Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

120 години  Клуб на офицера в Сливен

[post-views]
[post-views]
120 години  Клуб на офицера в Сливен

Валерия ТОДОРОВА

През 1898 г. градският общински съвет предоставя място за построяване на зданието.

През тази година се навършват 120 години от построяването и откриването на Военния клуб в Сливен. Днес сградата изглежда различно от първоначалния си вид поради възникнал пожар през 1913 г. и голям пожар през 1959 г. По време на второто възстановяване са направени надстройки, разширения и от 1960 г. Военният клуб съществува в днешния си вид. През годините e известен като Клуб на офицера до 1950 г., Дом на народната армия (ДНА) след 1950 г., Военен клуб след 1990 г.

Построяването на Военния клуб в Сливен, както и на клубовете в другите градове е свързано с Приказ на Военното ведомство от 4 март 1883 г. и последвала заповед да има офицерски събрания във всички гарнизони и освен използването на съществуващи сгради да започне строителството на нови военни клубове.

През 1898 г. Сливенският градски общински съвет предоставя място за построяване на  здание за военен клуб. През 1904 г. поръчката за изработване на проект на Военен клуб в Сливен е възложена на известния по това време френски възпитаник архитект Никола Лазаров, чиято дейност оставя траен рисунък в архитектурния облик на България. Негови са проектите за едни от

най-представителните  сгради

 в страната, сред които са царският дворец, резиденцията „Врана“, музеи, театри, военни клубове, библиотеки.

Сградата в Сливен е открита тържествено през 1905 г. и веднага се превръща в притегателен център не само за офицерите, а и за цялата общественост. Като част от културния живот на града са поредицата от впечатляващи балове, чествания, вечеринки, сказки, концерти. Следват десетилетия, през които клубът е военно-патриотично и културно средище, което има стойностен и вдъхновяващ живот. Градината пред сградата също се използва за срещи, тържества, изпълнения на Военния духов оркестър и гостуващи оркестри.

От 1 януари 1949 г. клубът се обособява юридически като самостоятелно културно-просветно учреждение. Създадени са  ансамбъл, танцов състав и литературен кръжок. През следващите години

формациите постепенно се увеличават

 и през 1979 г. Домът има над 14 самодейни състава – Ансамбъл, мъжки хор с оркестър, Камерно-симфоничен оркестър, струнен оркестър, колегиум за камерна музика, театър „Авангард”, естрадно-вокален състав, естраден оркестър със солисти, група за художествено слово, войнишки мюзикъл, представителен танцов състав, танцов състав за руски танци, детски танцов състав, народен оркестър.

Ансамбълът е смесен хор от самодейци, който под диригентството на полковник Любен Николов до 1978 г. е носител е на орден „Кирил и Методий” ІІІ степен, на златни медали от ІІІ и ІV републикански фестивал.

Носител на

златни медали от всички фестивали

 е Представителният танцов състав с ръководител Здравко Даскалов.

Свое ярко място в историята на Военния клуб има театър  „Авангард”. Създаден е през 1959 г. като смесена формация за слово, сатира, фолклор, естрадна музика и пантомима под името „Армейска естрада”. 

За своята близо 40-годишна история театър „Авангард” е лауреат на ІІ, ІІІ, ІV,V,VІ и VІІ републикански фестивали. Носител е на званието „Представителен”, удостоен е с орден „Кирил и Методий” І степен и медал „За заслуги към Българската армия”. Сред най-утвърдените имена от театър „Авангард” са Марин Маринов, Александър Маринов, Йосиф Котов, Ивайло Абаджимаринов, Слава Гетова, Мария Георгиева, Георги Кънчев, Рада Куршумова, Кънчо Стоев, Стефка Котова, Милчо Мезов, Ваня Лазарова, Веселин Монев, Красимир Андонов. 

Това е само малка извадка от цялостната дейност на клуба. Десетилетията от началото до наши дни носят

отпечатъка на времето

 дишат с ритъма на предизвикателствата и доизграждат историята на клуба. Факт е една дълга 120-годишна летопис, сътворена от стотици хора, дали от своите труд, умения и вдъхновения. Летопис, през която клубът е бил отворен за военнослужещите, за военно-родолюбивите организации, за съюзите на ветераните от войните, на военноинвалидите, на възпитаниците на Негово Величество военните училища в България, на офицерите и сержантите от запаса и резерва, а също и за жителите и гостите на Сливен.

Годишнината беше отбелязана с тържествен концерт

С концерт, озаглавен „120 години военен клуб Сливен” бе отбелязана годишнината от построяването на сградата и създаването на Военния клуб. Проявата се организира с подкрепата на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ (ИА ВКВПД) и е част от кампанията за 2025 г. под наслов „Герои на съвремието… послания от миналото”.

Честването започна пред Военния клуб с изпълненията на Военния духов оркестър (ВДО) на Център за подготовка на специалисти и участието на  „Чинтуловата чета” на ППМГ „Добри Чинтулов”. Празничният концерт в салона бе открит с още две изпълнения на ВДО под диригентството на капитан Калин Гемеджиев и прожекция на част от създадения преди 20 години документален филм, разказващ за създаването и мястото на военния клуб в града на Сините камъни.

Приветствени думи по повод на годишнината отправиха заместник-кметът Пепа Чиликова и Ана Дракалиева от Военен клуб – Бургас. Слово за дейността на сливенския клуб произнесе главен експерт Атанас Чолаков, който връчи паметен плакет на Деньо Денев за дългогодишната му работа като ръководител на литературния клуб „Йордан Йовков”.

Водещи на събитието бяха актрисата Вяра Начева, която е ръководител на театралната школа „Хвърчащите хора” и две от децата в школата – Катерина Славова и Кардам Кънев. В концерта участваха талантливите деца от школите, които провеждат своите занятия и репетиции в залите на клуба. Те са носители на много награди и отличия, работят с отдадени и умели творчески ръководители. Един наистина пъстър концерт, в който звучаха песните на децата от „Ритъм” с ръководител Елена Пеева, поредните феерии поднесоха модерен балет „Барби” с ръководител Силвия Терзиева, „Бисерчета” – та на Маги Луканова силно въздействаха с фолклорните си танци. С балет, арт гимнастика, художествена гимнастика участваха възпитаниците на Стефка Сукнарова, Галина Костадинова, Елизавет Димитренко.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани