция е едно заглавие от в. „24 часа“ – „Узбеки возят софиянци в градския транспорт“. Русия, която даваше работа на милиони хора от Централна Азия, става все по непривлекателно място заради войната, инфлацията и ксенофобията и България има шанс да привлече работници от региона, които са трудолюбиви и дисциплинирани. През последните години ръстът на заплатите в нашата страна се ускори и разликата с богатите държави от ЕС вече не е толкова голяма. Така че стимулите за емиграция намаляват.

Кътат ли българите 80 млрд. лв. под дюшеците?

Пламен ДИМИТРОВ

Покрай влизането в еврозоната българите трябвало да „изперат“ 80 млрд. лв., които в момента кътали „под дюшеците“. Това се твърди в публикация на германския вестник „Ди Велт“, която редица наши медии чинно препечатаха. Дори се описват разказани от хора от пазара на недвижими имоти как стават схемите: получава се банков кредит за закупуване на недвижимост, след което този кредит се обслужва в пари в брой.

Убедително опровержение на това абсурдно число дава известният икономист Георги Ганев в своя „Фейсбук“ профил. Първата невъзможност се дължи на това, че 80 млрд. лв. в брой не съществуват. Отчетите на БНБ, която е отговорна за емитирането и отчитането на всяка банкнота и монета българска валута до последната, ясно сочат, че извън БНБ има малко над 30 млрд. лв., 30, не 80! От тези 30 около 2 се намират в банките – по техните каси и трезори, пояснява Ганев. Остават 28. От тях повечето са пари във фирмите и домакинствата, които не са „под дюшеци”, а просто си се използват напълно нормално за кешови разплащания. Преко сили, с голям скок на въображението една трета от този кеш би могло да се допусне за битие „под дюшеци”. От него какъв процент е незаконно придобит, т.е. има нужда да „се пере” през схеми, е любопитен въпрос.

Но да допуснем в полза на „много”. Всичко това значи, че при огромно напрягане на фантазията, максимум 10 млрд. лв. в брой могат да имат какъвто и да било проблем. Не 80, а 10! Втората невъзможност се дължи на това, че за последната година (от март 2024 до март 2025 г.) обезпечените с жилищен имот банкови кредити са се увеличили от 23 на 29 млрд. лв. Това е увеличение от 6 млрд. лв. за година. Увеличението за първото тримесечие на 2025 г. е напълно пропорционално: 1,5 млрд. лв. Няма ускорение. При това – вероятно значителна част от това увеличение са напълно нормални ипотечни кредити, не такива, през които се правят опити за пране на пари.

Така че – не, невъзможно е 80 млрд. лв. да си търсят начин да се „изперат” през схеми на кешово обслужване на ипотечни кредити. Мръсните пари в България отдавна, ама много отдавна, не са в левове. Те нямат какъвто и да било проблем с превалутирането. Бих добавил, че това е, за съжаление, защото бих се радвал мръсните пари в България, по-точно техните собственици, да имат всякакви проблеми, заключава Георги Ганев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани