Ще загуби ли България своя валутен суверенитет след приемането на еврото? Няма как да загубиш нещо, което вече не притежаваш. Още с въвеждането на валутния борд през 1997 г. нашата страна доброволно връзва лева първо за германската марка, а след това – за еврото. Обменният курс е фиксиран със закон, промяната му е възможна само ако този закон бъде отменен или променен от Народното събрание. Това означава, че Българската народна банка не може да провежда самостоятелна парична политика, страната ни зависи от решенията на Европейската централна банка, в чието управление не участваме.
Валутният борд в България бе въведен след финансовата катастрофа от началото на 1997 г., когато доларът се разменяше за повече от 3000 лв. и заплатите ни станаха по $10–15. Никой не иска тези времена да се връщат, затова нито една политическа сила у нас не настоява за отмяна на валутния борд без влизане в еврозоната.
Валутният суверенитет на България е бил доста съмнителен и преди въвеждането на паричния съвет. В своя публикация във „Фейсбук“ историкът д-р Александър Стоянов припомня няколко факта от миналото, които разбиват мита за този суверенитет.
По време на Народна република България страната фалира три пъти и е изцяло финансово зависима от СССР. Да се тиражира периодът 1945–1989 г. като пример за суверенна финансова сила е пълен абсурд, казва Стоянов. Освен това държави като Франция и Германия доброволно се отказват от собствените си валутни системи, чиито исторически основи могат да се проследят до X век. Влизането им в еврозоната по никакъв начин не е подменило историята или националната им идентичност. В периода на т. нар. Бел Епок (Доброто време) между 1870 и 1914 г. валутите на Европа, САЩ и колониите на европейските държави са били унифицирани чрез Златния стандарт, което позволява най-бурното икономическо развитие в дотогавашната история на Стария континент.
Казано най-просто, хилядите години човешка история ни показват, че правилният път напред е само един, заключава д-р Александър Стоянов.