Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Норвегия откри център за въздушни операции на НАТО, след като представи първата си Стратегия за национална сигурност

[post-views]
[post-views]
Норвегия откри център за въздушни операции на НАТО, след като представи първата си Стратегия за национална сигурност

Норвегия предостави вчера своя стара авиобаза отвъд Полярния кръг за център за въздушни операции на НАТО, само седмица след като представи първата в историята си Стратегия за национална сигурност, предаде сайтът на Норвежкото радио и телевизия НРК (NRK.no). Също вчера бе оповестен и преразгледаният държавен бюджет. Представи го финансовият министър Йенс Столтенберг – предшественикът на сегашния генерален секретар на НАТО Марк Рюте. Столтенберг управлява алианса в продължение на 10 години, преди да сдаде поста на нидерландеца на 1 октомври миналата година.

В ревизирания бюджет присъства субсидия специално за новооткрития център за въздушни операции на НАТО в арктическия град Будьо, както и нова финансова помощ за Украйна.

Столтенберг предвиди 37,6 милиона евро за авиоцентъра

НАТО прие норвежкото предложение да създаде именно в тази страна третия си център за въздушни операции (Combined Air Operations Centre/CAOC), се каза в прессъобщението на министъра на отбраната на Норвегия Туре О. Сандвик. Досега алиансът разполагаше само с две подобни бази – в Торехон (Испания), и в германския град Юдем, близо до границата с Нидерландия.

Засега Будьо ще приема временно авиоарсенал на алианса, като правителството все още не е решило дали ще остави центъра в този град или в Риге – Южна Норвегия, на 70 километра от столицата Осло. Скандинавската държава ще изпълнява мисии на НАТО тази година, затова и откриването на центъра не търпеше отлагане, отбелязва НРК. Временното местоположение не е знак за това къде ще се намира центърът за постоянно, отбеляза в прессъобщението си Сандвик.

Бившият генерален секретар на НАТО Столтенберг, вече в качеството си на финансов министър в правителството на Юнас Гар Стьоре, предложи вчера в рамките на ревизирания държавен бюджет увеличение от 438 милиона норвежки крони (37,6 милиона евро) специално за новия авиоцентър на алианса, информира НРК.

Това извънредно увеличение на бюджета не е за сметка на планираното финансиране на дейността на норвежките въоръжени сили тази година или на други инициативи в отбранителния сектор в дългосрочен план, пояснява НРК.

В ревизирания национален бюджет правителството продължава курса, поет с утвърдения бюджет преди Коледа, се отбелязва в сайта на норвежкото правителство (regjeringen.no). „Новите реалности в областта на безопасността и продължаващият търговски конфликт създават голяма несигурност около нас. При това положение е изключително важно да бъдем отговорни“, каза министърът на финансите Столтенберг при представянето на рамката на новия бюджет.

„Нарастващата несигурност би могла да означава по-нисък икономически ръст и по-висока инфлация в много страни. Тук, у дома, ниският процент безработни, скокът в трудовата заетост и растежът в заплатите показват, че икономиката ще се развива още по-добре в бъдеще“, акцентира бившият генерален секретар на НАТО. „Нашата задача сега е да осигурим страната, благосъстоянието и икономиката на народа“, добави Столтенберг.

Миналия месец парламентът на Норвегия (Стортингът) единодушно реши да увеличи военната подкрепа за Украйна с 50 милиарда норвежки крони (4,36 млрд. евро), които ще отидат изцяло за международни инициативи и покупки от украинската отбранителна промишленост. Не се очаква това да повлияе на нивото на норвежката икономика, отбелязва сайтът на норвежкото правителство.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви на 9 май, че е разговарял с министър-председателя на Норвегия Юнас Гар Стьоре, който го е уверил, че европейските партньори на Киев подкрепят украинското искане за пълно прекратяване на огъня с Русия поне за 30 дни. Зеленски заяви това в обръщение по видеоконферентна връзка към участниците в срещата на върха на Съвместните експедиционни сили (СЕС), информира Укринформ.

„Разговарях с президента (на САЩ Доналд) Тръмп – както казахте, Юнас (Гар Стьоре, премиер на Норвегия) – вчера. Вие също проведохте разговор с него. Всички сме на едно мнение – трябва да има пълно прекратяване на огъня“, каза украинският президент Зеленски.

Срещата на върха на коалицията СЕС (Joint Expeditionary Forces/JEF) се състоя на 9 май, честван в Русия като Ден на победата над нацистка Германия във Втората световна война, в норвежката столица Осло, отбелязват Пи Ей Мидия и ДПА. Коалицията се оглавява от Великобритания и в нея влизат държавите от Северна Европа и Прибалтика – Исландия, Норвегия, Швеция, Финландия, Дания, Нидерландиа, Литва, Латвия и Естония.

„Посланието на лидерите тук е много, много ясно – а то е, че ние сме фокусирани върху Украйна“, заяви след срещата в Осло премиерът на Великобритания Киър Стармър, цитиран от Пи Ей Мидия.

Подходящо място за северен авиобастион на НАТО

Старата авиобаза на норвежката армия в Будьо ще е работно място за няколкостотин души в продължение на няколко години, докато не стане готов постоянен център за въздушни операции, посочва НРК.

„Един северен авиобастион на НАТО е важен за нашата сигурност. НАТО има амбициозен план за това кога центърът ще заработи. Изпълнението на графика на НАТО е от съществено значение за Норвегия и за целия скандинавски регион. Базата на норвежките въоръжени сили в Будьо е единственото място със сгради, които могат да бъдат пригодени към изискванията за изграждане на постоянна база от този тип в срок“, допълни министърът на отбраната Сандвик.

След присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО стана ясно, че алиансът иска команден авиоцентър и в далечния европейски север, обръща внимание НРК. Кметът на Будьо – Од Емил Ингебригтсен, казва пред НРК, че откриването на авиоцентъра е много добра новина за града.

„Будьо отговаря на всички поставени изисквания, предоставя готова военна инфраструктура и експертен опит. В същото време ние осигуряваме важно военно присъствие във високопланински райони“, каза Ингебригтсен, допълвайки, че правителството трябва да установи постоянното местоположение на центъра възможно най-скоро.

Будьо е изборът и на началника на отбраната на Норвегия Айрик Кристофешен. Това е посочено в класифициран документ, до който НРК е имал достъп. Препоръката е от 6 март тази година. „Подчертавам възможността за водене на операции от север при концентрация на сили около Будьо. Наличието на този център на НАТО гарантира и модернизирането на дейностите под командването на генералния щаб на норвежката армия“, се казва в препоръката на Кристофешен, цитирана от НРК.

Първата в историята на Норвегия Стратегия за национална сигурност

Ден преди срещата на върха на СЕС – на чествания като Ден на победата в Европа във Втората световна война 8 май, Норвегия представи първата в своята история Стратегия за национална сигурност. Тя бе публикувана на сайта на норвежкото правителство, а на извадки от нея акцентира Ройтерс.

Кралството обяви, че ще се стреми към задълбочаване на връзките в сферата на сигурността със северните страни и с основните европейски съюзници, за да укрепи защитата си спрямо евентуални враждебни действия от страна на съседна Русия, информира Ройтерс.

Правителството на Норвегия заявява в стратегическия си план, че алиансът НАТО продължава да е от ключово значение, но промените в политиката на САЩ относно търговията и сигурността са направили трансатлантическите отношения по-непредвидими, обръща внимание Ройтерс. Стъпките във връзка с отбраната са залегнали в глава 4 на Стратегията за национална сигурност. Разделът е озаглавен „Нашите основни стратегически приоритети“.

„В днешната по-опасна и непредсказуема ситуация е от съществено значение бързо да укрепим както националните, така и съюзническите отбранителни способности. Трябва да отделим по-голяма част от обществените ресурси за сигурност, отбрана и готовност за извънредни ситуации, отколкото преди, и да работим, за да гарантираме, че Европа поема по-голяма отговорност за защитата на собствената си сигурност“, се казва в увода на главата.

В подточка 1, под наслов „Ще укрепим бързо отбранителните си способности“, се отбелязва, че Норвегия трябва да предприеме стъпки за бързо подобряване на оперативните способности на въоръжените си сили, за да гарантира националната и съюзническата свобода на действие. „Трябва да укрепим военните си способности по суша, вода, въздух, в киберпространството и в космоса“, се казва в документа.

„Дългосрочният ни отбранителен план има широка политическа подкрепа и трябва да бъде изпълнен възможно най-бързо и ефективно. Планът е гъвкав и ще бъде коригиран при необходимост. Трябва да се поучим от бързото технологично и промишлено развитие, което наблюдаваме в Украйна. Опитът, натрупан от войната там, ще бъде включен в оперативното развитие на норвежките въоръжени сили“, се подчертава в стратегията.

По-нататък се говори и за подготовка за всеобхватната защита на Норвегия при криза или война. „В случай на криза или война е от съществено значение норвежките въоръжени сили и гражданското общество да работят в пълен синхрон“ е препоръката. Посочена е необходимостта от „поддържане на доверието в НАТО“.

„Норвегия зависи от НАТО и неговите близки съюзници за своята сигурност. Като съюзник в рамките на алианса ние трябва да поемем по-голяма отговорност за националната и регионалната сигурност и да насърчаваме по-справедливо споделяне на тежестта“, се казва в хартата на държавата, която е сред страните основателки на Организацията на Северноатлантическия договор през 1949 г.

Изтъкната е и нуждата от последователност и прозрачност в отношенията с Русия. „Норвегия ще следва последователна, съгласувана и прозрачна политика спрямо Русия. Ще правим това в тесен диалог с нашите съюзници. Страната ще използва комбинация от възпиране и уверения спрямо Русия. Норвегия ще поддържа дипломатическо представителство в Русия и ще държи каналите за комуникация с Русия отворени“, гласи текстът.

Изрично е отбелязано, че „за да поддържа надеждна отбрана, Норвегия е зависима от подкрепата на САЩ“. „Сътрудничеството в областта на сигурността между нашите две страни трябва да се развива на основата на трайните ни интереси. В близост до границата ни с Русия има стратегически (…) атомни подводници и САЩ трябва да имат възможност да ги наблюдават, за да се защитят“, са поднесените аргументи.

Като цел е зададено и по-тясно сътрудничество с ЕС, в който Норвегия не членува. „По-големият фокус върху отбраната в ЕС ще бъде от полза за Норвегия. Страната ще работи за по-нататъшно укрепване на сътрудничеството си в областта на сигурността и отбраната с ЕС. Чрез нашето сътрудничество ще се стремим да гарантираме, че ЕС допълва НАТО“, се обобщава в норвежката Стратегия за национална сигурност.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани