Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Снимки, които говорят, прави майка на трима синове

[post-views]
[post-views]
Снимки, които говорят, прави майка на трима синове
Favicon_File

Андрей Рангелов

За младши сержант Силвия Димитрова фотографията е върховно хоби

Снимки, които говорят, прави майка на трима синове
Фото Красимир Тодоров

Хубавата снимка трябва да има индивидуалност, да говори, да разказва за събитието. Това казва младши сержант Силвия Димитрова, която повече от 21 години служи в 55-и инженерен полк в Белене.

Майка е на трима синове.

Постъпила е в полка през декември 2003 г.

и е специалист по документално обслужване в регистратура за класифицирана информация на НАТО и ЕС – сигурност на информацията, в щаба на полка.

Много често обаче може да бъде видяна извън канцеларията, при това – с фотоапарат в ръце по време на учения, занятия, строявания, сборове. Прави снимки на събитията и на хората, които участват в тях. Така създава фотоисторията на формированието – ден по ден, година по година.

„Снимането е нещо, което ме влече – запечатването на момента, погледа, действието. Във всяка работа има напрежение, но за мен фотографията е начин то да спада”, обяснява съвместяването на задълженията си младши сержант Димитрова.

Започва служебно да се занимава със снимането, четири години след като влиза в строя. В началото ѝ се налага да убеждава командирите, че фотографирането на хора и събития е нужно на полка. Постепенно успява. Сега нейните снимки се качват във „Фейсбук” страницата на формированието и се радват на значителен интерес. „Хората си търсят фотографиите на страницата.

Знаят кого съм снимала

Повечето ги познавам и извън формированието – ние сме малък град. Знам лицето, знам реакцията. Знам, че някой ще иска да ги види, защото семейството се интересува от работата. Трябва да ги снимам в действие. Интересно е”, казва младши сержант Димитрова.

Винаги се старае да бъде предварително подготвена за това, което ще фотодокументира. „Дори и снимането на строя не е толкова просто. В армията за всичко има план. Отиваш, питаш какво ще се случи”, разказва за предварителната си подготовка за снимане дамата в униформа.

Когато фотографира по-официалните събития – строй, марш, рапорти, награждавания, се старае всичко да си е строго по военному, да е изрядно по устав – от шапката, през униформата, до кубинките. Колегите ѝ дори са се научили, щом видят, че тя насочва фотоапарата към тях, да се привеждат в опрятен вид и да се изпънат като струни в строя.

Но е готова да снима и неочаквани ситуации. Винаги има някакви инцидентни събития, казва младши сержант Димитрова. Допълва, че с годините отразяването на учения, занятия и тренировки е станало до голяма степен рутинно. Но винаги има различия и изненади, сменят се хората, обстановката, изпълняваните задачи. Неотдавна тя снимаше по време на лагер сбор в Белене на специалисти по обезвреждане на невзривени бойни припаси и импровизирани взривни устройства.

Ракетният ключ се командва дистанционно и с помощта на пиропатрони развърта безопасно взривателя на боеприпаса

В практическото изпълнение на инженерния полигон участваха и румънски сапьори. Домакините и гостите обменяха опит и заедно изпълняваха учебните задачи. На една от площадките

беше демонстриран т. нар. ракетен ключ

– устройство, с което дистанционно се развърта и обезопасява взривател на невзривен боеприпас. „Действието с ракетния ключ досега не го бях виждала. Но пък в това е и тръпката – да се чувстваш малко неподготвен. Това ми харесва”, споделя младши сержант Димитрова.

Признава, че е много критична към себе си и работата ѝ отсява най-добрите фотокадри, които най-пълно отразяват дейностите и участниците в тях: „Въпреки че съм била на събитие, гледайки снимките – ако е на момента или на другия ден, нещата ги виждам по различен начин. Вече след 2–3 дни виждам снимката чисто фотографски. Но същия ден, ако се налага, аз все още съм вътре в действието, виждам развитието на сценария и знам какво трябва да представя, за да може да е изпълнено служебно”.

Така понякога открива незабелязаните на пръв поглед достойнства на някои фотокадри: „Ето, снощи разглеждах снимките си от последните дни. Има уникални кадри, които не съм видяла. Тези кадри не ги търсим служебно. Различно е. Тези кадри са си за мен. В момента снимам формированието”, посочва тя военнослужещите, които, въоръжени със специализираната си техника, изпълняват задачи на инженерния полигон.

Когато направи снимките, се извършва подбор и най-подходящите служебни кадри се качват във „Фейсбук” страницата на полка. Иначе

тя си събира и личен архив

в който са и служебните снимки, и останалите. Готова е да предостави кадри и за изложба, стига да се намери финансиране. Но най-трудно според нея би било да избере най-добрите снимки, защото ги обича всичките еднакво: „Както имам три деца, така е и за кадрите”, заявява с усмивка.

Младши сержант Димитрова избира военната професия скоро след като завършва средното си образование. „Аз съм закърмена с армията. Баща ми е бил военен, не е военен пенсионер, но е работил в армията”, споделя тя.

Със съпругът ѝ, който е майстор, се грижат за тримата си синове: „Имаме три момчета. Големи са. Най-малкият е 8. клас. Три момчета, всъщност – трима мъже, те вече са мъже, аз съм вече по-ниска от всички. И тримата не са тук, в Белене. Двамата завършиха, работят. Малкият в момента учи за планински водач в Черни Осъм”.

Младши сержант Димитрова изтъква с весело откровение: „Аз като дете на военен обичам да доминирам. И доминирам! Не обичам, така да го кажа – мамини синчета и такива истории. Не! Аз така съм учена – като мъжко момиче”. Тактиката ѝ към другите в семейството явно е успешна: Слушат ме,

ние сме се научили да се слушаме

Споделя, че съвместяването на службата с родителските отговорности е било по-трудно, когато децата са били по-малки: „Сега вече са буквално големи, хванали са си живота в ръце. И тримата са много самостоятелни. Стига да са щастливи и спокойни, и аз съм”.

Благодарна е на армията. „Дисциплината в строя ми помогна изключително много, защото преди не съм била така дисциплинирана. Освен това армията много ми помогна да изуча синовете си. Налагало се е да излизам в болничен с единия, с втория, с третия. Държавното си е държавно.”

Има и други художествени увлечения освен фотографията. „Пътувала съм с колегите от танцовия състав и музикантите на полка за прегледите на художествената самодейност (където воините от Белене бяха безспорно едни от най-добрите в Сухопътните войски – б. р.). Грижех се за техния грим, прически, изобщо за визията им по време на техните сценични участия. В допълнение – и за снимането.”

Наред с тези артистични изяви младши сержант Димитрова има и чисто воинско увлечение: „Харесвам оръжията. Била съм на състезания. Харесвам също машините, аромата на изгорелия бензин. Не само не ме е страх от оръжията, но ми харесва затаяването на дъх, прицелването. То е като във фотографията –

обираме мекия спусък и натискаме

Харесва ми тази динамика”.

Но за нея върховно хоби е фотографията. „Друго не ме влече. Фотографията ме успокоява. Тя е начин да си почивам, като правя снимки, които говорят не само на мен, но и на другите хора”, обобщава младши сержант Димитрова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани