Участниците в похода бяха поздравени от президента Румен Радев и министъра на отбраната Атанас Запрянов
Ветерани и потомци се поклониха през тази седмица пред героизма на българския войник във Втората световна война. Това стана по време на Военноисторическия поход „По бойния път на Първа българска армия“. В
родолюбивата проява

посветена на 80 години от края на Втората световна война и участието на Българската армия в разгрома на фашистка Германия, участваха фронтоваците полковник от запаса Анани Христов, който кара 99-а година, а на 23 юли майор от запаса Тодор Андонов ще навърши 100 години.
С тях бяха членове на Съюза на ветераните от войните на България (СВВБ), Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) и курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“. Походът се проведе под ръководството на директора на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в МО Людмил Михайлов и командира на 2-ра Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Мирослав Костадинов.
Включиха се още началникът на ЦВО полковник Георги Георгиев, бившият началник на Военна академия „Георги С. Раковски“ генерал-майор от запаса Тодор Дочев и директорът на дирекция „Военноисторически архив“ Светлин Радев. Имахме пълна подкрепа от посланиците и военните ни аташета в Сърбия, Хърватия и Унгария.
За четири дни изминахме повече от 2 хил. км. С противоречиви чувства спряхме край военния мемориал костница „Ледената стена“ до Ниш, където почиват тленните останки на 2015 български военнослужещи. От години
очакваме неговото възстановяване

Фото авторът
По време на церемонията обаче дойде добрата новина.
Генералният ни консул в Ниш капитан от запаса Димитър Цанев съобщи, че е дадено съгласие от Министерството на ветераните и социалните въпроси на Сърбия за ремонт и обновление на мемориала костница. Нов облик ще придобие и прилежащият район. Предстоят разговори във връзка със статута на земята.
Ще бъдат монтирани и допълнително осветление, и видеонаблюдение. „Надявам се в рамките на следващите 2–3 години да се поздравим с един обновен паметник“, каза генералният ни консул. Той и военният ни аташе полковник Руслан Христов бяха наградени с юбилейния медал „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945–2025 г.), учреден от СВВБ. За Нишката настъпателна операция през октомври 1944 г. говори генерал-майор от запаса Тодор Дочев. Уникално бе, че се срещнахме с Цветелина Войникова, която само преди два месеца е открила, че нейният дядо, загинал край Куманово, е погребан в тази костница.

Не е така в музея „Сремски фронт“. Там всичко се поддържа. На стените на армиите, участвали в Сремската операция, четем имената и на над 631 загинали български военнослужещи.
В отлично състояние е мемориалът във Вуковар, Хърватия. Почетена бе
паметта на 1027 български военнослужещи
В церемонията участваха представители на Министерството на ветераните и военнослужещи от Хърватия.
Бригаден генерал Мирослав Костадинов прочете поздравително писмо от министъра на отбраната Атанас Запрянов. „Оценявам инициативата като високо патриотична, която е както преклонение пред героизма на българския войник, така и свидетелство, че не забравяме миналото си, което е необходимо, за да имаме бъдеще“, се посочва писмото.
Светлин Радев припомни, че мемориалът е изграден през 1965 г., а през 2016 г. е открит паметникът с изписаните имена на загинали български военнослужещи в операцията „Винковци–Вуковар“. От СВВБ с юбилейни медали бяха наградени посланикът ни в Загреб Ива Крулева и военният ни аташе полковник Иван Студенков.
На някогашния булевард „Първа българска армия“ (сега Шиклошки булевард) над градското гробище в Пейч почиват тленните останки на 110 първоармейци, преобладаващата част от които са от 57-и Драмски пехотен полк, 58-и Гюмюрджински пехотен полк и 59-и пехотен Пирински полк на 16-а Беломорска пехотна дивизия, а така също и от 41-ви пехотен полк на 11-а пехотна дивизия. Там от няколко години
състоянието е много добро
Беседата за тях бе на полковник от запаса Красимир Вълев от СВВБ. Г-н Людмил Михайлов връчи на кметството плакет на Министерството на отбраната с благодарност за опазването на военните ни гробове.
За втори път в многогодишната история на тези походи посетихме гр. Шиклош. Миналата година там бе открита обновената паметна плоча, която е поставена на стария замък в града. Тя свидетелства, че тук са били щабовете на 24-ти Черноморски пехотен полк и 11-и Сливенски пехотен полк от Трета пехотна балканска дивизия на Четвърти армейски корпус от Първа българска армия от 1 февруари до 7 март 1945 г. Участниците в похода бяха поздравени от кмета на града, който получи от Людмил Михайлов почетен плакет на МО, а от генерал-майор от запаса Тодор Дочев – юбилеен медал. По-късно генералът връчи на посланика ни в Будапеща Христо Полендаков и военния аташе за Унгария полковник Йоан Павлов същите отличия. Положени бяха венци и цветя на паметната плоча.
Възпоминателната церемония на българското военно гробище край Харкан бе организирана съвместно с военното министерство на Унгария и местната власт. Там са
гробовете на над 1400 български воини
Генерал-майор от запаса Дочев прочете приветствие от президента Румен Радев до участниците в похода. „Благодаря ви най-сърдечно за положените усилия за опазване на светлата памет за победния път на Първа българска армия – вечен извор на национално самочувствие за днешните защитници в пагони“, пише държавният глава. За Дравската епопея на Българската армия от 6 до 19 март 1944 г. говори полковник от запаса проф. Мануш Христов, преподавател във ВВВУ „Георги Бенковски“.
От четирите български военни гробища ветераните Анани Христов и Тодор Андонов взеха пръст, която по-късно по инициатива на СВВБ ще бъде поставена до Паметния знак за посрещането на българската войска от фронта на 17 юни 1945 г., който се намира в района на Военна академия „Георги С. Раковски“. С юбилейния медал бяха отличени още членове на дипломатическите ни служби, на българските общности в Хърватия и Унгария, кметствата в Шиклош и Харкан, генерали, офицери и цивилни служители, дали своя принос за осъществяването на похода.
Определено, походът постигна своите цели. Срещнаха се различни поколения – ветерани от войната, генерали и офицери от запаса и курсанти. Сплотяваше ги
преклонението пред героизма
на българския войник и общото разбиране защо преди 80 години армията ни воюва срещу фашистка Германия.