Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

105-годишен фронтовак:Противникът ни срещна с куршуми и мини

[post-views]
[post-views]
Хиньо Коларов, преди да бъде удостоен с първо офицерско звание, Кавала, 1942 г.
Favicon_File

Атанас Панайотов

В боевете за Драва Полконя, канала Фекетевиз и Драва Соболч свързочната рота дава първите жертви.

През 1939 г. Хиньо Коларов завършва Търговската гимназия във Варна,  а през 1941 г. се явява на донаборна комисия. Определят го за ШЗО – София. Там през септември го определят за свързочник. Взводен командир му е капитан Павел Стаменов Панчев – син на автора на „Сине мой“ Стамен Панчев, герой от Балканската война. Завършва успешно школата през декември същата година и е пуснат в домашна отпуска. След това е на служба в 57-и пехотен полк от 16-а Беломорска пехотна дивизия в Кавала. Назначен е за взводен командир, а по-късно – за командир на свързочна рота.

Хиньо Коларов, преди да бъде удостоен с първо офицерско звание, Кавала, 1942 г.
Хиньо Коларов, преди да бъде удостоен с първо офицерско звание, Кавала, 1942 г.

След 9 септември 1944 г. дивизията получава заповед да се изтегли в старите предели на Царство България, а 57-и полк прави това последен, като една от задачите му е да осигури и охранява преговорите между българските представители Добри Терпешев и Стоян Нейков и представителите на Гърция. Освен това полкът прикрива изтеглянето на дивизията и на 20 октомври се установява в с. Жостово, Неврокопска околия. Тук демобилизират всички стари набори (19-и, 20-и и 21-ви), а на служба остават войниците от 22-ри набор. Част от офицерите, сред които и поручик Коларов, са пуснати в домашен отпуск „до повикване“. Сред военнослужещите се носи слух за разформироването на дивизията, защото била „окупационна“.

Поручикът не губи време

 и в деня на Свети Архангел Михаил (църковен празник и денят за сбор на родното му с. Градинарово, община Провадия) вдига отдавна замислената сватба с дългогодишната си приятелка Мария Атанасова. След венчавката в църквата и сватбарската трапеза тържеството се премества на площада, където освен цирк има търговски сергии и свири духова музика. Извива се голямо хоро, водено от младоженците. Но… само след няколко часа служител от общината връчва на младоженеца бърза военна телеграма – повиквателна. Трябва незабавно да се яви в своя полк, който вече е дислоциран в с. Самораново, окръг Дупница.

През 2022 г. областният съвет на Съюза на ветераните от войните на България подпомага издаването и разпространението на спомените, написани от о.з. капитан Хиньо Коларов
През 2022 г. областният съвет на Съюза на ветераните от войните на България подпомага издаването и разпространението на спомените, написани от о.з. капитан Хиньо Коларов

Поручик Коларов е отново командир

 но и единствен офицер в свързочната рота. Взводните командири са офицерски кандидати. Уволнените преди няколко месеца войници отново са мобилизирани. Започва непрекъсната работа по екипировката и обучението на войниците. Имат късмет, че сред тях е и професионален майстор готвач, на когото зачисляват нова подвижна походна кухня, две водоноски и една конска каруца. На 5 януари 1945 г. личният състав е натоварен на конски вагони (по 50 души на вагон) и поема към фронта в Унгария.

Отначало воинското всекидневие е спокойно. На 26 февруари се явяват нови мобилизирани, а на 1 март са уволнени част от старите войници. Едновременно с това се извършва необходимата подготовка за смяна на участвалия в боевете 47-и полк. На 6 март по обяд узнават, че противникът с

два изненадващи десанта

 е преминал р. Драва и е направил предмостови укрепления срещу Долни Михоляц и Вилево. Германците действат със свежи сили, прехвърлени от Западния фронт. Опитват се да вбият клин между 16-а дивизия и 57-а съветска армия.

Полкът, в който служи поручик Коларов, получава заповед да заеме позициите на 11-полк, който е изтощен от боевете и се изтегля за приемане на нови попълнения. Фронтовакът разказва: „Без никакво теренно разузнаване в тъмната нощ ние заехме нова бойна позиция, като аз свързах със жична връзка трите пехотни дружини и полковата минохвъргачна рота… Противникът ни срещна с куршуми, мини и снаряди“. В боевете за Драва Полконя, канала Фекетевиз и Драва Соболч свързочната рота дава първите жертви:

6 убити и 11 тежко ранени

 На 16 март е ранен и командирът на полка полковник Йосиф Бекяров. Същата 16-а дивизия, която само преди месеци е била предвидена за разформироване, става един от главните герои на Дравската епопея…

На 1 юни 2025 г. о.з. капитан Хиньо Коларов ще навърши 105 години
На 1 юни 2025 г. о.з. капитан Хиньо Коларов ще навърши 105 години

Но и след тази епопея боевете не стихват. 57-и полк настъпва, като противникът вече не е в състояние да оказва упорита съпротива. Ранен е и временният командир на полка подполковник Стойчев. Жертви в свързочната рота няма. Фронтовакът уточнява: „Понеже противникът бягаше, то аз трябваше да измествам няколко пъти централата и да изминем грамадни разстояния“. И не забравя един необичаен епизод: „Имах телефонна

разправия с руски офицери

 откраднаха ми, не, просто ми взеха един телефон, като казаха, че бил трофей“… По време на затишието (23–25 март), когато свързочната рота е в с. Надхаршан, е организирана и баня, но… само със студена вода. На война – като на война!

Едва на 27 март дивизията се събира в пълния си състав в с. Кекут. На 30 март на площада на селото тържествено са връчени ордени за храброст на всички, които са се проявили в боевете. Поручик Коларов представя четирима канидат-подофицери за награда. И уточнява: „В 11,30 ч., веднага след тържеството, се даде заповед за настъпление в походен марш за Лобод и Надятад… на 2 април през нощта преминахме р. Мур… там се води бой цял ден и през нощта при много лошо време – валеше дъжд и бе студено“.

През периода 7–11 април полкът заема участъка за отбрана по северния бряг по горното течение на р. Драва. Интересното е, че в дневника, който

командирът на свързочната рота

 води по време на войната, е намерил време да опише и добрите взаимоотношения между неговите войници и местното население, при което периодично квартируват. „Хазяите се случиха много добри хора. Имаше една госпожица – шивачка от Чаковец, на име Агица, която уши на войниците гащета и фланелки. Плат бяхме намерили през време на придвижването си. Дадохме ѝ плат за една блузка… Всеки ден ни готвеха яйца, а аз им давах цигари… На съседите, които нямаха добитък, понеже го отвлекли германците, давах конете да си орат и засеят нивите. На 3 семейства орах по един, а на едно – два дни.“

На 2 май идва съобщението, че Берлин е паднал. На 5 май в с. Пущине за първи път по време на войната се организира заря проверка. Прочетени са имената на всички загинали и е посочено при какви обстоятелства е станало това. А на 9 май никой не празнува. Германски части, които

не признават капитулацията

 продължават упорито да се съпротивляват и преминават в настъпления срещу югославските партизани. На 13 май, точно в 15,15 ч. полкът преминава р. Мур и навлиза в австрийска земя – в гр. Радкерсбург. Битовите условия при разквартируването са лоши, времето: „гърми, трещи и се кани да вали“, но настроението вече е приповдигнато, а основна грижа става опазването на конете от местните крадци.

На 27 май командващият Първа Българска армия генерал-полковник Владимир Стойчев приема строя на 57-и полк и поздравява воините със славните победи, постигнати от 16-а дивизия. И съобщава, че всички, воювали на фронта, ще бъдат подменени с попълнения от България. Така и става. Трогателна е раздялата на командира на свързочната рота със своите войници. С повечето от тях бойното другарство продължава четири години!

Малко преди срещата с генерал Стойчев е прочетена негова заповед за награждаване на войниците фронтоваци с медали, а младшите офицери са произведени в по-горно звание. Поручик Коларов приключва участието си във войната като капитан.

След демобилизацията Хиньо Коларов завършва Висшия институт за народно стопанство – Варна, и през цялата си трудова биография е счетоводител в държавното предприятие „Земснаб“ („Земеделско снабдяване“). На 1 юни 2025 г. ще навърши 105 години! И не е забравил службата си в Българската армия и бойните действия на фронта. Господ здраве да Ви дава, капитан Коларов!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани