Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Подмладяване на състава в Белене

[post-views]
[post-views]
Подмладяване на състава в Белене
Favicon_File

Андрей Рангелов

Военнослужещите от 55-и инженерен полк надграждат уменията си в сборове и учения 

Подмладяване на състава в Белене
Военнослужещи от румънския EOD-екип подготвят свой колега за подхождане в зоната, където се намира ИВУ

Подмладяване на личния състав се наблюдава в ротата за унищожаване на невзривени бойни припаси от 55-и инженерен полк в Белене. Това каза за военните медии майор Николай Георгиев, който е заместник-командир на 54-ти инженерен батальон в полка.

По думите му подмладяването е постигнато чрез

кадровото развитие

на съществуващия личен състав и приемането на новоназначени военнослужещи. Хората работят с придобитите през последните години модерна техника и екипировка, като усъвършенстват и надграждат уменията си на занятия и учения. Те демонстрираха подготовката си по време на неотдавнашния ежегоден сбор на EOD тимовете

(Explosive ordnance disposal – обезвреждане на взривни вещества, б. р.) на Сухопътните войски, който се състоя в Белене. Присъстваха екипи от двете механизирани бригади, 91-ви батальон – Пловдив, и група от 38-и батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗиЕ) в Мусачево.

Сапьор подготвя дисруптор за унищожаване на съмнителен пакет

Целта на сбора беше да се уеднаквят процедурите за действие при справяне с невзривени боеприпаси или импровизирани взривни устройства (ИВУ), заяви майор Георгиев. Тренирано беше също взаимодействието между формированията за ЯХБЗиЕ и EOD тимовете. По-различното е, че тази година имаше представители на румънската армия. „Оборудването ни съвпада в много голям процент с тяхното. Същото важи и за правилата за тактиките, техниките и процедурите по използването му. Взаимодействието ни с румънските колеги е на много добро ниво”, посочи майор Георгиев. Наред с обичайните задачи военнослужещите от двете страни тренираха и импровизирани методи за справяне с ИВУ, примерно – как липсата на някакво оборудване може да се компенсира чрез подръчни средства. Така беше извършено неутрализиране на ИВУ с импровизиран заряд, който е

изготвен от щатни заряди и бутилки

пълни с вода, за да се постигне разрушаване на ИВУ-то.

Майор Николай Георгиев

„Смятам, че задачите по време на сбора се изпълняват 100%. Всички цели, които бяха поставени, са постигнати. От разговорите, които съм водил с румънските колеги, мога да кажа, че те са изключително доволни, тъй като за първи път участват в такъв формат. Ние виждаме някои нови работи от тях, те виждат някои нови и полезни подходи от нас”, каза офицерът. По думите му същото се отнася и за екипите от другите формирования: „Този сбор е възможност да работят с пълния спектър от оборудване, който притежаваме в полка, а те не притежават и при евентуално комплектоване да могат да започнат да го използват пълноценно, колкото е възможно по-скоро, да не губят време в допълнителни тренировки”.

Офицерът прогнозира, че подобни сборове за съвместно обучение с румънските екипи могат да се превърнат в традиция: „И от тяхна страна срещаме такова разбиране и виждане. Мисля, че това обучение ще стане практика в бъдеще”.

Офицерът обясни как се извършва постъпването на нови попълнения в EOD екипите. „Подборът на хората при нас се определя на базата на това, за каквото е кандидатствал военнослужещият. Няма специален подбор или някакви специални изисквания за кандидатите за EOD тимовете. Важи общият подбор за Сухопътните войски”, сподели майор Георгиев. От там нататък всичко е въпрос на обучение и усъвършенстване на уменията.

В ротата за унищожаване на невзривени боеприпаси служат и жени. „Като желание и способности те не отстъпват на мъжете военнослужещи. Да, оборудването е тежко, костюмът е тежък, но с желание се постигат резултати”, изтъкна майор Георгиев.

През годината EOD екипите преминават през различните етапи на подготовка – индивидуална, на отделението, на взвода, на ротата, на батальона, като на всеки етап се поставят различни цели. В началото акцентът е върху индивидуална подготовка на военнослужещите, а след това – върху сглобяването на действията им в състава на екипа, съответно – на взвода и ротата.

По думите на майор Георгиев от миналата година всички взводни длъжности в батальона са попълнени. „Благодарение на това, че се създадоха условия за обучение и

преминаване в друга категория

на хора от войнишкия и от сержантския състав, към момента е много малък некомплектът на млади офицери”, изтъкна заместник-командирът на батальона.

Когато говорим за оборудването на екипите, можем да кажем, че имаме почти всичко, което ни трябва, сподели офицерът. „Липсва ни само количеството от оборудването, за да може всяка EOD група да действа самостоятелно. Поради ограниченото количество се налага едно и също оборудване да се прехвърля на различните групи. Така че единствено това е, което трябва да наваксваме – всички групи да имат достатъчно оборудване, да се води ефективна подготовка и съответно при задействане да има адекватно, бързо отзоваване и изпълнение на задачите”, категоричен е майор Георгиев.

Офицерът служи в 55-и инженерен полк от завършването си на военното училище през 2001 г. Бил е командир на сапьорен взвод. След това е командир на взвод за унищожаване на невзривени бойни припаси в рота за унищожаване на невзривени бойни припаси, бил е неин заместник-командир, а след това – командир на ротата. Служил е като заместник началник-щаб на 54-ти инженерен батальон. След обучението си във Военната академия е началник-щаб на батальона и заместник-командир на 54-ти батальон. Фактически е свидетел и участник в живота на 55-и инженерен полк през цялата

първа четвъртина на XXI век

Участвал е в трансформирането на сапьорната рота в рота за унищожаване на невзривени бойни припаси през 2008 г.

Взривяването на разузнатото и подготвено за унищожаване от EOD-екипа ИВУ

От многогодишния си опит майор Георгиев се е убедил какви основни качества, които са универсални за всички хора под пагон във войската, трябва да притежава военнослужещият от EOD екипите. „Основното е да бъде много спокоен. Да е много добре подготвен, да е запознат с оборудването, което използва, с характеристиките на боеприпасите, с които работи – говоря за конвенционалните боеприпаси. Да е запознат с онези ИВУ-та, с които може да му се наложи да работи на местността. Трябва да е хладнокръвен в действията си. Едновременно с това да има логическо мислене, тъй като всяко ИВУ може да е различно. Тоест, той не трябва да се обучава в шаблонно мислене, а трябва да се адаптира според ситуацията”, изброява офицерът. И добавя още качества. „Трябва да е колективен играч, защото той работи със своя екип и всеки разчита на този, който е до него – ако нещо се пропусне или обърка, под формата на дискусия

да се вземе правилното решение

и да се справят с конкретната ситуация. Така че – добре подготвен, хладнокръвен, логически мислещ”, обобщи майор Георгиев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани