Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Във Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ разработиха прототип на дрон

[post-views]
[post-views]
Във Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ разработиха прототип на дрон
Favicon_File

Николай Чадаров

Във Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет разработиха свой прототип на дрон и система за управление на безпилотни летателни апарати. Николай Чадаров и операторът Петър Георгиев разказват за иновативната система, която още е в тестов период.

Единият прототип представлява дрон с общовойсково предназначение, подходящ за разузнаване или носене на полезен товар, а другият е неговата управляваща станция. И двата модела са в процес на разработка и ще са напълно завършени вероятно до края на годината.

асистент инженер НИКОЛА ПЕТРОВ – катедра „Компютърни системи и технологии“:

„Има два механизма на него монтирани, които са за пускане на мини и отделно той може да носи от 3 до 5 килограма в зависимост от окомплектовката на батериите като полезен товар, който може да бъде спуснат в последствие.

Дронът, както и наземната станция работят на всички възможни честоти, на които работи радиоуправлението в момента. Има 360-градусово наблюдение против сблъсък. Камерата поддържа следене на главата, т.е. очилата, които са вътре, имат жироскопен датчик, който помага дори дронът да се е насочил нанякъде, операторът му да може да наблюдава около него без да променя посоката на самия дрон. Има също т.нар. RTK-станция, която му позволява точност на позицията до 2 сантиметра отклонение“.

За разлика от комерсиалните модели, този прототип на безпилотен летателен апарат и неговата управляваща станция се състоят от заменяеми компоненти и подобно на конструктор позволява да бъдат моделирани според функциите, за които ще бъдат използвани в армията.

„Всеки един модул от станцията или всеки един модул от самия дрон може да бъде променян, отремонтиран. Всичко е на отделни части с букси. Буквално на едно болтче, две се маха всичко, подменя се, докато при комерсиалните дронове трябва да се разглоби целият дрон, за да се смени едно нещо, което е на практика напълно ненужно като време и като ремонт“.

Двата прототипа вече предизвикаха голям интерес на военно изложение в Шумен и едновременно с това популяризират обучението в катедра „Компютърни системи и технологии“ във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани